Czym są endoskopowe operacje kręgosłupa? Zalety i efekty

25.02.2024

Podczas endoksopowych operacji kręgosłupa wykorzystuje się minmikamerę. Jedną z ich zalet są mniejsze nacięcia i mniejsza ingerencja w tkanki. W procedurach tych wykorzystuje się specjalistyczne instrumenty, które są wprowadzane przez małe nacięcia, często o długości mniejszej niż cal.       

Endoskopowe operacje kręgosłupa.jpeg

Spis treści

Endoskopowe operacje chirurgiczne a tradycyjna otwarta chirurgia kręgosłupa
Zalety operacji endoskopowych
Skonsultuj swoje problemy z ortopedą
Zastosowanie metody endoskopowej. U kogo można przeprowadzić operację?
Neurochirurg

Endoskopowe operacje chirurgiczne a tradycyjna otwarta chirurgia kręgosłupa

Tradycyjna otwarta chirurgia kręgosłupa była przez wiele lat standardem leczenia wybranych chorób kręgosłupa. Jednak metoda endoskopowa oferuje zdecydowanie więcej korzyści. Przede wszystkim wymaga tylko niewielkich nacięć skóry i mięśni, co prowadzi do mniejszego krwawienia i szybszego powrotu do zdrowia. Ponadto umożliwia bardziej precyzyjne usuwanie uszkodzonych tkanek.

Kolejną zaletą operacji endoskopowej kręgosłupa jest krótszy okres rekonwalescencji. Pacjenci, którzy się jej poddali, mają zazwyczaj mniejsze bóle po operacji i mogą szybciej wrócić do codziennych aktywności. Jest to szczególnie ważne dla osób aktywnych fizycznie i zawodowo.

Aktualnie jest to najmniej inwazyjna metoda leczenia chirurgicznego patologii w odcinku lędźwiowym i piersiowym kręgosłupa.

Zalety operacji endoskopowych

Główne korzyści wynikające z zastosowania endoskopowej operacji kręgosłupa:

Skonsultuj swoje problemy z ortopedą

  • pacjenci mogą wrócić do domu zwykle już po jednej dobie od operacji;
  • rehabilitacja pooperacyjna trwa zazwyczaj 4–6 tygodni;
  • operacje endoskopowe charakteryzują się małymi nacięciami na skórze (0,5–1 cm), które nie naruszają mięśni, więzadeł ani kręgów. Skutkuje to również minimalną utratą krwi oraz niewielkimi bliznami pooperacyjnymi;
  • istnieje mniejsze ryzyko infekcji, dzięki krótkiemu czasowi pobytu na bloku operacyjnym oraz małej inwazyjności procedury.

Endoskopowa operacja kręgosłupa oferuje szerokie możliwości zastosowania, zwłaszcza u osób starszych i tych, które ze względu na wcześniejsze choroby nie mogą poddać się tradycyjnym operacjom.

Ile trwa endoskopowa operacja kręgosłupa? Zabieg trwa zwykle około godziny. Jest to operacja znacznie mniej inwazyjna od tradycyjnej. Ból pooperacyjny przy użyciu metody endoskopowej jest redukowany do około 90% w porównaniu z klasyczną chirurgią.

Zobacz: Dyskopatia kręgosłupa – jakie daje objawy i jak ją leczyć?

Zastosowanie metody endoskopowej. U kogo można przeprowadzić operację?

Neurochirurg

Metoda endoskopowa ma zastosowania w przypadku:

  • praktycznie wszystkich rodzajów dyskopatii (przepukliny krążka międzykręgowego) w odcinku lędźwiowym kręgosłupa;
  • schorzeń kręgosłupa na wszystkich poziomach, także na poziomie L5/S1 (dostęp przez otwór w laminiectomii);
  • zwężenia kanału kręgowego;
  • zwężenia otworu międzykręgowego;
  • zwyrodnienia i  pogrubienia więzadła żółtego;
  • zespołu ogona końskiego.

Zobacz także: Co to jest neurorehabilitacja?

Zobacz także

Dziecko leży z przykurczonymi nogami
OrtopediaPediatriaOpieka nad dzieckiem

Krzywica. Przyczyny i leczenie

Krzywica to choroba metaboliczna związana z zaburzeniami procesu mineralizacji kości. Niepodjęcie jej leczenia lub terapia prowadzona w nieprawidłowy sposób wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Poznaj objawy krzywicy i sprawdź, co może doprowadzić do tej choroby.

Ból kręgosłupa.jpeg
Ortopedia

Ból kręgosłupa – przyczyny, leczenie, operacje

Kręgosłup pełni kilka istotnych funkcji: utrzymuje ciało w pionowej pozycji, umożliwia ruch oraz chroni rdzeń kręgowy. Nie dziwi zatem fakt, że poddany tak wielu obciążeniom jest podatny na choroby i uszkodzenia. Ból kręgosłupa często pojawia się nagle i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Istnieje jednak małoinwazyjna metoda leczenia, która zwalcza dolegliwości w przebiegu wielu chorób kręgosłupa i pozwala na szybki powrót do formy. Dowiedz się więcej o bólu kręgosłupa i możliwościach leczenia.

Wypadnięcie dysku.jpeg
Ortopedia

Wypadnięcie dysku – przyczyny, objawy, leczenie

Wypadnięcie dysku, znane również jako przepuklina dysku, jest częstym schorzeniem, które dotyka krążków międzykręgowych kręgosłupa. Krążki międzykręgowe działają jak poduszki między kręgami, zapewniając elastyczność i amortyzację ruchów kręgosłupa. Jednak z powodu starzenia się, zużycia lub nagłego urazu krążki te mogą ulec uszkodzeniu, a znajdujące się w ich obrębie jądra miażdżyste wysunąć się poza normalną pozycję.