W placówce
null

Ortodoncja obejmuje szeroki zakres usług, w tym m.in. ocenę stanu zdrowia jamy ustnej, planowanie leczenia ortodontycznego, założenie aparatu ortodontycznego, monitorowanie postępów leczenia. Ponadto ortodonta może współpracować z innymi lekarzami, np. z chirurgiem szczękowym, aby zapewnić kompleksowe podejście do potrzeb zdrowotnych pacjenta.

Szczegóły

Czym zajmuje się ortodonta?

Ortodonta to specjalista w dziedzinie stomatologii, który zajmuje się diagnozowaniem, zapobieganiem i leczeniem nieprawidłowości zgryzu oraz zębów. Jego głównym celem jest przywrócenie prawidłowej funkcji żucia i estetyki uśmiechu.

Ortodonta zajmuje się nie tylko korygowaniem ustawienia zębów, lecz również korygowaniem wad zgryzu takich jak zgryz krzyżowy, otwarty czy głęboki. Stosuje w tym celu różnorodne aparaty ortodontyczne, zarówno stałe (np. aparaty metalowe, ceramiczne), jak i ruchome (np. nakładki, ekspandery). Leczenie wad zgryzu nakładkami polega na przesuwaniu zębów do odpowiedniego położenia. Nakładki wykonywane są na podstawie cyfrowych skanów jamy ustnej, które pobiera się od pacjenta. Są przezroczyste i bardziej komfortowe w noszeniu niż tradycyjny aparat.

Kto powinien zgłosić się na wizytę do ortodonty?

Choć najczęściej ortodoncja kojarzona jest z leczeniem najmłodszych, coraz więcej dorosłych decyduje się na leczenie ortodontyczne.

Wizyta u ortodonty wskazana jest wtedy, gdy pojawiły się nieprawidłowości w ustawieniu zębów lub zgryzie, trudności w żuciu, objawy ze strony stawu skroniowo-żuchwowego, a także w celu estetycznej poprawy uśmiechu.

Przeczytaj, czym zajmuje się stomatologia estetyczna.

Zakres porad ortodontycznych – co leczy ortodonta?

Ortodonta jest specjalistą zajmującym się nieprawidłowościami, do których należą:

  • wady zgryzu, takie jak np. zgryz otwarty, głęboki, krzyżowy, przodozygryz czy tyłozgryz  - ich leczenie jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, lecz przede wszystkim funkcjonalnych. Nieleczony nieprawidłowy zgryz może prowadzić do problemów z żuciem, mówieniem, a nawet do bólów głowy czy uszkodzenia stawów skroniowo-żuchwowych;
  • stłoczenia i przerwy między zębami – ortodoncja efektywnie radzi sobie ze stłoczeniem zębów, w którym występuje brak przestrzeni w łuku zębowym prowadzący do ich przesunięcia i krzywienia. Ortodonta leczy (tj. zamyka) przerwy między zębami (diastemy, tremy), co poprawia funkcjonowanie zgryzu i estetykę;
  • przesunięcia, przechylenia zębów – w niektórych przypadkach ortodonta może zajmować się ustabilizowaniem zębów, które są nadmiernie ruchome, szczególnie na skutek chorób przyzębia
  • problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym – nieprawidłowości w ustawieniu zębów mogą wpływać na funkcjonowanie stawu skroniowo-żuchwowego, co z kolei prowadzi do bólu (w tym bólu głowy), trzasków lub ograniczenia ruchomości żuchwy, a nawet do problemów ze słuchem. Ortodonta, często we współpracy z innymi specjalistami, może pomóc w leczeniu tych problemów;
  • wady rozwojowe szczęk – m.in. zbyt wąska szczęka , której leczenie wymaga użycia specjalistycznych urządzeń, np. ekspanderów;
  • przygotowanie do leczenia protetycznego lub chirurgicznego;
  • profilaktyka wad zgryzu, szczególnie u dzieci – wczesne wykrycie wad zapobiega poważniejszym problemom w przyszłości.

Leczenie ortodontyczne wymaga indywidualnego podejścia i często jest długotrwałe. Zależy to od rodzaju i stopnia zaawansowania nieprawidłowości, wieku pacjenta oraz jego współpracy podczas leczenia.

Przebieg wizyty u ortodonty

Wizyta u ortodonty zazwyczaj rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu i badania stanu jamy ustnej. Specjalista zadaje pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia, historii medycznej, jak również szczegółowe pytania dotyczące zdrowia jamy ustnej: o dotychczasowe problemy z zębami, wcześniejsze leczenie stomatologiczne oraz oczekiwania pacjenta co do wyników leczenia.

Specjalista zleca wykonanie zdjęć rentgenowskich, w tym pantomogramu I innych zdjęć specjalistycznych, aby dokładnie ocenić strukturę zębów i szczęk. Następnie, na podstawie zebranych informacji, tworzy indywidualny plan leczenia, który omawia z pacjentem lub jego opiekunem (w przypadku dzieci), wyjaśniając wszystkie etapy planowanego leczenia oraz odpowiadając na pytania. Po tym kroku pobiera od pacjenta wyciski lub wykonuje  skany 3D jamy ustnej

Czy dentysta i ortodonta to to samo?

Ortodonta to lekarz dentysta, który ukończył specjalizację z zakresu ortodoncji, a w swojej pracy skupia się na korekcji nieprawidłowości zgryzu i ustawienia zębów.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Podobne usługi:

Artykuły i poradniki na temat stomatologii

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.