W placówce
null

Odczuwasz ból w stawie skokowym? Skóra na stopie jest zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk? Przyczyny wspomnianych problemów mogą być różne – od urazu poprzez zmiany zwyrodnieniowe w obrębie układu kostnego aż po procesy nowotworowe. Postawienie rozpoznania wymaga przeprowadzenia odpowiednich badań. Jedną z kluczowych procedur diagnostycznych wykorzystywanych w opisanych wyżej przypadkach jest USG stawu skokowego. Sprawdź, jak się do niego przygotować.

Szczegóły

USG stawu skokowego – co to za badanie i czemu służy?

Badanie USG stawu skokowego (kostki) ma charakter obrazowy. Pozwala ocenić stan struktur kostnych łączących podudzie ze stopą, stawu, a także tkanek miękkich występujących we wskazanej okolicy (mięśni, wiązadeł i ścięgien). Jego przeprowadzenie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu zwanego ultrasonografem.

To niewielki aparat złożony z dwóch części – emitera oraz odbiornika ultradźwięków. Wspomniane fale akustyczne przenikają do wnętrza organizmu, a następnie wracają do urządzenia, gdzie są przetwarzane. W ten sposób powstaje obraz diagnostyczny, który podlega interpretacji lekarza specjalisty.

Wskazania do wykonania USG stawu skokowego

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia USG są wszelkiego rodzaju urazy w obrębie stawu, na przykład:

  • skręcenia – może ono skutkować naderwaniem lub całkowitym zerwaniem wiązadeł;
  • zwichnięcia – w jego wyniku dochodzi do przemieszczania kości;
  • złamania – przerwanie ciągłości kości (jednej bądź kilku) w obrębie stawu.

Badanie USG jest również zlecane w przypadku podejrzenia innych zmian patologicznych występujących w stawie. Mowa tu przede wszystkim o stanach zapalnych, przeciążeniach i zwyrodnieniach. Nie należy bagatelizować żadnego niepokojącego sygnału ze strony organizmu. Wczesne wykonanie procedur diagnostycznych i wdrożenie odpowiedniego leczenia daje większą szansę na powrót do pełni zdrowia.

Jak przebiega USG stawu skokowego?

Najpierw pacjent musi odsłonić stopę i staw skokowy, a następnie położyć się w pozycji wskazanej przez lekarza (najczęściej na brzuchu). Lekarz smaruje głowicę ultrasonografu specjalnym żelem przewodzącym fale ultradźwiękowe, po czym przykłada ją do skóry pacjenta we wskazanym wcześniej miejscu. Odpowiednie przygotowanie aparatu jest bardzo ważne. Zastosowanie żelu sprawia, że głowica lepiej przylega do ciała, a badanie zyskuje wartość diagnostyczną. Gdyby nie wspomniany środek, przeprowadzenie USG byłoby niemożliwe.

Lekarz przesuwa głowicę ultrasonografu i poddaje interpretacji obraz struktur kostnych wyświetlany na monitorze urządzenia. Dokonuje oceny kondycji stawu skokowego. Może zobaczyć, czy w jego obrębie doszło do jakiegoś urazu, a w razie konieczności określić jego rozległość. Co więcej, badanie USG pozwala diagnoście wykryć wspomniane wcześniej zmiany zwyrodnieniowe, stany zapalne, a także uszkodzenia więzadeł, ścięgien lub mięśni.

Zobacz także: Jonoforeza – co to jest? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu?

Jak przygotować się do USG stawu skokowego?

Opisywana procedura diagnostyczna jest bezpieczna i nieinwazyjna. Jedynym przeciwskazaniem do jej przeprowadzenia są złamania otwarte lub rany na skórze występujące w okolicy, której dotyczy badanie USG. Staw skokowy i stopa powinny być czyste. Nie należy ich smarować kremami, balsamami ani innymi kosmetykami. Co ważne, pacjent nie musi w żaden specjalny sposób przygotowywać do tego rodzaju ultrasonografii. Wystarczy, że zdejmie obuwie i będzie postępować zgodnie z poleceniami lekarza.

Jakie choroby wykrywa USG stawu skokowego?

Co widać na USG stawu skokowego? Badanie USG stawu skokowego wykorzystuje się w diagnostyce chorób takich jak:

  • tendinopatie – stany zapalne występujące w obrębie włókien ścięgnistych;
  • zespół kanału stępu – spowodowany przez ucisk nerwu piszczelowego tylnego;
  • zespół wklinowania przedniego – tzw. konflikt przedni wywołany uciskiem tkanek miękkich przez struktury kostne

Rzecz jasna przywołane wyżej schorzenia to jedynie przykłady patologii, jakie pozwala zidentyfikować USG stawu skokowego. Podczas badania lekarz zawsze dąży do uzyskania jak najpełniejszego obrazu diagnostycznego i uwidocznienia wszystkich struktur w obrębie stawu skokowego, dzięki czemu wykrytych może być wiele patologii o różnym charakterze.

Sprawdź też: Zespół zamknięcia – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie

Co lepsze – USG czy RTG kostki?

W przypadku podejrzenia złamania korzystniejszym rozwiązaniem może być prześwietlenie stawu skokowego (RTG). Należy jednak podkreślić, że decyzję o tym, jakie badanie diagnostyczne powinno zostać wykonane, zawsze podejmuje lekarz specjalista (najczęściej ortopeda). Czyni to na podstawie analizy dolegliwości zgłaszanych przez danego Pacjenta.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Ortopeda rozmawia z pacjentką w gabinecie
Ortopeda
usg.png
USG
fizjoterapeuta-fizjoterapia.jpg
Fizjoterapeuta

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat ortopedii

O czym świadczy ból okolicy lędźwiowej? Jak przebiega leczenie?
OrtopediaNeurologia

O czym świadczy ból okolicy lędźwiowej? Jak przebiega leczenie?

Ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa to problem, który może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Choć zwykle ma łagodny charakter i ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni, bywa, że dolegliwości stają się przewlekłe i uciążliwe, prowadząc do poważnych ograniczeń ruchowych. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny tego rodzaju bólu, jakie są najważniejsze metody diagnostyczne i jak wygląda leczenie.

Czym może być spowodowane drętwienie nóg i jakie są opcje leczenia?
Zdrowie na co dzieńNeurologiaOrtopedia

Czym może być spowodowane drętwienie nóg i jakie są opcje leczenia?

Uczucie drętwienia nóg jest dość powszechnym doświadczeniem, które może wynikać z różnych przyczyn – od tych prostych, jak długie siedzenie w jednej pozycji, po poważne, np. schorzenia neurologiczne lub dotyczące układu krążenia. Choć w wielu przypadkach jest to objaw przejściowy, powtarzające się lub długotrwałe drętwienie nóg może świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. Sprawdź, jakie są możliwe przyczyny drętwienia nóg, na czym polegają diagnostyka i leczenie.

Zespół Marfana – czym jest i jakie daje objawy? Diagnostyka i leczenie
KardiologiaOrtopediaRehabilitacja

Zespół Marfana – czym jest i jakie daje objawy? Diagnostyka i leczenie

Zespół Marfana to rzadka, niezwykle złożona choroba genetyczna, która dotyczy tkanki łącznej w organizmie człowieka. Charakteryzuje się różnorodnością objawów – od nieproporcjonalnej budowy ciała po poważne problemy z układem sercowo-naczyniowym i narządem wzroku. Ponieważ jest schorzeniem dziedzicznym, jego wczesne zdiagnozowanie oraz kompleksowe podejście do leczenia odgrywają kluczową rolę w poprawie jakości i długości życia pacjentów. Sprawdź, jak przebiega diagnostyka i na czym polega leczenie zespołu Marfana.