Ból ucha

29.08.2023

Ból ucha u dziecka jest częstą dolegliwością - może się pojawić zarówno u niemowląt, jak i u starszych dzieci. Zwykle występuje nagle i jest stosunkowo silny. Dolegliwości najczęściej pojawiają się w sezonie jesienno-zimowym, gdyż wówczas występuje szczyt zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych.

Infekcja górnych dróg oddechowych u dzieci

Ból ucha

W przypadku niemowląt i młodszych dzieci można zaobserwować objawy takie jak niepokój, gorsze łaknienie, płaczliwość, częste wybudzanie ze snu, wymioty lub luźne stolce, czasem pociąganie lub pocieranie przez dziecko bolącego ucha.  Ból ucha w ostrym zapaleniu ucha środkowego jest silny, często pulsujący, może mu towarzyszyć upośledzenie słuchu lub uczucie pełności w uchu. Często razem z symptomami ostrego zapalenia ucha pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka.

Ból ucha u dzieci – przyczyny   

Najczęstszą przyczyną bólu ucha u dziecka jest ostre zapalenie ucha środkowego, do którego dochodzi w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych, przebiegającej z katarem. Poza ostrym stanem zapalnym, ból ucha może być spowodowany urazami mechanicznymi, akustycznymi, ciśnieniowymi lub zalegającym czopem woskowinowym. Zdarza się również w okresie ząbkowania lub stanów zapalnych w obrębie zębów (ból promieniujący).

Ból ucha - diagnostyka i leczenie

Diagnozę dotyczącą przyczyny bólu ucha może postawić jedynie pediatra albo laryngolog po badaniu otoskopowym dziecka. Wówczas oceniana jest małżowina uszna, przewód słuchowy zewnętrzny oraz błona bębenkowa i elementy ucha środkowego. Badanie to pozwala na rozpoczęcie celowanego leczenia.

Ból często pojawia się nagle lub w nocy i może mieć dość duże nasilenie, dlatego pierwszymi, podstawowymi lekami w przypadku bólu ucha są leki przeciwzapalne i przeciwbólowe (ibuprofen, paracetamol). Zawiesina lub tabletka (u starszych dzieci) w dawce odpowiedniej do wieku i masy ciała powinna zostać podana niezwłocznie po zgłoszeniu przez dziecko dolegliwości bólowych. Jeśli dziecko dobrze reaguje na takie leczenie, a Jego stan jest stabilny, możemy je kontynuować do 2 dni bez konieczności konsultacji lekarskiej.

Dawkowanie leków przeciwbólowych: paracetamol 15mg/kg masy ciała/dawkę nie częściej niż co 4h, maksymalnie do 4 razy na dobę lub ibuprofen 7,5 - 10 mg/kg masy ciała/dawkę co 6-8h, nie częściej niż 3 razy dziennie. UWAGA! Ibuprofen podajemy dzieciom powyżej 3 miesiąca życia.

W przypadkach nasilonych objawów można podawać oba leki naprzemiennie, z zachowaniem minimalnej przerwy między dawkami tego samego leku, co zwiększa skuteczność leczenia przy zminimalizowaniu efektów ubocznych.

W przypadku niemowląt, u których wystąpią gorączka, trudności w karmieniu i inne niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem. Dzieci w tym wieku powinny być przede wszystkim zbadane przez pediatrę stacjonarnie celem ustalenia dalszego leczenia.

Ważne: przy bólu ucha u dziecka zdecydowanie przeciwwskazane jest samodzielne stosowanie kropli przeciwbakteryjnych, olejków, czy innych substancji, które mogą utrudnić ocenę otoskopową błony bębenkowej (te środki pozostawiają osad na błonie). Nie należy również wkładać do ucha żadnych wacików ani innych opatrunków, gdyż może to przyczynić się do rozwoju poważnych powikłań.

Ból ucha - kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli po 24 godzinach ból ucha nie ustępuje, należy skonsultować się z lekarzem. Z uwagi na to, że niemowlęta i młodsze dzieci prezentują zwykle dolegliwości ogólne, u nich konsultacja lekarska powinna odbyć się niezwłocznie, jeżeli podejrzewamy, że przyczyną może być ból ucha. Jak najszybsza wizyta w gabinecie lekarskim powinna mieć również miejsce, jeśli, poza bólem, pojawi się wyciek treści ropnej lub krwistej z ucha, wysoka gorączka połączona z wymiotami lub zawrotami głowy. Należy iść do lekarza, jeżeli ból wystąpi u dzieci z grup ryzyka - zdiagnozowane wcześniej przewlekłe zapalenie ucha, głuchota jednostronna, zespoły niedoborów odporności oraz zespoły wad genetycznych.

Zobacz także

skora.jpg
DermatologiaPorady w razie choroby

Sucha skóra

Sucha skóra może występować u osób zdrowych oraz w przebiegu rozmaitych chorób skóry. Pojawia się też na skutek starzenia się skóry.

baza zdjec LX (24).jpg
Porady w razie chorobyZdrowie na co dzień

Postępowanie w przypadku przeziębienia

Przeziębienie to jedna z bardziej powszechnych chorób zakaźnych. Z reguły jej objawy utrzymują się przez 7 dni i ustępują samoistnie, choć mogą trwać dłużej. Aby pomóc sobie podczas choroby i złagodzić intensywność dolegliwości, możesz skorzystać z wielu rozwiązań samodzielnie, w warunkach domowych. Sprawdź, jak poradzić sobie z objawami przeziębienia.

baza zdjec LX (148).JPG
Porady w razie chorobyLaryngologiaZdrowie na co dzień

Samoopieka – postępowanie przy zapaleniu zatok

Ostre zapalenie zatok przynosowych to stosunkowo częsta choroba, którą w zdecydowanej większości wywołują wirusy. Jedynie około 10% zapaleń zatok ma etiologię bakteryjną, która wymaga konsultacji z lekarzem.