Torbiel przegrody przezroczystej – objawy, przyczyny, rozpoznawanie

25.06.2024

Torbiel przegrody przezroczystej może być wynikiem niezrośnięcia się tej jamy przegrody lub urazu mózgu. Tak jak inne torbiele wewnątrzczaszkowe zazwyczaj jest wykrywana przypadkowo w badaniach obrazowych przeprowadzanych z innego powodu. Dolegliwości pojawiają się zwykle wtedy, gdy torbiel osiągnie spore rozmiary.

0614-tobiel-przegrody-przezroczystej.jpg

Spis treści

Co to jest przegroda przezroczysta?
Co to jest torbiel przegrody przezroczystej?
Torbiel przegrody przezroczystej – objawy
Rozpoznanie torbieli przegrody przezroczystej mózgu
Leczenie torbieli przegrody przezroczystej

Torbiel przegrody przezroczystej to przestrzeń wypełniona płynem, która rozwija się między dwiema blaszkami przegrody. Do 6. miesiąca życia jest uznawana za zmianę fizjologiczną, później za patologię. Sprawdź, jakie objawy mogą towarzyszyć tej patologii. Dowiedz się, na podstawie jakich badań lekarz stawia jej rozpoznanie i na czym polega jej leczenie.

Co to jest przegroda przezroczysta?

Przegroda przezroczysta to struktura mózgowia, która oddziela przednią część komór bocznych mózgu. Jest w formie blaszek, które są zbudowane z istoty szarej i białej, czyli głównych elementów ośrodkowego układu nerwowego. Pomiędzy tymi blaszkami może wytworzyć się niewielka jama przegrody przezroczystej.

W jej wnętrzu znajduje się płyn, który nie ma łączności z układem komorowym mózgowia. Przegroda przezroczysta od przodu, od góry i od dołu sąsiaduje z ciałem modzelowatym. To część mózgowia, pasmo istoty białej, które łączy dwie półkule mózgu. Za przegrodą przezroczystą znajduje się sklepienie.

Jama przegrody przezroczystej u płodu jest wyrazem właściwego rozwoju wewnątrzmacicznego. Stwierdzana jest u niemal wszystkich wcześniaków, około 36% dzieci urodzonych o czasie i 12% dzieci w wieku 6 miesięcy–16 lat. W większości przypadków jama przegrody przezroczystej zamyka się w przeciągu pół roku po urodzeniu.

Co to jest torbiel przegrody przezroczystej?

Torbiel przegrody przezroczystej jest jednym z możliwych zaburzeń tej części mózgowia. Nie ma ona łączności z układem komorowym mózgowia. Występuje bardzo rzadko – dotyczy około 0,04% osób. Do jej powstania dochodzi, gdy jama przegrody przezroczystej nie zrośnie się po porodzie i jest nadmiernie poszerzona. Uznaje się ją za zjawisko prawidłowe w okresie rozwojowym, po 6 miesiącu życia zaś za nieprawidłowość.

O torbieli mówi się wtedy, gdy ma ona znaczne rozmiary, tzn. jej przekrój poprzeczny wynosi co najmniej 3 mm. Najczęściej występuje ona u osób z otępieniem i upośledzeniem psychoruchowym. W sposób szczególny do powstania torbieli przegrody przezroczystej predysponowane są osoby, które doświadczyły urazu mózgu. Pourazowe przegrody przezroczyste są często stwierdzane u osób trenujących sporty walki, w tym m.in. zawodowych bokserów.

Zobacz także: Czym jest przepuklina pachwinowa? Objawy, diagnostyka, leczenie

Torbiel przegrody przezroczystej – objawy

Torbiel przegrody przezroczystej zazwyczaj nie daje objawów chorobowych. W związku z tym jest rozpoznawana z reguły przypadkowo, w ramach badań z nią niezwiązanych. Objawy torbieli pojawiają się, kiedy zaburza ona przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego czy osiągnie duży rozmiar i napiera na okoliczne struktury. Wśród możliwych objawów torbieli przegrody przezroczystej wymienia się m.in.:

W ciężkich przypadkach torbieli przezroczystej mózgu rozwinąć się może wodogłowie. Istnieje ryzyko niedowładów i nadciśnienia śródczaszkowego. Możliwe są: wzrost wrażliwości na bodźce otoczenia (torbiel może wywoływać ucisk na ośrodek hamujący strach), objawy psychiczne, zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, psychozy, upośledzenie umysłowe i niepełnosprawność intelektualna. U chorych można zaobserwować zmiany w zapisie czynności elektrycznej mózgu.

Zobacz także: Co to jest rezonans magnetyczny głowy? Kiedy go wykonać?

Rozpoznanie torbieli przegrody przezroczystej mózgu

Torbiel przegrody przezroczystej jest rozpoznawana u noworodków w trakcie rutynowo przeprowadzanych badań ultrasonograficznych główki przez ciemiączko. Badanie to powinno się wykonywać do momentu zrośnięcia się ciemiączka przedniego. Zasklepia się ono między 9. a 18. miesiącem. Zdarza się, że pacjent dowiaduje się o torbieli w życiu dorosłym. Wówczas jest ona stwierdzana w tomografii komputerowej czy rezonansie magnetycznym. W przekroju poprzecznym patologia ta jest widoczna jako przestrzeń płynowa oddzielająca od siebie rogi czołowe komór bocznych.

Zobacz także: Guz mózgu – objawy, przyczyny powstawania i sposoby rozpoznania

Leczenie torbieli przegrody przezroczystej

Jak wcześniej podano, torbiel przegrody przezroczystej zazwyczaj zanika samoistnie na początkowym etapie życia. Leczenie torbieli przegrody przezroczystej, która nie daje objawów, nie jest wymagane. Ważne są wówczas kontrole. Pacjenci powinni stawiać się na regularne badania obrazowe. Pozwolą one stwierdzić, czy zmiana się powiększa i czy konieczne jest jej leczenie. Wówczas przeprowadza się zabieg neurochirurgiczny.

Źródła

1. J.M. Das, R. H. Dossani, Cavum septum pellucidum. Start Pearls (internet). Treasure Island (FL), StatPearls Publishing, 2019.

2. W. Liu-Xian, L. Ping, H. Hong H. i wsp., The prevalence of cavum septum pellucidum in mental disorders revealed by MRI: a meta-analysis, „Journal of Neuropsychiatry and Clinical Neurosciences” 2020, t. 32, nr 2, s. 175–184.

3. G. Wójcik, Wewnątrzczaszkowe torbiele pajęczynówki w aspekcie klinicznym i radiologicznym, „Wiadomości Lekarskie” 2016, t. LXIX, nr 3 (cz. II), s. 560–564.

Zobacz także

Krwiomocz – czym jest? Kiedy zgłosić się do lekarza?
DiagnostykaUrologia

Krwiomocz – czym jest? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Krew w moczu – krwiomocz lub hematuria – to objaw, który może sygnalizować różnorodne schorzenia: od niegroźnych do poważnych. Dlatego każdy przypadek, niezależnie od nasilenia, wymaga konsultacji lekarskiej, aby ustalić źródło problemu i wdrożyć właściwe leczenie. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny obecności krwi w moczu i dowiedz się, jak przebiega diagnostyka.

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi.
Zdrowie na co dzieńOnkologiaDiagnostyka

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi.

Październik oznacza nie tylko kalendarzową jesień, lecz także miesiąc świadomości dotyczącej raka piersi – stąd często spotykana nazwa „Różowy Październik” lub „Pink October”. To czas licznych inicjatyw mających na celu zwiększenie wiedzy na temat profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia nowotworów piersi. Symbolem kampanii jest różowa wstążka, czyli wyraz solidarności z kobietami dotkniętymi tą chorobą. Sprawdź, jakie badania warto wykonać z tej okazji!

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem
Zdrowie na co dzieńDiagnostyka

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem

Przysadka mózgowa, nazywana również gruczołem nadrzędnym, odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu podstawowych funkcji organizmu. Mimo swoich niewielkich rozmiarów – ma zaledwie 1 cm średnicy – jest odpowiedzialna za produkcję hormonów, które wpływają na wzrost, rozwój, metabolizm, rozrodczość oraz reakcje organizmu na stres. Zaburzenia w funkcjonowaniu tego organu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dowiedz się, jak zbudowana jest przysadka mózgowa, jakie hormony wytwarza oraz jakie choroby mogą jej dotyczyć.