Badania rezonansem magnetycznym w sedacji

25.06.2024

Zapraszamy na badania rezonansem magnetycznym w sedacji - dostępne w pracowniach LUX MED Diagnostyka w Warszawie przy ul. Niekłańskiej 4/24 (od poniedziałku do soboty).

Rezonans magnetyczny piersi – mammografia MR

Spis treści

Co to jest sedacja?
Jak wygląda proces sedacji w LUX MED?
Dlaczego w przypadku dzieci rekomendujemy badanie w sedacji?
Jak umówić wizytę

Badanie rezonansem magnetycznym wymaga od Pacjenta dłuższego przebywania w bezruchu w tunelu specjalnego aparatu. Artefakty ruchowe Pacjenta (a w przypadku dziecka jest to szczególnie ważne) są znacznym utrudnieniem i dodatkowo istotnie obniżają jakość obrazów MR. Dlatego w trosce o jakość badania MR i komfort małego Pacjenta rekomendujemy wykonania badania w sedacji. Badania diagnostyczne MR w sedacji mogą być, z uwzględnieniem przeciwskazań, wykonywane zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych.

Co to jest sedacja?

Sedacja polega na uspokojeniu Pacjenta poprzez zmniejszenie aktywności jego ośrodkowego układu nerwowego, ale bez wyłączania świadomości. Przeprowadza się ją podając Pacjentowi określone środki farmakologiczne. Sedację stosuje się podczas nieprzyjemnych lub wyjątkowo długich procedur medycznych.

Jak wygląda proces sedacji w LUX MED?

Badanie odbywa się w bezpiecznych warunkach z wykorzystaniem sprzętu monitorującego. Nad Pacjentem przez cały czas czuwa lekarz anestezjolog i pielęgniarka anestezjologiczna.

Dlaczego w przypadku dzieci rekomendujemy badanie w sedacji?

Sedacja pomaga obniżyć niepokój i stres, które mogą się pojawić w związku z badaniem rezonansem magnetycznym. Sprawia również, że dziecko nie odczuwa dyskomfortu związanego np. z długotrwałym przebywaniem w bezruchu. Badanie przebiega sprawniej i w komfortowych warunkach dla Pacjenta. Jest optymalne czasowo, a obrazy rezonansowe  mają  wysoką jakość pozbawioną artefaktów ruchowych, których obecność w standardowym trybie bez sedacji czasami  wymusza konieczność powtórzenia części lub całości badania.

Badania z sedacją przeprowadzamy w placówce LUX MED Diagnostyka w Warszawie przy ul. Niekłańskiej 4/24 (dostępne również w soboty).


Zadzwoń i umów się na wizytę!

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 880 90 80 


Ryzyko związane z kontrastem

Rezonans magnetyczny jest bezpieczniejszy od tomografii również pod względem stoso-wanego środka cieniującego. Używane w tym przypadku preparaty zawierające gadolin rzadziej wywołują alergię. Wciąż jednak istnieje takie ryzyko, dlatego nadwrażliwość na środki gadolinowe jest przeciwwskazaniem do ich podania.(4) Lekarz powinien wiedzieć o wszystkich alergiach, jakie występują u pacjenta. Innym przeciwwskazaniem do poda-nia kontrastu jest choroba nerek.


Powyższe badania obrazowe, podobnie jak wiele innych procedur medycznych, nie są pozbawione ryzyka, dlatego lekarze kierują na nie tylko wtedy, gdy to konieczne.

Zobacz także

Krwiomocz – czym jest? Kiedy zgłosić się do lekarza?
DiagnostykaUrologia

Krwiomocz – czym jest? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Krew w moczu – krwiomocz lub hematuria – to objaw, który może sygnalizować różnorodne schorzenia: od niegroźnych do poważnych. Dlatego każdy przypadek, niezależnie od nasilenia, wymaga konsultacji lekarskiej, aby ustalić źródło problemu i wdrożyć właściwe leczenie. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny obecności krwi w moczu i dowiedz się, jak przebiega diagnostyka.

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi.
Zdrowie na co dzieńOnkologiaDiagnostyka

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi.

Październik oznacza nie tylko kalendarzową jesień, lecz także miesiąc świadomości dotyczącej raka piersi – stąd często spotykana nazwa „Różowy Październik” lub „Pink October”. To czas licznych inicjatyw mających na celu zwiększenie wiedzy na temat profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia nowotworów piersi. Symbolem kampanii jest różowa wstążka, czyli wyraz solidarności z kobietami dotkniętymi tą chorobą. Sprawdź, jakie badania warto wykonać z tej okazji!

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem
Zdrowie na co dzieńDiagnostyka

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem

Przysadka mózgowa, nazywana również gruczołem nadrzędnym, odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu podstawowych funkcji organizmu. Mimo swoich niewielkich rozmiarów – ma zaledwie 1 cm średnicy – jest odpowiedzialna za produkcję hormonów, które wpływają na wzrost, rozwój, metabolizm, rozrodczość oraz reakcje organizmu na stres. Zaburzenia w funkcjonowaniu tego organu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dowiedz się, jak zbudowana jest przysadka mózgowa, jakie hormony wytwarza oraz jakie choroby mogą jej dotyczyć.