W placówce
null

Masz wahania wagi, zaburzenia nastroju, zawroty głowy i czujesz się osłabiony? To mogą być objawy chorób tarczycy. Jednym z najskuteczniejszych badań w diagnostyce schorzeń tarczycy jest USG. Zobacz, na czym polega i jak się do niego przygotować.

Szczegóły

Na czym polega USG tarczycy?

Choroby tarczycy są jednymi z najczęściej występujących schorzeń gruczołów dokrewnych. Szacuje się, że ponad 20% Polaków może mieć problemy z tarczycą. Choroby te częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn.

USG tarczycy to skuteczne i dokładne badanie diagnostyczne, którego celem jest wykrycie nieprawidłowości w obrębie tarczycy. Podczas niego wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, które odbijają się lub wnikają w tkanki, tworząc na monitorze obraz, na podstawie którego lekarz widzi czy w danym organie są widoczne jakieś zmiany.

Fala ultradźwiękowa jest bezpieczna dla ludzkiego organizmu. Dlatego też badanie USG może być przeprowadzane wielokrotnie i stosowane nawet u kobiet w ciąży.

Badanie ultrasonograficzne jest bardzo precyzyjne. Pozwala określić kształt i rozmiar naczyń krwionośnych oraz tkanek z dokładnością do 1 mm. Dzięki temu lekarz może wykryć chorobę już na jej wczesnym etapie. Ułatwia to diagnostykę i przyspiesza leczenie.

USG tarczycy – wskazania do wykonania badania

Objawy związane z chorobami tarczycy są niespecyficzne i często mylone z innymi schorzeniami albo zrzucane na karb zmęczenia, stresu i złego samopoczucia. Przez to diagnoza jest znacznie opóźniona. Należy zwrócić się do lekarza, gdy zaobserwujesz u siebie takie objawy jak:

  • zmęczenie;
  • osłabienie;
  • wahania wagi;
  • rozdrażnienie;
  • osłabienie koncentracji;
  • zmniejszona tolerancja na wysoką lub niską temperaturę;
  • problemy ze skórą, włosami i paznokciami;
  • osłabienie siły i kondycji;
  • apatia;
  • asymetria lub powiększenie obwodu szyi.

Wskazaniem do USG tarczycy jest także występowanie chorób tarczycy w rodzinie, kontrola zdiagnozowanych już schorzeń tarczycy oraz monitorowanie stanu Pacjenta po wycięciu guzów i nowotworów. Warto jednak wykonywać USG tarczycy profilaktycznie co 3 lata.

Jak przebiega USG tarczycy?

Badanie ultrasonograficzne tarczycy jest bezbolesne. Służy do tego specjalny sprzęt, który przetwarza obraz zebrany przez głowicę. Zazwyczaj odbywa się na siedząco. Lekarz smaruje głowicę żelem, dzięki czemu obraz przenika sprawniej, a urządzenie gładko przesuwa się po skórze. Całość badania trwa zaledwie kilka minut i można po nim wrócić do codziennych zajęć.

Jak przygotować się do USG tarczycy?

Do USG tarczycy nie musisz się specjalnie przygotowywać. Na badaniu nie trzeba być na czczo. Aby usprawnić wykonanie USG, włóż wygodną bluzkę odsłaniającą szyję. Nie zakładaj biżuterii ani innych ozdób zasłaniających szyję. Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą wszystkie dotychczasowe wyniki badań oraz poinformować lekarza o przyjmowanych na stałe lekach.

Co wykrywa USG tarczycy?

Badanie USG tarczycy jest w stanie wykryć nieprawidłowości w jej obrębie. Podczas badania lekarz może ocenić m.in. budowę i kształt tego gruczołu, jego rozmiar, położenie czy strukturę miąższu. Jeśli na tarczycy obecne są guzki, specjalista jest w stanie sprawdzić stopień ich mikrozwapnień czy regularność krawędzi. Na tej podstawie może zalecić dalszą diagnostykę w postaci biopsji, jeśli zaistnieje podejrzenie, że zmiana ma charakter nowotworowy.

USG tarczycy, poprzedzone badaniem laboratoryjnym poziomu hormonów tarczycy, pomaga zdiagnozować takie choroby jak:

  • wole guzkowe tarczycy;
  • stany zapalne tarczycy, w tym autoimmunologiczne zapalenie tarczycy typu Hashimoto;
  • niedoczynność i nadczynność tarczycy;
  • choroba Gravesa-Basedowa;
  • zmiany nowotworowe.

Nie wszystko jednak można zobrazować za pomocą ultrasonografii. Czasami potrzebne jest wykonanie RTG, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Przygotowanie do badania: USG tarczycy

Przygotowanie do badania: USG tarczycy


Podobne usługi:

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat endokrynologii

Akromegalia.jpeg
Endokrynologia

Akromegalia – kiedy wzrost staje się problemem?

Akromegalia jest rzadką chorobą endokrynologiczną, spowodowaną nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu. Charakteryzuje się stopniowo postępującymi zmianami wyglądu zewnętrznego oraz powikłaniami narządowymi. W tym artykule dowiesz się więcej o przyczynach, objawach, diagnozie i leczeniu akromegalii.

Choroba Cushinga.jpeg
Endokrynologia

Jakie są objawy choroby Cushinga? Kiedy występuje ta choroba?

Najczęstszą przyczyną choroby Cushinga jest gruczolak przysadki, który wydziela nadmierną ilość ACTH, czyli hormonu adrenokortykotropowego. Diagnoza choroby Cushinga bywa trudna, ale odpowiednie badania laboratoryjne i obrazowe mogą pomóc w jej potwierdzeniu. Leczenie choroby Cushinga zależy od przyczyny nadmiaru kortyzolu i może obejmować usunięcie guza przysadki, terapię promieniowaniem lub leczenie farmakologiczne.

Andropauza.jpg
Zdrowie na co dzieńEndokrynologia

Andropauza – objawy męskiego przekwitania

Mężczyźni, podobnie jak kobiety, podlegają różnym zmianom hormonalnym. Z wiekiem dochodzi u nich do obniżenia poziomu głównego hormonu płciowego – testosteronu. Specjaliści nazywają to andropauzą, czyli męskim przekwitaniem. Dowiedz się więcej na ten temat!