W placówce
null

Nowotwory kobiecych narządów płciowych są częste. Rozwijają się w jajnikach, jajowodach, pochwie, macicy oraz w sromie. Ich rozpoznawaniem i leczeniem zajmuje się ginekolog onkolog. Sprawdź, jak przebiega porada u tego lekarza i kiedy warto się do niego zgłosić.

Szczegóły

Konsultacja u ginekologa onkologa – dla kogo?

Konsultacja u ginekologa onkologa wskazana jest dla kobiet, które uzyskały nieprawidłowy wynik badania cytologicznego szyjki macicy i badania USG narządów rodnych. Dlatego zazwyczaj na wizytę do ginekologa onkologicznego pacjentka kierowana jest przez ginekologa, do którego uczęszcza kontrolnie.

Do wizyty u ginekologa onkologa powinny skłonić niepokojące objawy, które mogą wskazywać na toczący się proces nowotworowy w narządach rodnych. Wymienić wśród nich można m.in.:

  • nieprawidłowe plamienia i krwawienia z dróg rodnych, takie jak: bolesne lub obfite krwawienie miesiączkowe, plamienia acykliczne, czyli występujące pomiędzy miesiączkami, nieregularne cykle menstruacyjne,
  • obfite, cuchnące upławy,
  • ból w podbrzuszu,
  • krwawienia podczas stosunku lub po nim,
  • ból w trakcie współżycia lub po stosunku,
  • bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej,
  • zmiany w okolicy sromu i krocza,
  • dolegliwości ze strony układu moczowego, takie jak: uczucie parcia na mocz, częste oddawanie moczu, problemy z rozpoczęciem mikcji, zaleganie moczu w pęcherzu.

Na konsultację do ginekologa onkologa powinny się zgłosić zwłaszcza kobiety z grupy ryzyka. Prawdopodobieństwo zachorowania na raka narządów rodnych jest większe w przypadku m.in.: obciążonej historii choroby, zakażenia wirusem HPV, przypadków choroby nowotworowej u najbliższych członków rodziny.

Zakres porad ginekologa onkologa

Ginekologia onkologiczna jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób nowotworowych kobiecych narządów rodnych. Usługi wykonywane podczas wizyty u ginekologa onkologa to m.in.:

  • konsultacja lekarska,
  • wypisanie e-skierowania na konsultację do innego specjalisty, np. do chirurga onkologicznego,
  • wystawienie e-zwolnienia lekarskiego,
  • wypisanie e-recepty na leki,
  • przeprowadzenie badań, np. ginekologicznego ręcznego, cytologicznego, kolposkopowego, ultrasonograficznego narządu rodnego,
  • wypisanie e-skierowania na badania, np. na mammografię, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową,
  • udzielenie zaleceń,
  • skierowanie na biopsję zmiany lub jej chirurgiczne usunięcie w warunkach szpitalnych.

Przebieg wizyty u ginekologa onkologa

Wizyta u specjalisty z zakresu ginekologii onkologicznej rozpoczyna się od wywiadu z pacjentką. Lekarz zadaje pytania o obserwowane objawy. Zależy mu na uzyskaniu informacji o dotychczas przebytych chorobach i zabiegach.

Ważnym elementem wizyty u ginekologa onkologa jest analiza dokumentacji medycznej i wyników przeprowadzonych badań. W związku z tym Pacjentka powinna zabrać ze sobą posiadane dokumenty, aby przedstawić je lekarzowi.

Lekarz przeprowadza następnie badanie przedmiotowe – badanie ginekologiczne. Dalsza diagnostyka obejmuje wykonanie podstawowych i specjalistycznych badań laboratoryjnych oraz badań obrazowych. Dopiero na podstawie ich wyników specjalista jest w stanie ustalić rozpoznanie i podjąć decyzję odnośnie do postępowania terapeutycznego.

Ginekolog onkolog zajmuje się zarówno chirurgicznym leczeniem chorób nowotworowych, jak i radioterapią oraz chemioterapią nowotworów. Po zakończeniu leczenia wskazane jest systematyczne zgłaszanie się na konsultacje celem kontrolowania stanu zdrowia.

Sprawdź, jak się przygotować do wizyty u ginekologa.

Jakie choroby leczy ginekolog onkolog?

Czym się zajmuje ginekolog onkolog? Lekarz ten specjalizuje się w leczeniu nowotworów kobiecych narządów płciowych. Ich rozpoznanie następuje niestety często zbyt późno, co rzutuje na skuteczność terapii. Odpowiednio wcześnie wykryte są zwykle w pełni wyleczalne. Dodatkowo ginekolog onkolog zajmuje się opieką nad pacjentkami ze zdiagnozowanymi stanami przednowotworowymi narządów rodnych. Wśród diagnozowanych przez niego schorzeń wymienia się przede wszystkim:

  • raka szyjki macicy – poprzedza go stan zwany wewnątrznabłonkową neoplazją szyjki macicy,
  • raka błony śluzowej trzonu macicy (raka endometrium) – najczęstszy nowotwór złośliwy trzonu macicy,
  • raka jajników – wywodzi się z komórek nabłonka pokrywającego jajnik, często daje objawy dopiero w późnych stadiach,
  • raka jajowodów – rzadki nowotwór złośliwy, wywodzący się z nabłonka jajowodu, zazwyczaj rozwija się jako naciek raka jajnika lub w konsekwencji procesu nowotworowego błony śluzowej trzonu macicy,
  • raka pochwy – bardzo rzadki nowotwór narządów rodnych, w Polsce stwierdza się rocznie około 80 jego przypadków, w 90% rak pochwy stanowi rak płaskonabłonkowy,
  • polipy trzonu macicy – przerosty błony śluzowej, w zdecydowanej większości przypadków są zmianami łagodnymi,
  • mięśniaki macicy – łagodne zmiany nowotworowe zbudowane z komórek gładkich mięśnia macicy,
  • torbiele okołojajowodowe – workowate, zazwyczaj kuliste przestrzenie otoczone ścianą, wypełnione płynną treścią, te łagodne zmiany mogą występować pojedynczo lub mnogo,
  • choroby nowotworowe gruczołów sutkowych – rozwijają się z nabłonka przewodów lub zrazików gruczołu piersiowego,
  • zespół Lyncha – dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością, z którym współistnieją nowotwory złośliwe trzonu macicy, jajnika, moczowodu, żołądka, jelita cienkiego, nerek, rzadziej o innej lokalizacji,
  • zespół Turcota – polipowatość rodzinna, z którą współwystępują złośliwe nowotwory ośrodkowego układu nerwowego czy macicy.
Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

gynecology.jpg
Chirurgia ginekologiczna

Zarezerwuj wizytę

Artykuły na temat ginekologii

Jakie są przyczyny bólu podbrzusza u kobiet? Diagnostyka i leczenie
GinekologiaUrologia

Jakie są przyczyny bólu podbrzusza u kobiet? Diagnostyka i leczenie

Ból w dolnej części brzucha to dość częsty problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Może on mieć różnorodne przyczyny – od fizjologicznych procesów związanych z cyklem miesiączkowym przez choroby narządów płciowych aż po problemy z układem pokarmowym czy moczowym. Prawidłowa identyfikacja przyczyny bólu podbrzusza jest kluczowa, na jej podstawie można bowiem wdrożyć skuteczne leczenie. Sprawdź, do jakiego specjalisty się udać i jakie badania warto zrobić.

Wyciek z sutka – przyczyny, objawy, diagnostyka
DiagnostykaGinekologiaPierwsze objawy

Wyciek z sutka – przyczyny, objawy, diagnostyka

Wyciek z sutka jest niepokojącym objawem, z którym kobiety stosunkowo często zgłaszają się do lekarza. Specjaliści zwracają uwagę na liczne potencjalne przyczyny wycieku z brodawki piersiowej. Podzielili je na fizjologiczne i chorobowe. Dowiedz się więcej na ten temat.

Mięśniaki macicy – objawy, diagnostyka i leczenie
DiagnostykaPierwsze objawyGinekologia

Mięśniaki macicy – objawy, diagnostyka i leczenie

Mięśniaki macicy mogą dotyczyć kobiet w każdym wieku. Chociaż początkowo mogą nie dawać żadnych objawów i nie wymagać leczenia, to wymagają one systematycznego monitorowania, aby stale mieć pewność, że nie dzieje się nic niepokojącego.