Jakie są najczęstsze powikłania po chorobie COVID-19?

25.06.2024

Trwająca wiele miesięcy pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 stała się naszą codziennością. Coraz więcej osób wokół choruje lub chorowało na COVID-19. Rośnie również stan wiedzy lekarzy związanej z powikłaniami, które mogą pojawiać się u ozdrowieńców mających już za sobą tę chorobę. Badania nad powikłaniami powodowanymi przez koronawirusa trwają, a wnioski powodują, że warto ze szczególną uwagą przyglądać się swojemu stanowi zdrowia.

0139-powiklania-covid.jpg

Spis treści

Najczęstsze powikłania po koronawirusie u dorosłych
Rzadsze powikłania po COVID-19 u dorosłych
PIMS-TS – powikłania po koronawirusie u dzieci – czy są groźne?
Jakie badania należy przeprowadzić u dzieci z powikłaniem PIMS-TS?
Jakie badania warto wykonać w przypadku podejrzenia powikłań po koronawirusie COVID-19?

Powikłania po chorobie COVID-19 pojawiają się nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci, które do tej pory wydawały się grupą najłagodniej przechodzącą tę chorobę. Jakie mogą być najczęstsze i nieco rzadsze powikłania po koronawirusie u dorosłych i u dzieci, czy są one groźne dla naszego zdrowia i jakiego typu badania warto wykonać, jeśli podejrzewamy ich występowanie u siebie lub najbliższych?

Najczęstsze powikłania po koronawirusie u dorosłych

Do najczęściej występujących i zaobserwowanych przez lekarzy powikłań po przejściu COVID-19 należy długotrwałe zmęczenie porównywane do CFS - zespołu chronicznego zmęczenia. Może ono dotknąć zarówno osoby ciężko przechodzące zakażenie koronawirusem, jak i chorych niemal bezobjawowo. Zgodnie z badaniami opublikowanymi przez naukowców z irlandzkiego Trinity College zmęczenie jest spowodowane prawdopodobnymi zaburzeniami systemu odpornościowego po zakażeniu koronawirusem i nadal toczącym się w organizmie lekkim stanem zapalnym.

Innym, często spotykanym skutkiem ubocznym przejścia COVID-19, są problemy sercowo-naczyniowe. Pacjenci często uskarżają się na szybsze, nierówne bicie serca i bóle w klatce piersiowej. Ozdrowieńcy po przebyciu COVID-19 mogą mieć duszności wysiłkowe, które pojawiają się w trakcie ćwiczeń lub innego typu ruchu. Nawet u pacjentów w łagodny sposób przechodzących tę chorobę, tego typu skutki uboczne pojawiały się aż do 60 dni po zakażeniu.

Mgła mózgowa” jest niemedycznym określeniem używanym dla opisania innych skutków ubocznych COVID-19, zauważalnych zwłaszcza u pacjentów po ciężkim przebyciu tej choroby. Mają oni problemy z orientacją i komunikacją, skłonność do zapominania i niezdolność skupienia się na dłuższy czas.

Coraz częściej obserwuje się również powikłania neurologiczne, typu majaczenie, splątanie lub parestezje – nietypowe odczucia skórne w postaci mrowienia, kłucia, pieczenia, drętwienia i uczucia chłodu, które nie są wywołane przez warunki zewnętrzne.

Rzadsze powikłania po COVID-19 u dorosłych

Nietypowym i rzadziej zgłaszanym powikłaniem po przejściu COVID-19 u chorych, którzy w trakcie choroby utracili smak i węch, jest odczuwanie przez nich dziwnych zapachów lub występowanie urojeń węchowych. Czują oni często dym papierosowy, mimo braku osób palących w pobliżu, stęchliznę, chemikalia czy spaleniznę. U wielu z nich pojawia się wręcz parosmia, czyli zmiana przyjemnych do tej pory bodźców zapachowych w odrażające.

Do innych, rzadszych powikłań zaobserwowanych u osób dorosłych po przejściu COVID-19, zalicza się powstawanie zakrzepów w naczyniach krwionośnych, które może podwyższać ryzyko wystąpienia udaru mózgu, zawałów serca oraz problemów z nerkami i płucami.

Za rzadkie powikłanie będące wynikiem zakażenia koronawirusem uznaje się również zespół Guillaina-Barrego. To powikłanie neurologiczne powodujące postępujące osłabienie siły mięśniowej, a powodowane uszkodzeniem nerwów obwodowych. Lekarze zwracają uwagę, aby nie lekceważyć jego objawów, ponieważ osłabienie mięśni odpowiadających za oddychanie może być dużym problemem, zwłaszcza u pacjentów cierpiących w trakcie COVID-19 na wyraźne problemy układu oddechowego.

PIMS-TS – powikłania po koronawirusie u dzieci – czy są groźne?

Jeszcze do niedawna wydawało się, że większość dzieci przechodzi zarażenie koronawirusem łagodnie i bezobjawowo. To raczej one same stanowiły zagrożenie dla dorosłych, nieświadomie przenosząc wirusa do ich organizmów.

Coraz powszechniej jednak zauważa się, że również u najmłodszych pojawia się powikłanie po koronawirusie. To wieloukładowy zespół zapalny, nazwany w skrócie PIMS-TS (ang. Paedriatric Inflammatory Multisystem Syndrome Temporally Associated with SARS-CoV-2). Objawy PIMS-TS mogą być następujące:

  • wysoka gorączka, ponad 38,5 stopni, trwająca co najmniej 3 dni,
  • biegunki, wymioty czy ból brzucha,
  • wysypka, która najmocniej obejmuje ręce i stopy,
  • zapalenie spojówek,
  • obrzęki dłoni i stóp,
  • zaczerwienienie języka i warg,
  • objawy neurologiczne, jak apatia, drażliwość, silne bóle głowy, niedowład nerwów obwodowych, drgawki, a nawet śpiączka,
  • zapalenie mięśnia sercowego powodujące ogólne osłabienie organizmu,

 
Pierwsze, pojedyncze przypadki dzieci chorych na PIMS-TS w Polsce stwierdzono w maju 2020 roku. Od października 2020 roku obserwuje się natomiast wzrost zapadalności na tę chorobę, związany z wyższą liczbą dorosłych chorych na COVID-19 w naszym kraju. Dysregulacja układu immunologicznego powodująca PIMS-TS następuje zazwyczaj w okresie 2-4 tygodni po przebyciu zakażenia SARS-CoV-2. Rodzice wielu dzieci trafiających wówczas do szpitala dopiero wówczas dowiadują się, że zostały one zakażone koronawirusem.

 

Jakie badania należy przeprowadzić u dzieci z powikłaniem PIMS-TS?

Wśród badań diagnostycznych i laboratoryjnych zalecanych przez polskich lekarzy w dokumencie związanym z tym powikłaniem opublikowanym w „Przeglądzie Pediatrycznym” znajdują się:

  • wymaz w kierunku SARS-CoV-2 (RT-PCR lub test antygenowy),
  • wykonanie badania krwi i badania ogólnego moczu,
  • posiewy moczu i stolca, wymaz z gardła, badania wirusologiczne, w zależności od obrazu klinicznego i możliwości diagnostycznych w poszczególnych ośrodkach,
  • elektrokardiogram (EKG) oraz jak najszybsze badanie echokardiograficzne serca (ECHO); badania powtórne ECHO powinny być wykonane w zależności od wskazań kardiologa i stanu klinicznego dziecka po 7-14 dniach, 6 tygodniach oraz 6-12 miesiącach od zachorowania.


W większości przypadków odpowiednio szybkie objęcie dziecka hospitalizacją, zabezpieczenie funkcji życiowych oraz leczenie immunomodulujące powodują jego szybki powrót do zdrowia.

Zobacz także: Zapalenie płuc – objawy, przyczyny, leczenie, rodzaje

Jakie badania warto wykonać w przypadku podejrzenia powikłań po koronawirusie COVID-19?

Badania obrazowe, czyli tomografia klatki piersiowej oraz RTG klatki piersiowej pomagają lekarzom w postawieniu prawidłowej diagnozy wystąpienia COVID-19. Specjaliści zalecają wykonanie takich badań już po przejściu choroby, w celu kontroli stanu zdrowia naszego organizmu, zwłaszcza płuc narażonych na ostre śródmiąższowe zapalenie w trakcie zakażenia.

Zobacz także: Sztuczna inteligencja w TK płuc i diagnostyce po COVID-19 

Ozdrowieńcy odczuwający wymieniane powyżej problemy związane z układem nerwowym jako skutki uboczne COVID-19, powinni odbyć konsultację u neurologa. Skieruje on ich na dalszą diagnostykę, która pomoże zbadać, czy u chorego nie pojawiły się ewidentne zmiany strukturalne w tkankach mózgu po przejściu COVID-19.

Zobacz także

Krwiomocz – czym jest? Kiedy zgłosić się do lekarza?
DiagnostykaUrologia

Krwiomocz – czym jest? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Krew w moczu – krwiomocz lub hematuria – to objaw, który może sygnalizować różnorodne schorzenia: od niegroźnych do poważnych. Dlatego każdy przypadek, niezależnie od nasilenia, wymaga konsultacji lekarskiej, aby ustalić źródło problemu i wdrożyć właściwe leczenie. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny obecności krwi w moczu i dowiedz się, jak przebiega diagnostyka.

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi.
Zdrowie na co dzieńOnkologiaDiagnostyka

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi.

Październik oznacza nie tylko kalendarzową jesień, lecz także miesiąc świadomości dotyczącej raka piersi – stąd często spotykana nazwa „Różowy Październik” lub „Pink October”. To czas licznych inicjatyw mających na celu zwiększenie wiedzy na temat profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia nowotworów piersi. Symbolem kampanii jest różowa wstążka, czyli wyraz solidarności z kobietami dotkniętymi tą chorobą. Sprawdź, jakie badania warto wykonać z tej okazji!

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem
Zdrowie na co dzieńDiagnostyka

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem

Przysadka mózgowa, nazywana również gruczołem nadrzędnym, odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu podstawowych funkcji organizmu. Mimo swoich niewielkich rozmiarów – ma zaledwie 1 cm średnicy – jest odpowiedzialna za produkcję hormonów, które wpływają na wzrost, rozwój, metabolizm, rozrodczość oraz reakcje organizmu na stres. Zaburzenia w funkcjonowaniu tego organu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dowiedz się, jak zbudowana jest przysadka mózgowa, jakie hormony wytwarza oraz jakie choroby mogą jej dotyczyć.