W placówce
Tomografia komputerowa angio aorty piersiowej

Angio-TK, czyli tomografia komputerowa z angiografią, to specjalistyczne badanie obrazowe, stosowane do oceny naczyń krwionośnych, w tym tętnic mózgowych. Technika ta pozwala na szczegółowe uwidocznienie struktury naczyń mózgowych oraz potencjalnych anomalii w nich występujących. Sprawdź, jakie są wskazania do angio-TK tętnic mózgowych i jak przygotować się do badania.

Szczegóły

Co to jest angio-TK aorty piersiowej?

Tomografia angio to badanie naczyń krwionośnych. Umożliwia zobrazowanie żył i tętnic, po uprzednim dożylnym podaniu środka kontrastującego. Badanie jest bardzo dokładne i pozwala na pełną diagnostykę wielu chorób. Dzięki zdjęciom wykonanym podczas obrazowania specjalista jest w stanie dokonać oceny żył i tętnic w technologii 3D. Angio-TK aorty piersiowej może stanowić alternatywę dla rezonansu magnetycznego aortografii, jednak decyzję o rodzaju badania zawsze podejmuje lekarz.

Urządzenie emituje promieniowanie rentgenowskie, które przechodzi przez ciało i przekazuje sygnał do komputera. Lampy i detektory, poruszając się po okręgu, wykonują i rejestrują zdjęcia, a następnie komputer nakłada je na siebie, tworząc modele dwu- i trzywymiarowe. Po zakończeniu badania pacjent powinien odczekać ok. 30 minut, na wypadek wystąpienia reakcji alergicznej na kontrast.

Angio-TK z kontrastem jest mniej inwazyjnym badaniem niż tradycyjna angiografia, która wymaga wprowadzenia cewnika do tętnicy lub żyły, a następnie podania przez niego kontrastu.

Zobacz także: Tomografia komputerowa angio aorty brzusznej, pnia trzewnego i tętnic nerkowych

Wskazania do wykonania tomografii komputerowej angio aorty piersiowej

Tomografia komputerowa angio aorty piersiowej ma szerokie zastosowanie w diagnostyce układu naczyniowego. Pozwala na obrazowanie całego ciała w postaci obrazów 2D i 3D. Badanie angio-TK aorty piersiowej jest wykorzystywane m.in. do oceny naczyń w obrębie klatki piersiowej (aorty piersiowej, żył i tętnic płucnych). Badanie jest także wykonywane przed skierowaniem pacjenta do leczenia chirurgicznego oraz w celu lepszego przygotowania się lekarza do wykonania takiej operacji.

Tomografia komputerowa angio klatki piersiowej może być wykonana w diagnostyce całego układu naczyniowego. W przypadku aorty piersiowej służy diagnozowaniu tętniaków i rozwarstwień, a także wszelkich zwężeń w obrębie łuku głównej aorty. Oprócz tego badanie jest wykonywane w celu skontrolowania założonych wcześniej stentgraftów. Angio-TK aorty piersiowej służy także do wykrywania zespołu podkradania tętnicy podobojczykowej, który jest jedną z przyczyn niedokrwienia mózgu. Do oceny naczyń krwionośnych głowy jest zalecane inne badanie – rezonans magnetyczny angio głowy . To nieinwazyjne badanie może być wykonywane u pacjentów, w przypadku których istnieją przeciwwskazania do wykonania tomografii komputerowej.

Przeciwwskazania do wykonania badania

Większość przeciwwskazań do wykonania badania ma związek z podaniem kontrastu. Pacjenci, u których w przeszłości zaobserwowano silne reakcje alergiczne na niejonowy środek kontrastujący, nie powinny mieć wykonanej tomografii komputerowej z jego użyciem. Przeciwwskazaniem do badania są: nadczynność tarczycy i niewydolność nerek. W przypadku konieczności przeprowadzenia diagnostyki można wykonać angio-TK aorty piersiowej bez kontrastu lub zrobić inne badanie. Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest też ciąża.

Zobacz także: Niewydolność serca – przyczyny, objawy, leczenie

Przebieg badania

Przygotowanie do badania angio aorty piersiowej wygląda tak samo jak do tomografii komputerowej z kontrastem. Należy przyjść do placówki kilka minut przed czasem. Przed rozpoczęciem badania pielęgniarka założy wenflon, przez który będzie podawany środek kontrastujący. Pacjent podczas tomografii leży nieruchomo na stole. To bardzo ważne, ponieważ w tym czasie aparat wykonuje zdjęcia. Całość badania trwa ok. 20–40 minut, jednak konieczne jest pozostanie pod opieką personelu medycznego przynajmniej 30 minut po zakończeniu całej procedury.

Jak wygląda przygotowanie do badania TK-angio aorty piersiowej?

Każde badanie z wykorzystaniem środka kontrastującego, niezależnie od tego, czy jest to TK-angio czy tomografia komputerowa angio tętnic szyjnych , musi zostać poprzedzone wykonaniem kilku innych badań. Jednym z nich jest stężenie kreatyniny z oznaczeniem eGFR, czyli badanie, które pozwala ocenić, jak funkcjonują nerki. Kontrast jest wydalany z organizmu wraz z moczem, dlatego wolno go podać, jeśli u pacjenta nie występują żadne problemy z układem moczowym. U osób, które cierpią na nadczynność tarczycy i musi zostać wykonane TK-angio, należy zrobić badanie TSH, a także inne badania hormonów tarczycy – wyniki nie powinny być starsze niż 7 dni.

Bezpośrednio przed badaniem angio-TK klatki piersiowej należy poinformować personel medyczny o przyjmowanych lekach, wcześniejszych alergiach, w szczególności na kontrast, chorobach przewlekłych oraz przebytych operacjach. Należy również wspomnieć o epizodach bólu w klatce piersiowej. Jeśli tomografia komputerowa jest kolejnym elementem diagnostyki, powinno się zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań, takich jak RTG klatki piersiowej lub inne badania obrazowe bądź laboratoryjne.

W dniu badania pacjent powinien zgłosić się na czczo, w wygodnych ubraniu bez metalowych elementów. Należy zdjąć też biżuterię, zegarek, a także okulary. Trzeba być dobrze nawodnionym, dlatego na 30 minut przed badaniem zaleca się wypicie pół litra niegazowanej wody. Warto zabrać ze sobą dużą butelkę, ponieważ po tomografii z kontrastem jest konieczne zwiększenie przyjmowania płynów, aby wypłukać środek kontrastowy z organizmu.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Informacje przydatne przed wizytą

Informacje przydatne przed wizytą


Artykuły i poradniki na temat diagnostyki

Krwiomocz – czym jest? Kiedy zgłosić się do lekarza?
DiagnostykaUrologia

Krwiomocz – czym jest? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Krew w moczu – krwiomocz lub hematuria – to objaw, który może sygnalizować różnorodne schorzenia: od niegroźnych do poważnych. Dlatego każdy przypadek, niezależnie od nasilenia, wymaga konsultacji lekarskiej, aby ustalić źródło problemu i wdrożyć właściwe leczenie. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny obecności krwi w moczu i dowiedz się, jak przebiega diagnostyka.

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi.
Zdrowie na co dzieńOnkologiaDiagnostyka

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi.

Październik oznacza nie tylko kalendarzową jesień, lecz także miesiąc świadomości dotyczącej raka piersi – stąd często spotykana nazwa „Różowy Październik” lub „Pink October”. To czas licznych inicjatyw mających na celu zwiększenie wiedzy na temat profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia nowotworów piersi. Symbolem kampanii jest różowa wstążka, czyli wyraz solidarności z kobietami dotkniętymi tą chorobą. Sprawdź, jakie badania warto wykonać z tej okazji!

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem
Zdrowie na co dzieńDiagnostyka

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem

Przysadka mózgowa, nazywana również gruczołem nadrzędnym, odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu podstawowych funkcji organizmu. Mimo swoich niewielkich rozmiarów – ma zaledwie 1 cm średnicy – jest odpowiedzialna za produkcję hormonów, które wpływają na wzrost, rozwój, metabolizm, rozrodczość oraz reakcje organizmu na stres. Zaburzenia w funkcjonowaniu tego organu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dowiedz się, jak zbudowana jest przysadka mózgowa, jakie hormony wytwarza oraz jakie choroby mogą jej dotyczyć.