Alergia w trakcie ciąży – bezpieczne sposoby łagodzenia objawów alergii

24.08.2023

Szacuje się, że 18–30% kobiet w wieku rozrodczym ma chorobę alergiczną, w tym alergiczny nieżyt nosa i astmę. Schorzenia te stanowią spory problem u pacjentek w ciąży. Po pierwsze z uwagi na ograniczone możliwości ich leczenia, a po drugie ze względu na możliwy wpływ na przebieg ciąży.

Alergia w trakcie ciąży.jpg

Spis treści

Jak sobie radzić z alergią w ciąży?
Alergia a ciąża – postępowanie psychologiczne
Alergia w ciąży – co robić? Unikaj alergenów
Czy można brać leki antyhistaminowe w ciąży?
Ciąża a alergia – czy stanowi zagrożenie dla matki i dziecka?

Jesteś w ciąży i cierpisz na alergię? Sprawdź, jak złagodzić towarzyszące jej objawy bez obaw o zdrowie dziecka. Dowiedz się, czy będąc w ciąży, możesz przyjmować powszechnie stosowane w alergii leki przeciwhistaminowe, które blokują receptory histaminy, czyli mediatora procesów zapalnych i odczynów alergicznych.

Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

Optymalne leczenie alergii w trakcie ciąży jest niezbędne do zapewnienia dobrostanu matce i dziecku. Dlatego też przyszła mama powinna przez cały przebieg ciąży znajdować się pod stałą opieką alergologa, który będzie ściśle współpracować z ginekologiem i położoną. Eksperci opracowują plan leczenia, na który składają się następujące sposoby na alergię:

  • ograniczenie ekspozycji na czynniki uczulające,
  • leczenie farmakologiczne, które jest największym wyzwaniem z uwagi na ograniczone możliwości przyjmowania leków przez przyszłą mamę.
  • postępowanie psychologiczne.

Alergia a ciąża – postępowanie psychologiczne

Ciąża sama w sobie, bez towarzyszących jej schorzeń, jest trudnym czasem dla kobiety. Wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i dolegliwościami. Zachodzące podczas niej zmiany hormonalne nie pozostają bez wpływu na kondycję psychiczną kobiety. Przyszłe mamy są szczególnie podatne na czynniki stresowe, co ma związek z potrzebą zapewnienia dziecku jak najlepszych warunków. Narastający poziom stresu może nasilać objawy chorób alergicznych u ciężarnej.

Dlatego też tak ważne jest zapewnienie przyszłej mamie z alergią wsparcia psychologicznego. Będzie się ono opierało przede wszystkim na uspokojeniu przyszłej mamy poprzez edukację, czyli wytłumaczenie wszelkich aspektów związanych z chorobami alergicznymi.

Alergia w ciąży – co robić? Unikaj alergenów

Niewątpliwie kluczowym elementem leczenia alergii w trakcie ciąży jest unikanie czynników ją wywołujących. Mniejsza ekspozycja na alergeny to mniejsze nasilenie objawów. Przykładowo, w alergii na trawę najlepiej wychodzić na zewnątrz wieczorem lub po deszczu, gdy poziom pyłków w powietrzu spada. Kiedy trawy pylą najbardziej intensywnie, zalecane jest pozostanie w domu, a jeśli jest to niemożliwe – noszenie maseczek ochronnych i okularów. W ten sposób ograniczy się kontakt z alergenem. Po powrocie do domu przyszła mama powinna wziąć prysznic i zmienić ubrania, aby pozbyć się nagromadzonych na jej ciele pyłków.

W przypadku alergii pokarmowej należy z kolei wykluczyć z diety produkty powodujące uczulenie. Wskazana jest konsultacja z dietetykiem, który opracuje indywidualny jadłospis, aby zapobiec ewentualnym niedoborom pokarmowym. W alergii na roztocza kurzu domowego pomocne będą: stosowanie oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza, częsta zmiana i pranie pościeli, ograniczenie ozdób tekstylnych, regularne odkurzanie, częste wietrzenie mieszkania.

Poznaj ofertę testów alergicznych skórnych i sprawdź, jakie alergeny odpowiadają za powstawanie uciążliwych objawów.

Czy można brać leki antyhistaminowe w ciąży?

Najtrudniejszą kwestią leczenia alergii w trakcie ciąży jest farmakoterapia. Eksperci informują, że w I trymestrze optymalna jest terapia niefarmakologiczna. To czas organogenezy, czyli tworzenia narządów u dziecka, w którym szczególnie należy unikać wszelkich czynników mogących zaburzyć ten proces. Jednak przy silnej alergii stosowanie leków może okazać się niezbędne. Decyzja o wprowadzeniu ich poprzedzona jest dokładną oceną korzyści i potencjalnych konsekwencji.

Leczenie anafilaksji, czyli wstrząsu anafilaktycznego w trakcie ciąży nie różni się od standardowego postępowania. Należy jak najszybciej domięśniowo podać adrenalinę i wezwać pogotowie, dzwoniąc pod numer 112 lub 999. W dalszym leczeniu stosuje się leki przeciwhistaminowe i doustne glikokortykosteroidy.

Jeśli pozwala na to choroba, w I trymestrze ciąży nie powinno się zażywać leków przeciwhistaminowych. W II i III trymestrze przy nasileniu objawów alergii można stosować niektóre leki przeciwhistaminowe II generacji (np. loratadynę, cetyryzynę). Eksperci nie zalecają przyjmowania hydroksyzyny lub feksofenadyny. Jako środek wspomagający przyszła mama może stosować wapno. Bezpieczne są również spraye do nosa z glikokortykosteroidami – działają one miejscowo i zmniejszają dolegliwości alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Należy jednak zaznaczyć, że bez uprzedniej konsultacji z lekarzem ciężarnej nie wolno przyjmować żadnych leków i suplementów diety.

Konsultacja alergologa

Ciąża a alergia – czy stanowi zagrożenie dla matki i dziecka?

Alergia w trakcie ciąży nie stanowi z reguły niebezpieczeństwa dla przyszłej mamy i dziecka. Łagodne rodzaje alergii, np. alergia na kurz i związany z nią alergiczny nieżyt nosa, alergia na lateks i powodowane przez nią zmiany skórne, wpływają jedynie na samopoczucie ciężarnej. Towarzyszące temu objawy sprawiają, że przyszła mama gorzej znosi dolegliwości ciążowe. Nałożenie się wszystkich symptomów na siebie może spowodować, że będzie bardziej zmęczona, ospała lub rozdrażniona. Specjaliści zwracają też uwagę, że przyszłe mamy chore na astmę znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka powikłań ciąży i porodu. Wśród komplikacji wymienia się powikłania w trakcie ciąży, m.in. cukrzycę ciążową, częstsze rozwiązywanie ciąży drogą cięcia cesarskiego, nadciśnienie tętnicze. Do powikłań u płodu i noworodków należą m.in. niska masa urodzeniowa oraz niska punktacja w skali Apgar.

Źródła
  1. A. Rey, M. Chełmińska, Ogólne zasady postępowania w chorobach alergicznych w praktyce lekarza rodzinnego, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2019, t. 13, nr 4, s. 170–175.
  2. B. Rogala, J. Jarząb, A. Bożek i wsp., Alergie a ciąża, PZWL, Warszawa 2018.
  3. A. Sybilski, Ciąża a choroby alergiczne, „Medycyna po Dyplomie” 2016, nr 4, s. 12–22.

Zobacz także

Na czym polega odczulanie? Kiedy można je wykonywać?
Alergologia

Na czym polega odczulanie? Kiedy można je wykonywać?

Alergie to problem, który może utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego osoby z nadwrażliwością na alergeny szukają skutecznych metod leczenia. Jedną z nich jest odczulanie, zwane również immunoterapią alergenową. To proces, w którym organizm alergika jest stopniowo poddawany działaniu substancji wywołującej reakcję alergiczną, w celu zwiększenia jego tolerancji na dany alergen. Sprawdź, jak przebiega odczulanie, kiedy można się mu poddać i jakie są przeciwwskazania.

Kobieta ogląda wysypkę na ręce
DermatologiaAlergologiaDietetyka

Nietolerancja histaminy – przyczyny, objawy i diagnostyka

Specjaliści szacują, że nietolerancja histaminy dotyczy około 1% społeczeństwa, przy czym zaznaczają, że wartość ta może być nieco większa. Istnieją liczne możliwe przyczyny jej powstania oraz bardzo szeroki zakres objawów. Dowiedz się więcej na temat nietolerancji histaminy.

Alergia na kurz.jpg
Alergologia

Alergia na kurz – na czym polega? Objawy, leczenie

Alergia na kurz jest szeroko rozpowszechniona i stanowi jedną z głównych przyczyn całorocznego alergicznego nieżytu nosa i astmy oskrzelowej atopowej. Jej objawy najbardziej odczuwane są w okresie jesienno-zimowym. Sprawdź, na czym polega leczenie alergii na kurz i roztocza.