Stomatologia dziecięca – główne wyzwania i zagadnienia

01.08.2022

Stomatologia dziecięca jest bardzo prężnie rozwijającą się dziedziną. Obejmuje leczenie i profilaktykę stomatologiczną dzieci od 1. miesiąca życia. Polega nie tylko na oddziaływaniu na małych pacjentów, lecz także na ich rodziców w kształtowaniu nawyków sprzyjających zdrowiu jamy ustnej.

Stomatologia dziecięca – główne wyzwania i zagadnienia

Spis treści

Co to jest stomatologia dziecięca?
Pierwsza wizyta u stomatologa i wizyta adaptacyjna
Stomatologia dziecięca – zabiegi profilaktyczne
Leczenie zębów u dzieci

Zdrowe zęby to wizytówka każdego z nas. Są ważne ze względów estetycznych, jak również funkcjonalnych – zapewniają pobieranie pokarmów czy wyraźne mówienie. Dbałość o zdrowie jamy ustnej powinno się rozpocząć już w wieku dziecięcym. Nawyki wyrobione w dzieciństwie mają ogromny wpływ na zdrowie zębów i przyzębia w dorosłości. Sprawdź, jakie są główne problemy stomatologiczne najmłodszych i w jaki sposób można im zapobiegać.

Co to jest stomatologia dziecięca?

Stomatologia dziecięca nazywana jest także pedodoncją. To specjalizacja stomatologiczna dotycząca najmłodszych pacjentów z uwagi na odrębności występujące w budowie układu stomatognatycznego w okresie rozwojowym. Mając na uwadze zdrowie jamy ustnej pacjentów w wieku rozwojowym, stomatologia dziecięca zajmuje się szeregiem zagadnień, m.in. takimi jak:

  • ząbkowanie i zaburzenia ząbkowania;
  • leczenie chorób błony śluzowej u dzieci;
  • leczenie zębów mlecznych i zębów stałych niedojrzałych;
  • urazy jamy ustnej, jakie się przytrafiają małym pacjentom podczas upadków czy zabaw, leczenie stanów pourazowych, odbudowa koron zębów;
  • edukacja w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej;
  • zapobieganie lękowi stomatologicznemu od najmłodszych lat;
  • wady zgryzu – to rosnący problem wśród dzieci, którego przyczynami mogą być czynniki zewnętrzne (np. obgryzanie paznokci, gryzienie końcówki długopisu, ssanie paca) lub genetyczne. Stomatologia dziecięca jest w stanie zaproponować wiele skutecznych sposobów na problemy ze zgryzem u małych pacjentów;
  • profilaktyka chorób jamy ustnej, zwłaszcza wciąż powszechnie występującej wśród najmłodszych próchnicy.

Stomatologia dziecięca zajmuje się pacjentami aż do uzyskania przez nich pełnoletności.

Pierwsza wizyta u stomatologa i wizyta adaptacyjna

Stomatologia dziecięca

Zabiegi higienizacyjne u dzieci należy zacząć wykonywać nie później niż w momencie pojawienia się pierwszych zębów. To także czas, kiedy rodzice powinni wybrać się maluchem na pierwszą wizytę do stomatologa dziecięcego. Specjalista określi harmonogram kolejnych spotkań i przekaże informacje na temat zasad higieny jamy ustnej u niemowlaka. Należy w tym miejscu wspomnieć o równie ważnej wizycie adaptacyjnej. Głównym jej celem jest przyzwyczajenie małego pacjenta do samego gabinetu stomatologicznego, zbudowanie zaufania i zminimalizowanie lęku dziecka przed dentystą. Powinna odbyć się, zanim dziecko ukończy 2 rok życia.

Stomatologia dziecięca – zabiegi profilaktyczne

Podstawą zapobiegania chorobom zębów i przyzębia u najmłodszych jest edukacja zdrowotna oraz zabiegi profilaktyczne. Stomatologia dziecięca zajmuje się edukowaniem – nauką prawidłowej higieny jamy ustnej i kształtowaniem właściwych nawyków żywieniowych. Dzieci i ich rodzice dowiadują się m.in.: w jaki sposób myć zęby, jakie dodatkowe zabiegi higienizacyjne mogą stosować, jaka szczoteczka i pasta są najbardziej odpowiednie dla dziecka. Jedną ze stosowanych w tym obszarze metod jest np. instruktaż mycia zębów.

Poza edukacją stomatologiczną niezwykle istotne są zabiegi profilaktyczne, których rodzaj dobierany jest przez stomatologa dziecięcego w zależności od stanu uzębienia dziecka i jego wieku. Oto najczęściej wykonywane z nich:

  • fluoryzacja – polega na nakładaniu na powierzchnię zębów związków fluoru w postaci żeli, pianek lub lakierów;
  • ozonowanie – polega na nałożeniu na objęty próchnicą ząb silikonowej nakładki połączonej z ozonatorem, który wytwarza gaz; zabieg pozwala na zatrzymanie zmian próchnicowych, jest w stanie usunąć znaczną część bakterii odpowiedzialnych za próchnicę;
  • lapisowanie – polega na nałożeniu na powierzchnię zęba preparatu azotanu srebra lub chlorku cynku, który ulegając reakcji chemicznej, działa bakteriobójczo i ogranicza rozwój próchnicy;
  • lakowanie – polega na wypełnieniu uszczelniaczem (tzw. lakiem) bruzd, szczelin i zagłębień w zębach, czyli miejsc, z których trudno usunąć resztki pokarmowe. Lak „spłyca” naturalne zagłębienia w zębach, które trudno jest czasem dokładnie oczyścić podczas codziennej higieny jamy ustnej, a tym samym pozwala na utrzymanie zdrowia zębów;

Leczenie zębów u dzieci

Wciąż jeszcze wśród części rodziców panuje błędne przekonanie, że mleczaków nie warto leczyć. To kompletna bzdura. Występowanie próchnicy w zębach mlecznych wiąże się z ryzykiem wystąpienia próchnicy w uzębieniu stałym. Bakterie próchnicowe mogą także przedostać się do innych części organizmu i wywołać tam stan zapalny. Również sama próchnica bywa dla dziecka źródłem bólu lub prowadzi do powstawania wad zgryzu. Przedwczesna utrata zęba mlecznego może skutkować upośledzeniem funkcji żucia, zaburzeniem rozwoju kości i mięśni twarzy. Należy podkreślić, że stomatolog dziecięcy jest w stanie leczyć małego pacjenta tak, by wizyta nie była dla dziecka źródłem przykrych doświadczeń. Możliwe są różne formy znieczulenia – od znieczulenia powierzchownego w postaci smakowitego żelu aż po zabiegi z zastosowaniem sedacji, czyli znieczulenia z użyciem gazu, który sprawia, że dziecko jest dodatkowo zrelaksowane i spokojne. W szczególnych przypadkach zabiegi wykonywane są w znieczuleniu ogólnym, czyli narkozie. Nowością w gabinetach jest wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości, która przenosi malucha w świat bajek i przygód podczas leczenia zębów, lub zastosowania urządzenia The Wand, w którym igła i strzykawka do podawania znieczulenia zastąpione zostały końcówką przypominającą magiczną różdżkę.

Źródła
  1. M. Barańska-Gachowska, M. Lipski, Endodoncja wieku rozwojowego i dojrzałego autorstwa Marii Barańskiej-Gachowskiej, Czelej, Lublin 2021.
  2. D. Olczak-Kowalczyk, J. Szczepańska, U. Kaczmarek, Współczesna stomatologia wieku rozwojowego, Med Tour Press, Otwock 2017.
  3. J. Szczepańska, A. Hilt, M. Daszkowska i wsp., Zalecenia w zakresie higieny jamy ustnej dla dzieci i młodzieży w kolejnych grupach wiekowych. Online: https://ptsd.net.pl/wp-content/uploads/2017/05/Zalecenia_w_zakresie_higieny_jamy_ustnej_dla_dzieci_i_mlodziezy_w_kolejnych_grupach_wiekowych.pdf [dostęp: 16.07.2022].

Zobacz także

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.