Jakie są przyczyny duszącego kaszlu w nocy? Jakie badania wykonać?

25.06.2024

Kaszel to jeden z podstawowych mechanizmów obronnych układu oddechowego. Jest bezwarunkowym odruchem, który oczyszcza drogi oddechowe z ciał obcych lub nadmiaru wydzieliny. Kaszel to także mało specyficzny objaw chorobowy. Sprawdź, jakie mogą przyczyny duszącego kaszlu w nocy.

Jakie są przyczyny duszącego kaszlu w nocy? Jakie badania wykonać?

Spis treści

Duszący suchy kaszel w nocy – złe warunki do snu
Jakie są przyczyny duszącego kaszlu w nocy?
Jak umówić wizytę
Duszący nocny kaszel – nie tylko choroby układu oddechowego
Jakie badania wykonać przy duszącym kaszlu w nocy?

Nocny kaszel to dość często spotykana dolegliwość. Odpowiadać może za nią wiele przyczyn – od suchego powietrza w pomieszczeniu przez nadmiar wydzieliny w drogach oddechowych aż po problemy z sercem. Dowiedz się, na podstawie jakich badań lekarz ustala, co wywołuje duszący kaszel w nocy.

Duszący suchy kaszel w nocy – złe warunki do snu


Jedną z częstszych przyczyn duszącego kaszlu w nocy są złe warunki panujące w pomieszczeniu. Suche powietrze to problem, który nasila się szczególnie w okresie zimowym – włączone kaloryfery, za rzadko uchylane okna.

Zbyt niska wilgotność powietrza powoduje wysuszanie śluzówek dróg oddechowych, czego konsekwencją są napady duszącego kaszlu. Suche powietrze panuje także w pomieszczeniach klimatyzowanych. Mimo przyjemnego chłodu w upalne dni klimatyzacja może być źródłem niebezpiecznych patogenów, jeśli się nie dba o jej czystość. W wydobywającym się z klimatyzatora powietrzu obecne mogą być roztocza kurzu, bakterie i grzyby, które podrażniają drogi oddechowe. W związku z tym nie powinno się spędzać wiele czasu w pomieszczeniach klimatyzowanych, a zwłaszcza nie korzystać z klimatyzatora nocą.

Wskazane jest regularne wietrzenie pomieszczeń zamkniętych, zwłaszcza tych, w których się śpi – otwieraj okna przynajmniej na kilka minut przed snem i po przebudzeniu. Zadbać trzeba również o nawilżenie powietrza. W tym celu skorzystaj z profesjonalnych nawilżaczy lub domowych rozwiązań typu mokry ręcznik na grzejnik.

Jakie są przyczyny duszącego kaszlu w nocy?


Kaszel duszący w nocy, który nasila się po przyjęciu pozycji leżącej, to objaw typowy dla schorzeń, w których przebiegu dochodzi do gromadzenia się wydzieliny w drogach oddechowych. Jedną z częstszych przyczyn tej dolegliwości jest ostre zapalenie oskrzeli. To stan przebiegający z przekrwieniem i złuszczaniem się nabłonka oddechowego oraz wysiękiem w świetle oskrzeli. Najczęściej ma podłoże wirusowe. Sprzyjają mu występujące u pacjenta choroby układu oddechowego, takie jak m.in. przewlekła choroba oskrzelowo-płucna, alergiczna aspergiloza oskrzelowo-płucna, przewlekłe zapalenie zatok przynosowych, przewlekłe zapalenie migdałków.

Przyczyną kaszlu duszącego w nocy może być zapalenie krtani lub tchawicy, które również wywołują głównie wirusy. Tym chorobom mogą towarzyszyć inne objawy stanu zapalnego, takie jak m.in. ból gardła, osłabienie, stany podgorączkowe, złe samopoczucie, chrypka, brak apetytu. Napady duszącego kaszlu w nocy świadczą niekiedy o rozpoczynającej się lub źle kontrolowanej astmie oskrzelowej. Produktywny, duszący kaszel nocą stanowi również jeden z objawów przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Zobacz także: Zapalenie tchawicy – objawy, leczenie, diagnostyka

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 880 90 80 

Duszący nocny kaszel – nie tylko choroby układu oddechowego


Kaszel to objaw kojarzony głównie z chorobami układu oddechowego. Jednak za jego powstanie odpowiadać mogą również schorzenia ze strony innych układów.

Męczący i duszący kaszel w nocy rozwinąć się może w następstwie chorób przewodu pokarmowego lub układu krążenia. Jego możliwą przyczyną jest refluks żołądkowo-przełykowy. To dość mocno rozpowszechniona w społeczeństwie przypadłość, w której przebiegu dochodzi do cofania się treści żołądkowej do przełyku. Dochodzić może wówczas także do podrażnienia ścian dróg oddechowych. Poza duszącym kaszlem częste są: puste odbijanie, chrypka, niesmak w ustach, uczucie pieczenia za mostkiem. Objawy refluksu nasila pozycja leżąca.

Inną przyczyną duszącego kaszlu w nocy jest lewokomorowa niewydolność serca. Choroba ta powoduje zastój krwi w krążeniu płucnym i napady duszącego suchego kaszlu. Wraz z zaawansowaniem choroby dochodzi do odkrztuszania pienistej, zawierającej krew wydzieliny.

Jakie badania wykonać przy duszącym kaszlu w nocy?


Diagnostyka przyczyn duszącego kaszlu w nocy rozpoczyna się, jak w przypadku każdej innej przypadłości, od szczegółowego wywiadu medycznego. Lekarz zadaje pytania dotyczące m.in. czasu utrzymywania się, intensywności i charakteru kaszlu, czynników nasilających i łagodzących kaszel oraz objawów towarzyszących. Dodatkowo pyta o choroby współistniejące, historię medyczną, obciążenia rodzinne, prowadzony styl życia, stosowane leki. Następnie wykonuje badanie przedmiotowe, skupiające się głównie na wnikliwym zbadaniu klatki piersiowej. 

Cennych informacji dostarczają badania obrazowe. Tzw. złotym standardem jest RTG klatki piersiowej. W razie potrzeby lekarz zleci dodatkowe badania obrazowe. W określonych sytuacjach wykonuje się również badania laboratoryjne (morfologia krwi, białko C-reaktywne, gazometrię, OB, w kaszlu mokrym mikrobiologiczne badanie plwociny). Stan układu oddechowego pozwala ocenić spirometria. Badanie to jest pomocne szczególnie w rozpoznaniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc czy astmy.

Niekiedy lekarz kieruje też pacjenta na testy alergiczne, konsultację laryngologiczną lub na wizytę do innego specjalisty, jeżeli uzna, że napady duszącego kaszlu w nocy związane są z pracą innych układów.

Źródła

1.     R. Krenke, J. Chorostowska-Wynimko, M. Dąbrowska i wsp., Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych, „Lekarz POZ” 2018, nr 6, s. 425–552.

2.     A. J. Sałacki, Kaszel, „Medycyna po Dyplomie” 2017, nr 7–8, https://podyplomie.pl/medycyna/27865,kaszel [dostęp: 12.12.2023].

 

Zobacz także

Krwiomocz – czym jest? Kiedy zgłosić się do lekarza?
DiagnostykaUrologia

Krwiomocz – czym jest? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Krew w moczu – krwiomocz lub hematuria – to objaw, który może sygnalizować różnorodne schorzenia: od niegroźnych do poważnych. Dlatego każdy przypadek, niezależnie od nasilenia, wymaga konsultacji lekarskiej, aby ustalić źródło problemu i wdrożyć właściwe leczenie. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny obecności krwi w moczu i dowiedz się, jak przebiega diagnostyka.

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi.
Zdrowie na co dzieńOnkologiaDiagnostyka

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi.

Październik oznacza nie tylko kalendarzową jesień, lecz także miesiąc świadomości dotyczącej raka piersi – stąd często spotykana nazwa „Różowy Październik” lub „Pink October”. To czas licznych inicjatyw mających na celu zwiększenie wiedzy na temat profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia nowotworów piersi. Symbolem kampanii jest różowa wstążka, czyli wyraz solidarności z kobietami dotkniętymi tą chorobą. Sprawdź, jakie badania warto wykonać z tej okazji!

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem
Zdrowie na co dzieńDiagnostyka

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem

Przysadka mózgowa, nazywana również gruczołem nadrzędnym, odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu podstawowych funkcji organizmu. Mimo swoich niewielkich rozmiarów – ma zaledwie 1 cm średnicy – jest odpowiedzialna za produkcję hormonów, które wpływają na wzrost, rozwój, metabolizm, rozrodczość oraz reakcje organizmu na stres. Zaburzenia w funkcjonowaniu tego organu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dowiedz się, jak zbudowana jest przysadka mózgowa, jakie hormony wytwarza oraz jakie choroby mogą jej dotyczyć.