W placówce
Konsultacja telefoniczna
W szpitalu
Laryngolog

Wszelkie dolegliwości związane z chorobami uszu, nosa i zatok przynosowych, gardła i krtani należy skonsultować z laryngologiem. Sprawdź, jak wygląda konsultacja laryngologiczna i jak się do niej przygotować.

Szczegóły

Konsultacja laryngologiczna – dla kogo?

Laryngolog to lekarz, który zajmuje się schorzeniami uszu, nosa i zatok przynosowych, gardła i krtani. Warto się do niego udać, jeśli dokuczają Ci:

  • nawracające anginy,
  • zapalenia zatok,
  • przewlekły katar,
  • chrypka,
  • ból uszu,
  • ból gardła,
  • niedrożność nosa,
  • problemy ze słuchem,
  • trudności w utrzymaniu równowagi.

Na wizytę u laryngologa powinieneś się udać, jeśli między innymi doskwiera Ci ból gardła, krwawienie z nosa lub uporczywy katar, oddychasz wyłącznie przez usta lub masz zawroty głowy. Konsultacja laryngologiczna jest konieczna, kiedy wyczujesz na szyi lub głowie guzy, nie możesz utrzymać równowagi, a także w sytuacji, gdy pojawiają się niepokojące szumy w uszach. Skonsultowanie się ze specjalistą zaleca się też osobom, które głośno chrapią. Pojawienie się dziwnej wydzieliny w uszach również powinno skłonić Cię do wizyty u specjalisty.

Wskazaniem do konsultacji laryngologicznej są także problemy z połykaniem, zaburzenia węchu i smaku oraz nawracające bóle głowy.

Zakres porad laryngologicznych

Zakres usług i wykonanych zabiegów jest uzależniony od rodzaju schorzenia, z którym do lekarza przychodzi pacjent. Wśród nich można wymienić:

  • Konsultacje pacjentów z chorobami uszu, nosa, gardła i krtani, w tym chorych onkologicznie.
  • Badanie uszu – jedno z podstawowych elementów diagnostycznych, do którego wykorzystuje się wziernik, tzw. otoskop, który umożliwia zbadanie ucha zewnętrznego, błony bębenkowej i pośrednio ucha środkowego. Niekiedy stosuje się także wziernik typu Siegle’a, który pozwala na dokładniejsze badanie błony bębenkowej. Podczas badania lekarz może przeprowadzić tzw. próbę Valsalvy, która pomaga określić drożność trąbki słuchowej.
  • Badanie audiologiczne – pomaga określić, czy są ubytki słuchu. Audiometria pozwala wskazać  stopień niedosłuchu. Jest badaniem bezbolesnym.
  • Czyszczenie uszu – podczas wizyty laryngolog może także wyczyścić uszy z zalegającej, nadmiernej woskowiny oraz zabrudzeń.
  • Rynoskopia tylna i przednia – pozwala określić stan jamy nosowej i nosowej części gardła oraz zobaczyć, czy nie pojawiły się tam guzy i polipy. Oprócz tego umożliwia ocenę wydzieliny nosowej. Dzięki badaniu możliwe jest także sprawdzenie stanu błony śluzowej nosa i przegrody nosowej.
  • Laryngoskopia – umożliwia określenie zmian patologicznych w obrębie gardła i krtani. Badanie to wykonuje się na dwa sposoby. Pierwszy, mniej nowoczesny, wykorzystuje do badania lusterko krtaniowe. Drugi wymaga użycia laryngoskopów światłowodowych.
  • USG – dzięki niemu lekarz ocenia stan węzłów chłonnych, ślinianek, a nawet zatok przynosowych.

Większość badań jest bezbolesna, jednak niektóre mogą być nieprzyjemne (np. może pojawić się odruch wymiotny). W takich sytuacjach zdarza się, że lekarz proponuje znieczulenie miejscowe.

Zazwyczaj choroby laryngologiczne są leczone farmakologicznie – lekarz dobiera odpowiednie leki, które pomagają pacjentowi wrócić do zdrowia. Niektóre schorzenia wymagają jednak interwencji chirurgicznej i takie zabiegi także przeprowadza laryngolog. Najczęściej taka forma leczenia jest konieczna w przypadku nowotworów uszu, krtani, gardła oraz zatok przynosowych, ale również niektórych chorób przewlekłych struktur laryngologicznych.

Wśród najczęściej wykonywanych zabiegów laryngologicznych wymienia się: operacje migdałków, operacje nosa i zatok, np. korekta przegrody nosowej. W wielu przypadkach wykonywane są nowoczesne i mniej inwazyjne zabiegi endoskopowe.

Jak przebiega konsultacja laryngologiczna?

Kluczowym elementem konsultacji laryngologicznej jest szczegółowy wywiad medyczny. Lekarz może zapytać o to:

  • jakie są objawy i jakie sytuacje je nasilają;
  • kiedy wystąpiły pierwsze symptomy;
  • czy wcześniej pojawiały się podobne problemy;
  • jakie leki były i są przyjmowane.

Laryngolog po wstępnym wywiadzie lekarskim może wykonać badanie przy użyciu endoskopu lub wziernika. Dzięki temu określi stan uszu, całej jamy ustnej, gardła i nosa. W niektórych przypadkach może również zostać przeprowadzone badanie audiologiczne (słuchu). Zdarza się, że pacjent zostanie skierowany na USG węzłów chłonnych lub ślinianek. Niekiedy lekarz zaleca dodatkowe badania, w tym np. posiew wydzieliny z uszu czy nosa, by dokładnie określić rodzaj patogenu wywołującego chorobę.

Jakie choroby leczy laryngolog?

Wizyty u laryngologa nie należy się bać i w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów trzeba je jak najszybciej skonsultować ze specjalistą. Nieleczone choroby laryngologiczne mogą bowiem doprowadzić do utraty słuchu, a nawet do rozwoju nowotworów. Wśród chorób, którymi zajmuje się laryngolog, można wymienić:

Lekarze wykonujący usługę

Lekarze wykonujący usługę

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Katowicach ul. Szopienicka 65, Katowice

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Przygotowanie do badania: Endoskopia laryngologiczna

Przygotowanie do badania: Endoskopia laryngologiczna


Podobne usługi:

usuniecie-migdalkow (1).jpg
Zabieg usunięcia migdałków
Kompleksowa opieka laryngologiczna w Warszawie
Kompleksowa opieka laryngologiczna

Zarezerwuj wizytę

Artykuły na temat laryngologii

Krzywa przegroda nosowa – objawy i leczenie
DiagnostykaPierwsze objawyLaryngologia

Krzywa przegroda nosowa – objawy i leczenie

Krzywa przegroda nosowa może być przyczyną różnych dolegliwości, takich jak zatkany nos, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych czy trudności w oddychaniu. Jeśli podejrzewasz u siebie to schorzenie, warto skonsultować się z laryngologiem, który przeprowadzi badania i zaproponuje odpowiednie metody leczenia. Pamiętaj, że może ono znacznie poprawić jakość twojego życia i codziennego funkcjonowania.

0505-rak-krtani.jpg
DiagnostykaOnkologiaLaryngologiaPierwsze objawy

Rak krtani – objawy, rodzaje, rozwój choroby

Rak krtani jest jednym częstszych nowotworów złośliwych i najczęściej występującym nowotworem w obrębie głowy i szyi. Choroba zdecydowanie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Za jej rozwój odpowiadać może szereg czynników, w tym zwłaszcza dym tytoniowy.

0508-bol-ucha.jpg
DiagnostykaLaryngologia

Ból ucha – zaawansowane sposoby diagnostyki przy ostrym zapaleniu

Zapalenie ucha to częsta przypadłość, zwłaszcza wśród dzieci. Najczęściej rozwija się w uchu środkowym i ma ostry przebieg. Rozpoznanie zapalenia ucha poza badaniem podmiotowym i przedmiotowym wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań. Sprawdź, jakich.