W szpitalu
Lekarz ogląda uszy pacjentki w gabinecie lekarskim

Korekta uszu – fachowo określana jako otoplastyka – polega na zmianie wielkości, kształtu i położenia małżowiny usznej, która jest częścią ucha zewnętrznego. Zabieg jest przeprowadzany przez chirurga plastycznego, a za jego wykonaniem przemawiają najczęściej względy estetyczne (m.in. problem nadmiernie odstających uszu). Sprawdź, jak wygląda zabieg, jakie są przeciwwskazania do jego wykonania i jak się do niego przygotować.

Szczegóły

Czym jest korekta uszu?

Operacja plastyczna uszu ma na celu rekonstrukcję małżowiny usznej po urazach lub poprawę jej kształtu. Najczęstszym powodem, dla którego ludzie zgłaszają się na ten zabieg, są odstające i zbyt duże uszy. Chirurg plastyk wykonuje go u osób w różnym wieku – u dorosłych i dzieci powyżej 13. roku życia, u których część chrzęstna uszu jest już w pełni ukształtowana, więc operacja może dać trwały efekt. Gdy za jej wykonaniem przemawiają względy estetyczne, nacina się skórę za uchem i usuwa fragment chrząstki w taki sposób, aby małżowina przylegała do głowy. W przypadku przebytych urazów i deformacji chirurg skupia się na wymodelowaniu płatków usznych i przywróceniu im odpowiednich proporcji.

Korektę uszu wykonuje się na wiele różnych sposobów. Chirurg proponuje taką metodę, której skutkiem będzie trwały efekt przy jak najmniejszej widoczności blizn. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, rzadko ogólnym – to ostatnie praktykuje się najczęściej w trakcie operacji uszu u dziecka, aby zminimalizować stres małego pacjenta. Na odsłoniętą chrząstkę małżowiny zakłada się odpowiednie szwy, które modelują kształt i przywracają utraconą symetrię uszu.

Wskazania do wykonania korekty uszu

Najważniejsze wskazania do wykonania operacji uszu to:

  • przebyte urazy, na skutek których doszło do deformacji małżowin usznych lub utraciły one symetrię,
  • niezadowolenie z wyglądu uszu.

Sprawdź też, czym zajmuje się chirurg szczękowo-twarzowy i z jakimi schorzeniami się do niego udać.

Co jest przeciwwskazaniem do wykonania korekty uszu?

Korekta uszu nie jest zabiegiem ryzykownym, jednak istnieje kilka przeciwwskazań do jej wykonania. Plastyki małżowin usznych nie wykonuje się:

  • u kobiet w ciąży,
  • u mam karmiących piersią,
  • w przypadku ogólnego złego stanu zdrowia,
  • podczas miesiączki,
  • w przebiegu aktywnych zmian zapalnych w obszarze ucha.

Do względnych przeciwwskazań należą również: problemy hormonalne (zaburzenia pracy tarczycy), nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zaburzenia krzepliwości krwi. Aby otrzymać kwalifikację do przeprowadzenia zabiegu, pacjent musi dostarczyć zaświadczenie od odpowiedniego specjalisty. Często poruszaną kwestią jest też wiek pacjenta. Korekta uszu u dzieci powinna być przeprowadzana po 13. roku życia, gdy chrząstka jest już w pełni wykształcona. Jednak w szczególnych przypadkach na stół operacyjny mogą trafić też młodsi pacjenci – za barierę wiekową uznaje się 7. rok życia.

Jak przygotować się do zabiegu korekty uszu?

Przygotowanie do operacji uszu rozpoczyna się od konsultacji lekarskiej – chirurg plastyczny przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, wykonuje badanie przedmiotowe, na podstawie którego ocenia stan małżowin usznych i proponuje najlepszą metodę operacji. W dniu zabiegu pacjent powinien mieć przy sobie:

  • dokument tożsamości;
  • książeczkę zdrowia dziecka (jeśli zabiegowi ma zostać poddana osoba niepełnoletnia);
  • aktualne wyniki badań krwi;
  • oznaczenie grupy krwi.

Większość lekarzy zaleca, aby na operację zgłosić się na czczo i ubrać się w wygodny strój, który nie będzie krępował ruchów i nie podrażni skóry podczas zdejmowania. Dorośli pacjenci powinni zrezygnować z palenia tytoniu na kilka tygodni przed planowaną operacją i – jeśli tak zaleci lekarz – odstawić leki zmniejszające krzepliwość krwi.

Przebieg zabiegu korekty uszu

Operacja uszu jest przeprowadzana najczęściej w znieczuleniu miejscowym, choć u pacjentów pediatrycznych lekarze często sięgają po znieczulenie ogólne. Sam zabieg trwa ok. 1–2 godzin, w zależności od tego, jak bardzo skomplikowany jest problem. Jeśli podane zostało znieczulenie miejscowe, można jeszcze tego samego dnia opuścić szpital. Dłuższej hospitalizacji poddaje się osoby po znieczuleniu ogólnym.

Podczas korekty uszu nacina się skórę za małżowiną – linie cięcia przebiegają zazwyczaj w naturalnej zmarszczce na granicy tylnej części ucha. Następnie wycina się części chrząstki o wrzecionowatym kształcie, dzięki czemu ucho będzie lepiej przylegać do głowy. Jeśli zachodzi taka potrzeba, chirurg wymodeluje płatki uszne w taki sposób, aby przywrócić im symetrię. Po przeprowadzeniu zabiegu nakłada się szwy – mają one nie tylko zapobiegać krwawieniu, lecz także modelować małżowinę.

Korekta uszu – rekonwalescencja i efekty

Po założeniu szwów Pacjent przez kilka dni musi nosić specjalną opaskę na głowie, która zabezpiecza przed ewentualnymi urazami i dodatkowo utrwala efekt zabiegu. Szwy zdejmuje się ok. 7–10 dni po operacji. Przez ok. tydzień nie należy myć głowy, trzeba też powstrzymać się od takich zabiegów jak płukanie uszu. Jednak codzienna higiena operowanego miejsca to absolutna konieczność. Przez ok. tydzień po operacji (najlepiej do momentu zdjęcia szwów) zalecana jest przerwa od pracy i szkoły. Przez kolejne kilka tygodni niewskazane jest uprawianie sportu, a po powrocie do aktywności fizycznej trzeba zakładać specjalną opaskę na czas treningu.

Aby utrwalić efekt, lekarze zalecają zakładanie opaski na głowę podczas snu. Przebudowanie chrząstki trwa ok. pół roku – to kluczowy czas, w którym należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.

Lekarze wykonujący usługę

Lekarze wykonujący usługę

LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

Kompleksowa opieka laryngologiczna w Warszawie
Kompleksowa opieka laryngologiczna
Laryngolog
Laryngolog

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Ból głowy w skroniach.jpeg
Diagnostyka

Ból głowy w skroniach – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Ból głowy to częsta dolegliwość. Miewa różny charakter i umiejscowienie. Jedną z częstszych lokalizacji bólu głowy są skronie. Sprawdź, czym może być spowodowany ból głowy w tym miejscu.

Ból pod prawym żebrem.jpeg
Diagnostyka

Ból pod prawym żebrem – co może oznaczać? Jakie badania wykonać?

Ból pod prawym żebrem jest nieprzyjemnym objawem, który może wskazywać na różne schorzenia i problemy zdrowotne. Dowiedz się z naszego artykułu, jakie mogą być przyczyny bólu pod prawym żebrem oraz jakie badania można wykonać w celu postawienia diagnozy.

Choroba Parkinsona.jpeg
Diagnostyka

Choroba Parkinsona – przyczyny, objawy, dziedziczenie i zalecane badania

Choroba Parkinsona to przewlekła choroba układu neurologicznego, w której dochodzi do niszczenia budujących go komórek. Sprawdź, jakie są przyczyny jej powstania. Zobacz też, jak wygląda przebieg oraz leczenie tej choroby neurodegeneracyjnej.