W szpitalu
null

Przepuklinę kresy białej uważa się za jeden z najczęściej powstających rodzajów przepuklin. Szacuje się, że z problemem tym boryka się 3 10% populacji w średnim wieku. Trzykrotnie rzadziej dotyka kobiety niż mężczyzn. Nie jest obca osobom aktywnym fizycznie (szczególnie u sportowców), choć przybiera ona niewielkie rozmiary. Kresa biała (linia biała) jest to miejsce złączenia mięśni obu stron brzucha. Znajduje się między mostkiem a spojeniem łonowym. Tworzą ją krzyżujące się włókna ścięgien mięśni skośnych i poprzecznych brzucha.

Szczegóły

Przepuklina kresy białej na samym początku nie daje wyraźnych objawów. Pojawia się delikatny ból oraz dyskomfort w okolicy nadbrzusza i pępka. Zwykle symptomy nasilają się po intensywnym wysiłku fizycznym, podczas wypróżniania czy silnego odkasływania. Wtedy też guzek jest bardzo dobrze wyczuwalny pod skórą. 

Rozpoznanie przepukliny i leczenie 

W związku z tym, że niektóre objawy przepukliny nie są jednoznaczne i nierzadko mylone z objawami innych chorób, nie zawsze od razu udaje się rozpoznać przepuklinę kresy białej. Niemniej jednak diagnostykę bardzo często przeprowadza lekarz pierwszego kontaktu. Przepuklinę można bowiem wyczuć podczas palpacyjnego badania wzdłuż kresy białej. Jeżeli uwypuklenia są wyczuwalne, zwykle diagnoza jest jednoznaczna.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

przepuklina-pępkowa.jpg
Leczenie przepukliny pępkowej
ortopeda.jpg
Leczenie przepukliny udowej
leczenie-przepukliny.jpg
Leczenie operacyjne przepukliny

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Krtań – istotna część układu oddechowego człowieka – odgrywa ważną rolę w procesie mowy i ochrony dolnych dróg oddechowych. Niestety, ten delikatny narząd może zostać dotknięty stanem zapalnym, określanym jako zapalenie krtani. Ta dolegliwość – choć często postrzegana jako niegroźna – może prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza u dzieci, jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i skutecznie leczona. Sprawdź, jakie są przyczyny, najważniejsze objawy i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie
DermatologiaZdrowie na co dzień

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie mieszków włosowych to częsta dolegliwość dermatologiczna, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W przebiegu tego schorzenia na skórze pojawiają się czerwone grudki, a towarzyszy im świąd i pieczenie. Choć w wielu przypadkach ma ono łagodny przebieg, niekiedy może prowadzić do groźniejszych powikłań, takich jak bolesne zmiany ropne. Sprawdź, jakie są przyczyny zapalenia mieszków włosowych i poznaj skuteczne metody jego leczenia oraz profilaktyki!

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?
Pierwsze objawyZdrowie na co dzieńLaryngologia

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?

Dolegliwość określana jako ból przy przełykaniu (odynofagia) to problem, który może mieć swoje źródło w stanach zapalnych, infekcjach, chorobach przełyku, a nawet nowotworach. Właściwa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla zdrowia i poprawy komfortu codziennego życia. Sprawdź, jakie badania zrobić, do jakiego lekarza się udać i jak leczyć ból gardła przy przełykaniu.