W szpitalu
null

Zaburzenie przetwarzania słuchowego to dysfunkcja uniemożliwiająca pełne zrozumienie i wykorzystanie zasłyszanego dźwięku oraz zaburzenie pracy zmysłu słuchu wynikające z nieprawidłowości na poziomie ośrodkowego układu nerwowego (przy prawidłowej budowie i pracy części obwodowej, czyli uszu).

Szczegóły

Dzieci z tym schorzeniem mogą słyszeć prawidłowo i rozpoznawać pojedyncze dźwięki w bardzo cichym otoczeniu. Dysfunkcja polega jednak na trudności zrozumienia mowy, gdy niewielkie są różnice pomiędzy dźwiękami w słowach. Do takich sytuacji często dochodzi w miejscach, w których panuje hałas, np. na placu zabaw.

Przyczyny zaburzenia przetwarzania słuchowego

Przyczyny nie są do końca poznane, jednak jest kilka czynników, które mogą mieć wpływ na występowanie tej dysfunkcji, m.in.:

  • genetyczne dyspozycje – dysleksja
  • niedotlenienie w czasie porodu
  • wcześniactwo
  • zatrucie ołowiem
  • uraz głowy
  • częste i przewlekłe infekcje, zapalenia ucha środkowego.

Objawy zaburzenia przetwarzania słuchowego

Symptomy zaburzenia przetwarzania słuchowego u dziecka to m.in.:

  • trudności ze zrozumieniem złożonych poleceń, szczególnie tych ze złożoną strukturą gramatyczną i zawierających nowe słownictwo
  • trudności ze zrozumieniem mowy w hałasie lub w pomieszczeniach o dużym pogłosie (np. w klasie)
  • trudności ze zrozumieniem mowy przy równoczesnej wypowiedzi kilku osób
  • trudności z opanowaniem techniki czytania i pisania
  • trudności ze skoncentrowaniem uwagi na poleceniach nauczyciela
  • obniżona pamięć słuchowa, zaburzenia koncentracji uwagi
  • nadwrażliwość słuchowa (brak tolerancji niektórych dźwięków – głównie tych o stałej częstotliwości, tj. odkurzacz, suszarka)
  • częste infekcje ucha środkowego (stany zapalne, wysięki) lub przerośnięty trzeci migdał
  • impulsywność
  • brak umiejętności muzycznych.

Odpowiednia diagnoza

Bardzo istotna jest diagnoza, która pozwoli na odpowiednio wczesne zastosowanie terapii. Pozwoli to na uniknięcie lub zminimalizowanie opóźnień w rozwoju mowy i problemów w nauce.

Obecnie stosuje się m.in. standardowe metody pracy terapeutycznej oraz nowoczesne metody rehabilitacji – treningi słuchowe.

W CM MAVIT diagnozujemy dzieci już od 6 roku życia.

Leczenie zaburzeń przetwarzania słuchowego – szczegółowa diagnoza i terapia

Aby ocenić, czy pacjent zgłaszający problemy ze słuchem cierpi na zaburzenia przetwarzania słuchowego, realizujemy szereg czynności diagnostycznych. Pierwszą i najważniejszą jest wywiad z pacjentem. W jego trakcie nasi audiolodzy biorą pod uwagę wszelkie możliwe czynniki ryzyka. W ramach diagnostyki ważne są także:

  • badanie fizykalne;
  • diagnostyka słuchu (w celu wykluczenia zaburzeń o charakterze obwodowym);
  • skierowanie pacjenta do innych poradni, jeśli jest ku temu uzasadnienie – np. na konsultację psychologiczną.

Zarówno dorośli pacjenci, jak i dzieci mogą liczyć na efektywne rozwiązanie problemów ze słuchem. W CM MAVIT do każdego przypadku dobieramy indywidualną metodę leczenia.

Zaburzenia przetwarzania słuchowego – jakie badania się wykonuje?

Należy pamiętać, że zaburzenia przetwarzania słuchowego mogą być objawem rozmaitych problemów neurologicznych, a także rozwojowych. Z tego powodu kluczowe znaczenie w przypadku leczenia dzieci ma wywiad z ich rodzicami. Wiarygodne są także psychoakustyczne testy, w tym:

  • testy dyskryminacji słuchowej – weryfikują efektywność kodowania akustycznych parametrów dźwięku; 
  • testy przetwarzania czasowego i wzorcowania dźwięków – informują o sposobie postrzegania dźwięków lub zmiany cech dźwięków w konkretnym przedziale czasowym;
  • jednouszne testy mowy o niskiej redundancji – dzięki nim możliwa jest ocena rozumienia mowy utrudnionej;
  • testy integracji obuusznej.

Prawidłowe rozpoznanie zaburzeń przetwarzania słuchowego u dzieci może sprawiać pewien kłopot. Dlatego tak ważna jest konsultacja ze specjalistą, kiedy tylko pojawią się pierwsze objawy mogące wskazywać na wspomnianą dysfunkcję słuchu.

Lekarze wykonujący usługę

Lekarze wykonujący usługę

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Katowicach ul. Szopienicka 65, Katowice

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

usuniecie-migdalkow (1).jpg
Zabieg usunięcia migdałków
Kompleksowa opieka laryngologiczna w Warszawie
Kompleksowa opieka laryngologiczna

Zarezerwuj wizytę

Artykuły na temat laryngologii

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Krtań – istotna część układu oddechowego człowieka – odgrywa ważną rolę w procesie mowy i ochrony dolnych dróg oddechowych. Niestety, ten delikatny narząd może zostać dotknięty stanem zapalnym, określanym jako zapalenie krtani. Ta dolegliwość – choć często postrzegana jako niegroźna – może prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza u dzieci, jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i skutecznie leczona. Sprawdź, jakie są przyczyny, najważniejsze objawy i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?
Pierwsze objawyZdrowie na co dzieńLaryngologia

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?

Dolegliwość określana jako ból przy przełykaniu (odynofagia) to problem, który może mieć swoje źródło w stanach zapalnych, infekcjach, chorobach przełyku, a nawet nowotworach. Właściwa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla zdrowia i poprawy komfortu codziennego życia. Sprawdź, jakie badania zrobić, do jakiego lekarza się udać i jak leczyć ból gardła przy przełykaniu.

Jakie są przyczyny wycieku krwi z ucha? Jak przebiega diagnostyka i leczenie?
LaryngologiaZdrowie na co dzień

Jakie są przyczyny wycieku krwi z ucha? Jak przebiega diagnostyka i leczenie?

Krwawienie z ucha to niepokojący objaw, który może mieć różne przyczyny – od drobnych urazów po poważne problemy zdrowotne. Krew wydobywająca się z przewodu słuchowego – nieważne, czy dotyczy osoby dorosłej czy dziecka – jest wystarczającym powodem, aby niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty. Szybka diagnoza i właściwe leczenie są niezbędne, aby zapobiec poważnym powikłaniom, takim jak utrata słuchu. Sprawdź, jak należy postępować w przypadku wycieku krwi z ucha.