W placówce
Konsultacja telefoniczna
Konsultacja wideo
null

Psychoterapia to metoda leczenia, która pomaga poradzić sobie w obliczu straty bliskiej osoby, podczas wychodzenia z nałogów, w stanach lękowych i w wielu innych trudnych sytuacjach życiowych. Nie musisz radzić sobie sam z zaburzeniami lękowymi czy z chorobami psychosomatycznymi – Poradniach Zdrowia Psychocznego Harmonia czekają na Ciebie specjaliści, którzy pomogą. Możesz zarezerwować wizytę w placówce, ale dostępna jest również psychoterapia online.

Szczegóły

Co to jest psychoterapia?

Psychoterapia (czasami nazywana terapią rozmową) odnosi się do różnych terapii, które mają na celu pomóc Pacjentowi zidentyfikować i zmienić niepokojące emocje, myśli i zachowania. Psychoterapia pomaga zachować jasny umysł i radzić sobie ze stresem, lękiem, fobiami i innymi problemami, z którymi się borykasz. Psycholog może pomóc Ci jak najlepiej wykorzystać życie i uwolnić się od objawów depresji i innych problemów ze zdrowiem psychicznym. Specjalista zdrowia psychicznego i Pacjent spotykają się na psychoterapię indywidualną lub z innymi Pacjentami w grupie.

Nie ma jednej metody psychoterapii dla wszystkich Pacjentów. W zależności od problemu, z jakim Pacjent do nas przychodzi, może zostać zastosowana:

  • psychoterapia poznawczo-behawioralna,
  • psychoterapia psychodynamiczna,
  • psychoterapia systemowa,
  • nurt Gestalt,
  • psychoterapia humanistyczna,
  • nurt ericksonowski.

Komu potrzebna jest psychoterapia?

Psychoterapia to forma pomocy, po którą możesz zwrócić się w różnych momentach swojego życia. Najczęściej jednak na psychoterapię zgłaszają się osoby, które:

  • zmagają się z poważnym lub długotrwałym stresem związanym z pracą, sytuacją rodzinną, utratą bliskiej osoby lub problemami w związku,
  • odczuwają niepokojące objawy bez fizycznego wyjaśnienia, np. bóle psychosomatyczne,
  • mają obowiązek sprawowania opieki nad członkiem rodziny, u którego zdiagnozowano chorobę wpływającą na ich zdrowie psychiczne,
  • cierpią na zaburzenia odżywiania.

Psychoterapia jest dobrym rozwiązaniem, gdy obserwujesz u siebie: zmiany snu lub apetytu, niski poziom energii, brak zainteresowania lub przyjemności z czynności, które kiedyś ją sprawiały, uporczywą drażliwość, nadmierne zmartwienie, poczucie zniechęcenia lub beznadziejności, które nie ustępują.

Sprawdź też: Psycholog

Kiedy udać się do psychoterapeuty? Wskazania do wizyty

Decyzja o rozpoczęciu psychoterapii może zapaść w wielu sytuacjach, jednak zawsze warto rozważyć udanie się po pomoc, gdy:

  • nie możesz poradzić sobie ze stratą bliskiej osoby,
  • odczuwasz silny stres i niepokój, który utrudnia Ci normalne funkcjonowanie,
  • rozpoznajesz u siebie objawy depresji (dojmujące uczucie smutku, brak chęci do życia i odczuwania radości),
  • masz fobię – boisz się czegoś tak bardzo, że strach Cię paraliżuje,
  • przeżywasz kryzys w związku,
  • chcesz zerwać ze szkodliwymi nałogami,
  • cierpisz na zaburzenia odżywiania,
  • chcesz poprawić swoją jakość życia, np. zwalczyć syndrom oszusta lub chorobliwą nieśmiałość, które utrudniają Ci karierę zawodową,
  • potrzebujesz oczyścić umysł i stać się lepszym rodzicem, partnerem, przyjacielem itd.


Kwalifikacją do podjęcia psychoterapii są również poważniejsze problemy zdrowotne, takie jak:

  • zaburzenie afektywne dwubiegunowe,
  • ciężkie zaburzenie depresyjne,
  • schizofrenia,
  • zespół stresu pourazowego.

W takich przypadkach psychoterapia prowadzona jest równolegle z leczeniem farmakologicznym.

Co się robi na psychoterapii? Przebieg wizyty

Terapeuci mogą stosować jedno podstawowe podejście lub włączać inne elementy w zależności od leczonego zaburzenia i potrzeb osoby poddawanej leczeniu. Elementami psychoterapii mogą być:

  • pomoc w uświadomieniu Pacjentowi automatycznych sposobów myślenia, które są niedokładne lub szkodliwe (na przykład niska opinia o zdolnościach), a następnie znalezienie sposobów na zakwestionowanie tych myśli, zrozumienie, w jaki sposób myśli wpływają na jego emocje i zachowanie oraz zmianę samooceny,
  • identyfikacja sposobów radzenia sobie ze stresem i opracowanie konkretnych strategii rozwiązywania problemów,
  • badanie interakcji danej osoby z innymi oraz nauczanie umiejętności społecznych i komunikacyjnych. W tym przypadku często stosowana jest psychoterapia grupowa, połączona z ćwiczeniami z behawiorystą,
  • stosowanie uważności i technik relaksacyjnych, takich jak medytacja i ćwiczenia oddechowe,
  • korzystanie z terapii ekspozycyjnej dla osób z zaburzeniami lękowymi. Pacjent spędza krótkie okresy we wspierającym środowisku, ucząc się tolerować cierpienie spowodowane przez określone przedmioty, pomysły lub wyimaginowane sceny, aż z czasem strach związany z tymi rzeczami znika,
  • śledzenie emocji i zachowań w celu podniesienia świadomości ich wzajemnego wpływu,
  • korzystanie z poradnictwa podtrzymującego, aby pomóc osobie zbadać niepokojące problemy i otrzymać wsparcie emocjonalne,
  • stworzenie planu bezpieczeństwa, aby pomóc osobie, która ma myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie. Rozpoznanie znaków ostrzegawczych i zastosowanie strategii radzenia sobie w chwili załamania.

W centrach medycznych Harmonii możesz umówić się na wizytę w gabinecie, ale możliwa jest również psychoterapia online. To bardzo wygodne rozwiązanie, które z pewnością ułatwi podjęcie leczenia. Dla obcokrajowców psychoterapia prowadzona jest w różnych językach.

Podczas konsultacji specjalista ma możliwość wystawienia zaświadczenia/opinii o stanie zdrowia, dokumenty wystawiane na życzenie pacjenta są dodatkowo płatne. Szczegóły: Zaświadczenia oraz opinie

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Podobne usługi:

AdobeStock_535880042.jpeg
Terapia grupowa
diagnoza.jpg
Psycholog
AdobeStock_605408868.jpeg
Test na zaburzenia funkcji poznawczych

od 250 zł

Artykuły i poradniki na temat psychologii i psychiatrii

quiet quitting.jpg
Psychologia

Czym jest “quiet quitting” i “quiet firing”? O roli zaangażowania w życiu zawodowym

Środowisko zawodowe ewoluuje z niezwykłą dynamiką, przynosząc każdego dnia nowe wyzwania i możliwości. Wydarzenia z ostatnich lat, takie jak pandemia COVID-19, nasilające się konflikty międzynarodowe, niestabilność ekonomiczna oraz rosnący kryzys klimatyczny, skłoniły wielu z nas do głębokiej refleksji nad życiem, relacjami i metodami pracy. W tle tych globalnych wyzwań obserwujemy też wpływ nowych pokoleń wchodzących na rynek pracy, które wnoszą świeże perspektywy i oczekiwania, zmieniając podejścia do zarządzania i współpracy.

Bulimia.jpg
Psychologia

Czym jest bulimia? Jak ją rozpoznać?

Zaburzenia odżywiania najczęściej kojarzą nam się z ekstremalnie wychudzoną kobiecą sylwetką, restrykcjami dietetycznymi czy też całkowitym unikaniem jedzenia. Przekonanie może to wynikać z docierających do nas obrazów, które szokują i zapadają bardziej w pamięci. Faktem jest, że na zaburzenia odżywiania najczęściej chorują młode kobiety w wieku dojrzewania. Najczęściej, ale nie tylko i nie zawsze. Chorować mogą osoby w różnym wieku bez względu na płeć. Rozpowszechnienie bulimii szacowane jest na ok.1-4% wśród młodzieży i ok. 1% wśród dorosłych. W Polsce jednak nie są zbierane dane na temat występowania zaburzeń odżywiania, a skala problemu może być znacznie większa niż nam się wydaje. Dowiedz się więcej na temat tego zaburzenia.

GettyImages-164223546.jpg
Psychologia

Karanie milczeniem w relacjach – przyczyny i konsekwencje

Komunikacja jest jednym z najważniejszych elementów każdej zdrowej relacji. Wypowiadane słowa mogą krzywdzić i wpływać na pogorszenie jakości relacji, a co gorsze, niejednokrotnie prowadzić do jej zakończenia. Jednakże, istnieje pewien paradoks, który polega na tym, że nie wypowiadanie słów może być narzędziem raniącym drugą stronę bardziej niż jakiekolwiek przykre i ostre komunikaty. O karzącym wymiarze milczenia możemy mówić, kiedy osoba odmawia komunikacji lub wycofuje się w ciszy w odpowiedzi na pojawiający się konflikt lub problem. Takie zachowanie, szczególnie regularnie wykorzystywane przez jednego lub obojga partnerów, może być przyczyną poważnych problemów w związku. W tym artykule przyjrzymy się temu, jakie są przyczyny karania milczeniem w relacjach, a także, jakie konsekwencje niesie ze sobą to zjawisko.