W szpitalu
Septoplastyka

Operacja przegrody nosa, zwana również septoplastyką, przywraca prawidłową drożność i umożliwia swobodne oddychanie. Zabieg zmniejsza ryzyko wystąpienia przewlekłego zapalenia zatok, nawracających krwawień z nosa i polipów. Septoplastyka pozwala również uniknąć bólów i zawrotów głowy, chronicznego zmęczenia, senności i chrapania. Dzięki temu znacznie poprawia jakość życia Pacjenta. Sprawdź, na czym polega korekta przegrody nosa i jak się do niej przygotować!

Szczegóły

Na czym polega septoplastyka?

Skrzywienie przegrody nosowej może mieć charakter nabyty lub wrodzony. Zabieg pozwala skorygować jej kształt tak, żeby przebiegała wzdłuż osi nosa. Dzięki temu nos może prawidłowo nawilżać, oczyszczać i ogrzewać (czasami wychładzać) powietrze.

Septoplastyka nie zmienia kształtu ani wielkości nosa, przywraca natomiast prawidłowe warunki anatomiczne. W ten sposób można zapobiec nawracającym zapaleniom zatok przynosowych, ucha i gardła. Zabieg poprawia drożność nosa, tym samym ułatwia oddychanie. Oprócz tego wpływa pozytywnie na jakość snu i ogólną wydolność organizmu.

Przeczytaj także: Jakie są rodzaje operacji nosa?

Wskazania do septoplastyki

Zabieg wykonuje się w następujących przypadkach:

  • chrapanie, obturacyjny bezdech senny,
  • oddychanie przez usta – zwłaszcza w czasie snu,
  • nawracające infekcje górnych dróg oddechowych -zapalenie zatok przynosowych, zapalenie gardła, zapalenie ucha,
  • częste krwawienia z nosa,
  • trudności w oddychaniu przez nos - uczucie „zatkania nosa” jedno- lub obustronne,
  • zaburzenia węchu,
  • przewlekłe uczucie zatkanego nosa – jedno- lub obustronne,
  • bóle głowy,
  • trudność z oddychaniem podczas większego wysiłku fizycznego,
  • charakterystyczna „nosowa” mowa.

Tego rodzaju wada może znacząco obniżać komfort codziennego życia pacjenta. Problemy dotyczą także jego zdrowia. Częste nawracające infekcje wirusowe czy bakteryjne nie zawsze będą wynikiem słabej odporności organizmu. Krzywa przegroda nosowa także może być ich przyczyną. Jest ona uważana za deformację, choć nie wpływa bezpośrednio na wygląd czy funkcjonowanie nosa.

Przeczytaj także: Chirurgia laryngologiczna – diagnostyka i leczenie

Jak wygląda zabieg korekty przegrody nosa?

Zabieg trwa 30-60 minut, przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym, najczęściej w ramach chirurgii jednego dnia, dzięki czemu Pacjent już po upływie doby od zabiegu może wrócić do domu.

Lekarz wykonuje niewielkie nacięcie w przedsionku nosa, po czym oddziela błonę śluzową od chrząstki. Specjalista usuwa zdeformowane fragmenty przegrody, odpowiednio je modeluje, następnie wstawia w miejsce ubytku. Lekarz stabilizuje pozycję chrząstki, zakładając szwy wchłanialne. Na koniec laryngolog umieszcza opatrunki hemostatyczne lub tamponadę do jamy nosowej. W ten sposób można ograniczyć krwawienie po zabiegu. Tamponada jest usuwana po kilku dniach od zabiegu.

Zabieg prostowania przegrody nosowej mógł dawniej kojarzyć się z dużym dyskomfortem, a nawet bólem. Dzięki współczesnym rozwiązaniom w CM MAVIT korygujemy wady w tym zakresie w mniej inwazyjny sposób. W trakcie septoplastyki chirurdzy wykonują podgląd wyłącznie endoskopowo. Zabieg może zatem zostać wykonany przez otwory nosowe, bez konieczności poważnej ingerencji w kształt twarzy. Nie ma również ryzyka pozostawienia widocznym blizn czy opuchlizny w miejscu korekcji przegrody.

Septoplastyka – jak przygotować się do zabiegu?

Czy zabieg zawsze poprzedzony jest wizytą u laryngologa? Tak, specjalista ten przeprowadza wywiad z Pacjentem, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Następnie lekarz bada jamę nosową za pomocą endoskopu lub wziernika. W ten sposób lekarz specjalista oceni morfologię i anatomię przegrody nosowej. Laryngolog skieruje Pacjenta na:

  • badania laboratoryjne (morfologia krwi, grupa krwi, układ krzepnięcia, kreatynina, elektrolity),
  • EKG i RTG klatki piersiowej (opcjonalnie).

Pacjent powinien zgłosić się na czczo, co oznacza, że nie może jeść i pić na 6 godzin przed zabiegiem. Jeśli przyjmuje leki przeciwzakrzepowe (np. z kwasem acetylosalicylowym czy niesteroidowe leki przeciwzapalne) musi je odstawić na tydzień przed operacją przegrody nosowej. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko krwawienia podczas zabiegu. Nie powinno się jednak zaprzestać zażywania leków bez konsultacji z lekarzem.

 Przeczytaj także: Chirurgia laryngologiczna – diagnostyka i leczenie

Septoplastyka – przeciwwskazania

Do podstawowych przeciwwskazań należą:

  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • infekcja wirusowa, bakteryjna lub grzybicza,
  • ostre zapalenie zatok obocznych i błony śluzowej nosa,
  • ogólny zły stan zdrowia Pacjenta (wynikający z ciężkich chorób ogólnoustrojowych),
  • nasilone zmiany zanikowe błony śluzowej nosa.

Sprawdź też: Czym zajmuje się chirurgia plastyczna?

Rekonwalescencja po septoplastyce

Przez pierwszych kilka dni Pacjent przyjmuje leki przeciwbólowe i przeciwkrwotoczne. Warto również stosować zimne okłady na nos, aby zmniejszyć ewentualną opuchliznę i zapobiec przedłużonemu krwawieniu.

Rekonwalescencja po septoplastyce zazwyczaj trwa od dwóch tygodni do trzech miesięcy, w zależności od stopnia skomplikowania zabiegu i indywidualnych uwarunkowań. Po kilku dniach usuwa się tamponadę nosa (opatrunek). Przez 10-14 dni po zabiegu należy ograniczyć aktywność fizyczną, a przez 2 miesiące – unikać urazów nosa.

Podczas rekonwalescencji należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, a także zrezygnować z wizyty w solarium, saunie, komór zimna i ciepła.  W tym czasie nie powinno się palić papierosów i pić alkoholu, aby nie doprowadzić do powikłań. Przez pierwsze dni Pacjent powinien spać na wznak z lekko uniesioną głową. W ten sposób można udrożnić nos i zmniejszyć obrzęk pooperacyjny. Aby zapobiec zmianie pozycji podczas snu, warto rozważyć zakup poduszki ortopedycznej. Kichając, warto otworzyć usta, aby zmniejszyć ciśnienie.

Operacja nosa podobnie jak każdy zabieg, obarczona jest ryzykiem powikłań. Niekiedy pojawiają się uporczywe krwawienia, zaburzenia węchu, utrzymujący się obrzęk, infekcja, krwotok. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Septoplastyka - możliwe powikłania po zabiegu

Każdy zabieg medyczny obciążony jest pewnym ryzykiem powikłań. W tym przypadku jest ono niewielkie i występuje jedynie u niektórych pacjentów. 

W jednostkowych przypadkach może pojawić się:

  • krwawienie z nosa
  • perforacja przegrody nosa
  • ropień przegrody nosa
  • zaburzenia węchu.

Efekty zabiegu septoplastyki są trwałe, a całkowicie widoczne po miesiącu od operacji – wówczas, gdy struktury nosa usztywnią się.

Lekarze wykonujący usługę

Lekarze wykonujący usługę

LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Katowicach ul. Szopienicka 65, Katowice

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

operacja-nosa.jpg
Zabieg korekty nosa
leczenie-chrapania.jpg
Leczenie chrapania
Laryngolog
Laryngolog

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Jakie są przyczyny bólu barku? Zalecane badania
DiagnostykaOrtopedia

Jakie są przyczyny bólu barku? Zalecane badania

Ból barku może towarzyszyć wielu stanom klinicznym, w tym m.in. naderwaniu ścięgna, przeciążeniu mięśni, zespołowi zimnego barku czy schorzeniom reumatologicznym. Do postawienia odpowiedniej diagnozy konieczne jest wykonanie szeregu badań. Sprawdź jakich!

Czym jest sarkoidoza? Diagnostyka, objawy i leczenie
DiagnostykaPulmonologiaPierwsze objawy

Czym jest sarkoidoza? Diagnostyka, objawy i leczenie

Sarkoidoza jest chorobą wielonarządową. Charakteryzuje się obecnością ziarniniaków w różnych tkankach i narządach, takich jak węzły chłonne, płuca, skóra, serce, gałki oczne, a nawet nerwy. Poznaj objawy i sposoby leczenia sarkoidozy

 Ból po prawej stronie brzucha – przyczyny i zalecane badania
DiagnostykaGastrologia

Ból po prawej stronie brzucha – przyczyny i zalecane badania

Ból brzucha to powszechna dolegliwość. W określeniu przyczyn jej powstania pomocne są informacje o umiejscowieniu źródła bólu. Sprawdź, co może powodować ból po prawej stronie brzucha.