Kiedy należy udać się do okulisty, a kiedy do optometrysty?

15.07.2022

Wady wzroku to problem, z którym zmaga się większość ludzi. Specjalistami od zdrowia oczu są optometrysta i okulista. Zawody te nierzadko są ze sobą mylone lub utożsamiane. Sprawdź, czym się różnią.

Okulista a optometrysta.jpg

Spis treści

Kim jest okulista? Czym zajmuje się ten specjalista?
Kim jest optometrysta?
Jakie badania wykonać można u okulisty, a jakie u optometrysty?

Regularne kontrole oczu powinny być przeprowadzane u wszystkich ludzi, nie tylko u osób zmagających się z problemami ze strony narządu wzroku. W zależności od problemu dobiera się konkretnego specjalistę – okulista zajmuje się głównie leczeniem chorób oczu, optometrysta specjalizuje się w korekcji wad wzroku za pomocą okularów lub szkieł kontaktowych.

Kim jest okulista? Czym zajmuje się ten specjalista?

Skonsultuj swoje problemy z okulistą

Okulista to specjalista, który ukończył studia medyczne. Do tego lekarza zgłaszają się pacjenci w przypadku pojawienia się problemów z oczami. Okulista zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem schorzeń narządu wzroku, takich jak: jaskra, zaćma, choroby przedniego odcinka oka typu zapalenie rogówki czy spojówki, gradówka (stan zapalny w obrębie powieki). Specjalista ten posiada uprawnienia do przepisywania i aplikowania lekarstw, np. zastrzyków doszklistkowych, oraz wykonywania zabiegów chirurgicznych, usuwania ciał obcych z oka czy laserowego korygowania wad wzroku.

Na konsultację do okulisty warto się zgłosić w przypadku:

  • uciążliwego bólu oczu,
  • niepokojących zmian w okolicach oczu,
  • stanu zapalnego oka,
  • urazu oka,
  • konieczności usunięcia z oka ciała obcego,
  • gorszego widzenia mimo noszenia soczewek bądź okularów.

Do wizyty u okulisty skłaniają dodatkowo: nagłe pogorszenie się widzenia, nagłe trudności w rozróżnianiu kolorów, widzenie błysków, mętów, mroczków, ograniczające się pole widzenia, zmiany barwnikowe oczu, wylewy krwi w oku, plamy w centrum pola widzenia, choroby wzroku występujące w rodzinie.

Należy wspomnieć także o okulistach dziecięcych, którzy zajmują się rozpoznawaniem i leczeniem chorób wyłącznie u dzieci. Rodzic wraz z dzieckiem powinien zgłosić się do okulisty dziecięcego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów ocznych u najmłodszych, najczęściej po wcześniejszej konsultacji z lekarzem pediatrą.

Kim jest optometrysta?

Optometrysta to specjalista ochrony zdrowia, który zajmuje się badaniem wzroku. Ukończył wyższe studia w zakresie optometrii. W zakresie kompetencji optometrysty nie ma procesu diagnostyczno-leczniczego, ale może on skutecznie ocenić stan narządu wzroku oraz wskazać konieczność wizyty u okulisty. Jego zadaniem jest prawidłowy dobór szkieł do okularów korekcyjnych, soczewek kontaktowych lub pomocy optycznych u pacjentów słabo widzących.

Konsultacja optometrysty

Odpowiada on również za edukację pacjentów w zakresie higieny pracy narządu wzroku, przeszkolenie przyszłych użytkowników szkieł kontaktowych do ich zakładania i ściągania, prowadzenie ćwiczeń wzrokowych, szkolenie w zakresie ergonomii widzenia oraz bezpieczeństwa oczu w miejscu pracy i w sektorze przemysłowym.

Na konsultację do optometrysty warto się zgłosić w przypadku:

  • zamiaru dopasowania odpowiednich szkieł optycznych, uwzględniających specyfikę pracy i styl życia pacjenta,
  • niezadowolenia z posiadanych okularów,
  • zmęczenia oczu podczas pracy przy komputerze,
  • zamiaru zbadania, czy występuje wada wzroku,
  • potrzeby wypisania zapotrzebowania na okulary dla optyka, który pomaga dobrać najlepsze ramki okularowe i na podstawie otrzymanych od optometrysty informacji montuje w nich odpowiednie szkła. Optyk zwraca uwagę na odległość soczewki od oczu oraz kontroluje to, w jaki sposób układają się na twarzy okulary. Zajmuje się również konserwacją i naprawą okularów, np. regulowaniem zauszników i nosków, pękniętymi szkłami.

Do wizyty u optometrysty powinny skłonić dodatkowo: nieostre widzenie w soczewkach, soczewki wypadające z oczu podczas noszenia, rozmazywanie się obrazu po mrugnięciu, dyskomfort w czasie noszenia okularów lub soczewek. Z usług optometrysty można coraz częściej skorzystać w sklepach zajmujących się sprzedażą okularów i soczewek kontaktowych.

Jakie badania wykonać można u okulisty, a jakie u optometrysty?

Podczas konsultacji u optometrysty wykonuje się specjalistyczne badania za pomocą przyrządów, takich jak:

  • autorefraktometr,
  • biomikroskop,
  • tablice tekstowe,
  • foropter,
  • oftalmometr,
  • tonometr.

Część z badań, jakie przeprowadza optometrysta, wykonać można również w gabinecie okulistycznym, przykładowo: badanie ostrości wzroku, pomiar ciśnienia w gałce ocznej, badanie pola widzenia (tzw. perymetria), badanie dna oka. Okulista może dysponować dodatkowymi specjalistycznymi metodami badań, takimi jak:

  • angiografia fluoresceinowa, czyli kontrastowe badanie naczyń krwionośnych dna oka,
  • badanie elektrofizjologiczne (oceniające funkcjonowanie nerwowej drogi wzrokowej m.in. nerwów, siatkówki),
  • OCT, czyli optyczna koherentna tomografia komputerowa oka – wysoko specjalistyczne badanie oka,
  • badanie USG gałki ocznej w przypadku słabego wglądu w dno oka.

Podobne usługi:

Źródła
  1. K. Piotrowska, Model zawodu optometrysty w Polsce, „Optyka” 2017, t. 44, nr 1, s. 52–55.
  2. K. Wierzbicka, Blaski i cienie wykonywania zawodu optometrysty w Polsce, czyli o statusie nieuregulowanego zawodu medycznego, „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Rzeszowskiego” 2020, nr 111, s. 292–304.

Zobacz także

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?
Pierwsze objawyZdrowie na co dzieńLaryngologia

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?

Dolegliwość określana jako ból przy przełykaniu (odynofagia) to problem, który może mieć swoje źródło w stanach zapalnych, infekcjach, chorobach przełyku, a nawet nowotworach. Właściwa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla zdrowia i poprawy komfortu codziennego życia. Sprawdź, jakie badania zrobić, do jakiego lekarza się udać i jak leczyć ból gardła przy przełykaniu.

Zaparcia – co warto o nich wiedzieć? Przyczyny, dieta, leczenie
GastrologiaDietetykaZdrowie na co dzień

Zaparcia – co warto o nich wiedzieć? Przyczyny, dieta, leczenie

Zaparcia to dokuczliwy problem, z którym boryka się wiele osób. Choć często postrzega się je jako niegroźne, mogą one znacząco wpływać na jakość życia i ogólne samopoczucie.  Istnieje wiele skutecznych sposobów radzenia sobie z tą dolegliwością. Sprawdź, jakie są przyczyny zaparć, poznaj sprawdzone metody łagodzenia nieprzyjemnych objawów, a także główne zasady diety przy tej dolegliwości.

Jęczmień na oku – przyczyny, objawy, leczenie
OkulistykaZdrowie na co dzień

Jęczmień na oku – przyczyny, objawy, leczenie

Jęczmień na oku to dość powszechna i nieprzyjemna dolegliwość. Choć w większości przypadków nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, warto wiedzieć, skąd się bierze i jak sobie z nim radzić. Sprawdź, jakie są przyczyny i główne symptomy tej przypadłości i poznaj skuteczne metody leczenia jęczmienia na oku, zarówno te domowe, jak i wymagające konsultacji lekarskiej.