Wady postawy – samoopieka

16.01.2024

Wady postawy to wszelkie odstępstwa od prawidłowej postawy ciała. Mogą prowadzić do zmian przeciążeniowych, bólu czy dolegliwości o charakterze neurologicznym

Rehabilitacja dzieci_small.jpeg

W dzisiejszych czasach około 80% dzieci w wieku szkolnym ma wady postawy. Związane jest to ze stylem życia, zmniejszoną aktywnością fizyczną, oraz czasem spędzanym przed telewizorem czy komputerem. Najczęściej dotyczą one kręgosłupa (plecy wklęsłe i okrągłe) oraz kończyn dolnych (koślawe kolana, stopa płasko-koślawa). 

Konsultacja u fizjoterapeuty

Największe zagrożenie dla utrwalenia się niewłaściwych przyzwyczajeń w postawie pojawia się między 5 a 7 rokiem życia i w okresie dojrzewania. To wtedy dzieci wyrabiają w sobie nawyki związane z poruszaniem się, siedzeniem czy spaniem. Wczesne wykrycie wady postawy najczęściej prowadzi do jej całkowitego wyeliminowania. Profilaktyka wad postawy opiera się głównie na odpowiednio dobranych ćwiczeniach korekcyjnych, oraz skorygowaniu sylwetki ciała podczas codziennych czynności. Sprawdź jakie ćwiczenia stosować w profilaktyce wad postawy.



Ćwiczenia zalecane przy konkretnych wadach postawy:





Zobacz także

Lekarka bada kręgosłup pacjenta w gabinecie
Zdrowie na co dzieńRehabilitacja

Skolioza – objawy, przyczyny i profilaktyka

Problemy z kręgosłupem są bardzo częste. Jedną z bardziej rozpowszechnionych nieprawidłowości jest skolioza. To trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa. Sprawdź, jakie objawy mu towarzyszą. W jaki sposób można zapobiec tej wadzie postawy?

bol-kregoslupa-szyjnego.jpg
RehabilitacjaPierwsze objawyUroda i sportPorady w razie choroby

Ból kręgosłupa - samoopieka

Ból kręgosłupa pojawia się przynajmniej raz w życiu u nawet 80% osób na całym świecie i jest jedną z najczęstszych przyczyn zwolnienia lekarskiego.

Zespół zamknięcia.jpg
NeurologiaRehabilitacja

Zespół zamknięcia – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie

Zespół zamknięcia to choroba neurologiczna, do której dochodzi najczęściej na skutek udaru pnia mózgu. Charakteryzuje się porażeniem mięśni całego ciała. Pierwsze doniesienia na temat syndromu zamknięcia pochodzą z lat 70. XIX w., a nazwa choroby wprowadzona została w 1966 r.