Zespół suchego oka – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

22.11.2023

Zespół suchego oka jest jedną z najczęstszych przypadłości spotykanych w codziennej praktyce okulistycznej. Jego powstaniu sprzyjają m.in. niestabilność filmu łzowego, stan zapalny, uszkodzenie struktur powierzchni oka. Poznaj inne przyczyny zespołu suchego oka.

Mężczyzna siedzi przed komputerem i przeciera oczy

Spis treści

Czym jest zespół suchego oka?
Jakie są przyczyny zespołu suchego oka?
Jakie są objawy zespołu suchego oka?
Czy zespół suchego oka jest niebezpieczny?
Do jakiego lekarza się zgłosić? Diagnostyka zespołu suchego oka
Jak pozbyć się zespołu suchego oka?

Doświadczasz uczucia piasku pod powiekami? Masz czerwone, piekące oczy? Często męczy Ci się wzrok? To może być zespół suchego oka. Sprawdź, w jaki sposób lekarz stawia rozpoznanie i na czym polega leczenie tej przypadłości.

Czym jest zespół suchego oka?

Zespół suchego oka to wieloczynnikowa choroba powierzchni oka, w której przebiegu dochodzi do utraty homeostazy, czyli równowagi filmu łzowego, czemu towarzyszy wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Powstanie zespołu suchego oka jest związane z niedostatecznym wydzielaniem łez lub nadmiernym parowaniem filmu łzowego. Film łzowy pokrywa powierzchnię oka. Pełni funkcję ochronną, nawilżającą i odżywczą. Częstość występowania zespołu suchego oka na świecie jest szacowana na 5–35 proc. Eksperci zwracają uwagę, że zaburzenie to częściej występuje u kobiet i osób w podeszłym wieku.

Przeczytaj również: Zaburzenia wzroku – o czym świadczą?

Jakie są przyczyny zespołu suchego oka?

Eksperci wśród możliwych przyczyn zespołu suchego oka wymieniają:

  • dysfunkcje gruczołu tarczkowego Meiboma (prowadzą do niej m.in. łojotokowe zapalenie skóry, nużeniec),
  • niekorzystne warunki środowiskowe (takie jak m.in.: klimatyzacja, suche powietrze, zakurzenie i zadymienie),
  • nadmierną eksploatację narządu wzroku (poprzez np. długotrwałe oglądanie telewizji, czytanie, pracę przy komputerze, jazdę samochodem),
  • choroby przewlekłe (takie jak m.in.: zespół Sjögrena, cukrzyca, choroby tarczycy),
  • zabiegi chirurgiczne w obrębie rogówki,
  • powikłanie związane z noszeniem soczewek kontaktowych,
  • dysfunkcję gruczołu łzowego,
  • stosowanie niektórych leków (m.in. antykoncepcyjnych, nasennych, uspokajających, przeciwalergicznych, psychotropowych),
  • niedobór witaminy A.

Jakie są objawy zespołu suchego oka?

Zespołowi suchego oka towarzyszy wiele objawów chorobowych, w tym:

Skonsultuj swoje problemy z okulistą

  • uczucie piasku pod powiekami,
  • uczucie ciała obcego,
  • obrzęknięte powieki,
  • swędzenie, pieczenie oka,
  • zaczerwienienie, ból oczu,
  • zjawisko podwójnego widzenia,
  • światłowstręt,
  • gromadzenie się wydzieliny w kącikach oka,
  • zmęczenie oczu,
  • niewyraźne widzenie.

Niekiedy zmianom w oczach towarzyszy suchość w ustach. Objawy zespołu suchego oka nasilają się zimą, w suchym, gorącym klimacie, w pomieszczeniach silnie wentylowanych, w czasie zespołu napięcia przedmiesiączkowego i przed menopauzą.

Czy zespół suchego oka jest niebezpieczny?

W przeważającej większości przypadków zespół suchego oka nie jest niebezpieczny. Sporadycznie może doprowadzić do wystąpienia zmian na rogówce, co wiąże się z pogorszeniem  wzroku.

Do jakiego lekarza się zgłosić? Diagnostyka zespołu suchego oka

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości ze strony oczu powinieneś umówić się na wizytę do okulisty. Diagnostyka zespołu suchego oka rozpoczyna się od szczegółowo przeprowadzonego wywiadu medycznego. Lekarz zapyta przede wszystkim o doświadczane objawy (ich rodzaj, nasilenie, częstość występowania, czynniki nasilające i łagodzące), choroby współistniejące – zarówno okulistyczne, jak i ogólnoustrojowe – przyjmowane leki, stosowaną dietę, warunki środowiskowe i pracy.

Pomocne w postawieniu rozpoznania suchego oka są standaryzowane kwestionariusze, takie jak m.in. wskaźnik zaburzeń powierzchni oka (OSDI) czy kwestionariusz DEQ 5. Lekarz ocenia wygląd oczu i ich okolicy. Może też zlecić lub przeprowadzić szereg badań dodatkowych.

Przeczytaj również: Kiedy należy udać się do okulisty, a kiedy do optometrysty?

Jak pozbyć się zespołu suchego oka?

Leczenie zespołu suchego oka polega przede wszystkim na łagodzeniu uciążliwych objawów, w czym są pomocne krople na suche oko. Ich zadaniem jest uzupełnianie filmu łzowego. Specjaliści zalecają te, których skład w jak największym stopniu jest zbliżony do naturalnego płynu łzowego i które nie zawierają środków konserwujących. Preparaty te zapewniają optymalny poziom nawilżenia gałki ocznej. Niekiedy konieczne jest stosowanie środków przeciwzapalnych. W ciężkich przypadkach zespołu suchego oka wykonuje się zamknięcie punktów łzowych, co ma na celu zahamowanie odpływu łez i zwiększenie ich ilości na powierzchni oka.

Uzupełnieniem leczenia zespołu suchego oka jest dieta bogata w warzywa, owoce, ryby, wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Specjaliści zalecają unikać czynników, które powodują zwiększenie parowania filmu łzowego (np. suche powietrze, klimatyzacja, palenie tytoniu, silny wiatr). Polecają zamienić szkła kontaktowe na okulary z szerokimi oprawami, które zmniejszają ekspozycję na działanie wiatru. Trzeba też zadbać o odpowiednią odległość oczu od monitora komputera (10–20 stopni poniżej poziomu oczu) i częste przerwy w trakcie wysiłku wzrokowego.

Źródła
  1. I.K. Garaszczuk, Zespół suchego oka – rekomendowany protokół diagnostyczny, „Ophthatherapy” 2019, t. 6, nr 2, s. 8692.
  2. A. Opala, D. Wiącek, I. Grabska-Liberek, Zespół suchego oka – jak diagnozować i kiedy leczyć w gabinecie lekarza POZ, „Lekarz POZ” 2022, nr 1, s. 7881.
  3. P. Reisner, G. Malukiewicz, Diagnostyka, klasyfikacja i leczenie zespołu suchego oka w dobie infekcji COVID-19, „KLINIKA OCZNA” 2021, t. 123, nr 1, s. 8–13.

Zobacz także

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Krtań – istotna część układu oddechowego człowieka – odgrywa ważną rolę w procesie mowy i ochrony dolnych dróg oddechowych. Niestety, ten delikatny narząd może zostać dotknięty stanem zapalnym, określanym jako zapalenie krtani. Ta dolegliwość – choć często postrzegana jako niegroźna – może prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza u dzieci, jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i skutecznie leczona. Sprawdź, jakie są przyczyny, najważniejsze objawy i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie
DermatologiaZdrowie na co dzień

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie mieszków włosowych to częsta dolegliwość dermatologiczna, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W przebiegu tego schorzenia na skórze pojawiają się czerwone grudki, a towarzyszy im świąd i pieczenie. Choć w wielu przypadkach ma ono łagodny przebieg, niekiedy może prowadzić do groźniejszych powikłań, takich jak bolesne zmiany ropne. Sprawdź, jakie są przyczyny zapalenia mieszków włosowych i poznaj skuteczne metody jego leczenia oraz profilaktyki!

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?
Pierwsze objawyZdrowie na co dzieńLaryngologia

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?

Dolegliwość określana jako ból przy przełykaniu (odynofagia) to problem, który może mieć swoje źródło w stanach zapalnych, infekcjach, chorobach przełyku, a nawet nowotworach. Właściwa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla zdrowia i poprawy komfortu codziennego życia. Sprawdź, jakie badania zrobić, do jakiego lekarza się udać i jak leczyć ból gardła przy przełykaniu.