Co nam daje pozytywne myślenie i jak je osiągać?

05.06.2023

Pozytywne myślenie to świadome koncentrowanie się i umiejętność dostrzegania pozytywnych aspektów, potencjału oraz zasobów wszystkiego co nas otacza – ludzi, zdarzeń, czy sytuacji. Polega na podkreślaniu mocnych stron oraz walorów swoich, jak i innego człowieka.

Osoby myślące pozytywnie koncentrują się na tych elementach zdarzeń, ludzi, czy sytuacji, które mają pozytywny wydźwięk, a unikają zakłócających ten obraz elementów negatywnych. Tak wykreowana rzeczywistość ma na celu poprawę kondycji psychicznej człowieka.

co-nam-daje-pozytywne-myslenie-i-jak-je-osiagac.jpg

Dzięki pozytywnemu myśleniu jednostka aktywnie reaguje na zmiany i rozwiązuje problemy, dąży do realizacji swoich marzeń i ma silną wiarę w swoje możliwości i umiejętności. Dodatkowo optymiści łagodniej reagują na nerwowe sytuacje, co pozwala im na bardziej efektywne rozwiązywanie zaistniałych problemów. Osoby o optymistycznym nastawieniu cieszą się lepszym zdrowiem, są bardziej lubiane i mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu w każdej dziedzinie. Łatwiej utrzymują wysoką motywację wewnętrzną niezależnie od porażek. 

Na pozytywne myślenie składają się dwie główne umiejętności takie jak:

  • wiara w pozytywny skutek działania oraz
  • zdolność do przetwarzania negatywnych zdarzeń i przeżywania ich jako służące rozwojowi i zmianie na lepsze.

Czyli, żeby osiągnąć poprawę samopoczucia i lepszą skuteczność naszych działań, musimy w coś mocno wierzyć, a po drugie przekształcać negatywne zdarzenia w coś pozytywnego, konstruktywnego. Im więcej posiadamy pozytywnych informacji o sobie, tym większe jest poczucie własnej siły, wartości oraz wiara w dobry rezultat naszego działania. Im więcej dobrych informacji mamy na temat świata oraz innych, tym częściej efekty działań są pozytywne.

Wyciąganie pozytywów ze wszystkiego co przeżywamy i doświadczamy wymaga dużej uważności na to co dzieje się wokół nas, dlatego też warto zaznajomić się z pojęciem „mindfulness”. Praktyka uważności polega na kierowaniu własnej uwagi w sposób elastyczny i otwarty na to, co aktualnie znajduje się w jej polu, bez osądzania obserwowanych treści. Może być to dość frustrujący proces w związku z jego tymczasowym charakterem, ponieważ nasz umysł ma naturalne tendencje do ciągłego osądzania i analizowania. Uwaga łatwo ulega rozproszeniu, a nasze myśli samoistnie koncentrują się na ciągach przyczynowo-skutkowych.

Jak skutecznie praktykować uważność?

  • Świadomy oddech. Za każdym razem kiedy czujesz silne rozproszenie, postaraj się skierować swoją uwagę na oddech. Weź świadomy wdech i wydech, pozwól sobie na takie świadome oddychanie, aby wrócić do tu i teraz.
  • Skupienie uwagi na robieniu jednej rzeczy w danym momencie. Postaraj się zauważać wszystkie czynności, drobne ruchy jakie wykonujesz podczas konkretnego zadania, nie poszukuj dodatkowych bodźców, nie zajmuj się kilkoma rzeczami jednocześnie. Skup swoją pełną uwagę na konkretnej czynności którą wykonujesz.
  • Zmieniaj nawyki. Postaraj się nie robić rzeczy automatycznie, tak samo. Wprowadź spontaniczność do swojego codziennego planu. Popadanie w rutynę sprawia, że nie zwracamy uwagi na wykonywane czynności.
  • Poznaj swoje myśli i emocje. Uświadamiaj sobie odczuwane emocje, przemijające myśli, koncentruj się na tym co czujesz w danym momencie lub zatrzymaj na jakiejś myśli.
  • Bądź. Pozwól sobie czerpać z tego, że jesteś, nie nastawiaj się na ciągłe działanie, zdobywanie celu.

Pewne siebie, uśmiechnięte i odprężone jednostki, to ludzie, którzy mają zazwyczaj poczucie życiowego szczęścia. Takie osoby nie są w konflikcie z samym sobą, są świadome swoich czynów, mocnych jak i słabych stron, nie przeraża ich podejmowanie ryzyka. Pozytywne nastawienie do rzeczywistości oznacza akceptację tego co nam się przytrafia i wyciągania wszystkiego co najlepsze z każdego życiowego wydarzenia.

Mgr Dominika Urbańczyk Psycholog, mediator

Źródła

Zdjęcie: Image by Freepik

Zobacz także

GettyImages-1186802283.jpg
Psychologia

Stalking - jak się przed nim chronić? Kim jest przeciętny stalker?

W ostatnim czasie zjawisko stalkingu może wydawać się tematem zainteresowania wielu dziedzin, np. sztuki filmowej czy literatury. Jego „popularność” rośnie, co pomimo podzielonych zdań w temacie rzetelności przedstawianych informacji w treściach wyrazu artystycznego, wydaje się być dobrym zjawiskiem. Dobrem, jakie płynie ze zwiększonej uwagi w tym temacie, jest zwiększenie świadomości ludzi. Przykładając się do poszerzania wiedzy w zakresie tego zjawiska, chciałabym przybliżyć kilka zagadnień z nim związanych. Dowiedz się więcej!

GettyImages-1209903127.jpg
Psychologia

Czym jest sharenting? Jakie stwarza zagrożenia?

Termin sharenting powstał w wyniku połączenia dwóch angielskich słów: share (udostępniać, dzielić się) oraz parenting (rodzicielstwo). Rodzice praktykujący sharenting regularnie publikują w internecie (szczególnie w mediach społecznościowych) zdjęcia, filmy oraz inne treści dotyczące ich dzieci (np. informacje o ocenach szkolnych, hobby, ulubionych posiłkach, danych osobistych, miejscach pobytu).

Uzależnienie od hazardu.jpeg
Psychologia

Uzależnienie od hazardu – objawy, skutki i pomoc

W Polsce objawy uzależnienia od hazardu dotyczą około 5% społeczeństwa. Niestety gry hazardowe są czasami uznawane za niewinną rozrywkę, w rzeczywistości jednak są one niezwykle niebezpieczne i mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Jakie są objawy i skutki uzależnienia od hazardu? W jaki sposób leczyć ten problem i pomóc w trudnych przypadkach? Dowiedz się więcej na ten temat.