W placówce
null

Badanie holterem RR pozwala na dokładniejszy obraz pracy naszego serca. Urządzenie przez 24 lub 48 godzin monitoruje wartości ciśnienia skurczowego i rozkurczowego oraz tętna. Dzięki temu łatwiej uzyskać informacje o tym, jak zachowuje się serce podczas wykonywania codziennych obowiązków, w czasie snu czy pod wpływem sytuacji stresowych. Dowiedz się, jak wygląda założenie holtera RR.

Szczegóły

Co to jest holter RR?

Holter RR to urządzenie, które pozwala na monitorowanie ciśnienia krwi przez dłuższy czas. Zazwyczaj jest on zakładany Pacjentowi na 24 godziny lub 48 godzin, podczas których mierzone jest automatycznie ciśnienie krwi. Wyniki pomiarów są zapisywane w pamięci holtera, a następnie analizowane przez kardiologa. Urządzenie powszechnie jest stosowane w diagnostyce wielu chorób kardiologicznych lub służy zweryfikowaniu skuteczności obecnego leczenia.

Wskazania do założenia holtera RR

Ciśnieniowy holter może być założony osobom, które mają podejrzenie niektórych chorób kardiologicznych, w szczególności:

  • nadciśnienia lub niedociśnienia tętniczego krwi,
  • gwałtownych zmian ciśnienia krwi, objawiających się zawrotami głowy, omdleniami,
  • nocnego nadciśnienia tętniczego krwi,
  • nadciśnienia w ciąży,
  • znacznych zmian ciśnienia wynikających z wykonywania niektórych codziennych obowiązków.

Badanie holterem RR jest w szczególności polecane osobom, które mają nieprawidłowe wartości ciśnienia, czyli powyżej 140/90 mmHg, a także są obciążone chorobami sercowo-naczyniowymi. Badanie można przeprowadzić, jeśli domowe pomiary znacząco różnią się od tych wykonywanych u lekarza. Podwyższone ciśnienie krwi może także powstawać podczas sytuacji stresowych, takich jak praca, problemy emocjonalne czy nawet wizyta u lekarza. U każdego Pacjenta z podejrzeniem nadciśnienia tętniczego konieczne jest również wykonanie badania EKG.

Pomiar ciśnienia tętniczego krwi podczas codziennej aktywności jest bardziej wiarygodny niż sporadyczne pomiary ciśnienia w domu czy podczas wizyty lekarskiej. Holtera RR nie należy mylić z holterem EKG, który służy do diagnostyki zaburzeń rytmu serca.

Przebieg badania

Założenie holtera RR jest całkowicie bezbolesne i odbywa się w jednej z placówek Lux Med. Urządzenie mierzy ciśnienie skurczowe i rozkurczowe krwi oraz częstotliwość rytmu serca. Na ramię Pacjenta zakładany jest mankiet, taki sam jak do mierzenia ciśnienia zwykłym ciśnieniomierzem. Do pasa przypinane jest urządzenie pomiarowe, połączone z mankietem. Ma ono automatyczną pompkę, która co 15 lub 30 minut w dzień i 30 lub 60 minut w nocy pompuje mankiet i dokonuje pomiaru wartości ciśnienia krwi. Wyniki są rejestrowane w pamięci urządzenia, a następnie analizowane przez specjalistę. Po określonym czasie, czyli 24 lub 48 godzinach, Pacjent zgłasza się na zdjęcie urządzenia do tej samej placówki Lux Med, w której zostało ono założone, a następnie personel medyczny zgrywa pomiary na komputer i przekazuje je lekarzowi, najczęściej kardiologowi.


Podczas badania należy wykonywać wszystkie codzienne obowiązki. Pomocne jest zapisywanie, jakie czynności były wykonywane o konkretnych godzinach. Warto notować również, jakie emocje im towarzyszyły, czy pojawił się stres, kiedy był odpoczynek, a kiedy sen. Można również zapisywać spożywane napoje, w szczególności kawę i herbatę, oraz posiłki. Niektóre przyprawy lub zioła mogą bowiem podnosić wartości ciśnienia krwi. Podczas badania można uprawiać sport. Jeśli pijesz alkohol lub palisz papierosy, nie zapomnij o tym wspomnieć w swoich zapiskach. Może to mieć duży wpływ na ostateczną diagnozę.

Podczas pomiarów należy zrezygnować z prowadzenia samochodu oraz samodzielnego zdejmowania urządzenia, np. do kąpieli. Nie można również odczepiać kabli ani zmieniać ustawień, ponieważ wpływa to na wynik badania. Interpretacje wyników należy pozostawić lekarzowi.

Jak przygotować się do badania?

Przygotowanie do założenia holtera RR nie jest skomplikowane. Urządzenie można założyć o dowolnej porze dnia. Warto włożyć luźniejsze ubrania, w szczególności górną część garderoby. Może to być koszulka z szerokimi rękawami, a w chłodniejszych miesiącach sweter lub bluza na zamek. Nie należy nakładać żadnych kremów czy balsamów na miejsce, na którym będzie mankiet. Skóra powinna być sucha i czysta. Mankietu nie powinno się nakładać na uszkodzoną skórę.

Podczas pomiaru ciśnienia krwi warto wyprostować przedramię, dzięki temu wynik będzie bardziej miarodajny. Podczas snu należy natomiast przyjąć odpowiednią, ale wygodną pozycję. Nie powinno się spać na mankiecie ani na urządzeniu, dlatego warto spać na plecach. Ręka z mankietem powinna leżeć wzdłuż ciała.

Co wykrywa holter RR?

Wyniki są interpretowane i opisywane przez kardiologa. Badanie holter RR informuje o średnim dobowym ciśnieniu krwi i tętnie, a także o wartościach zapisanych o konkretnej godzinie. Na ich podstawie lekarz może postawić diagnozę i włączyć odpowiednie leczenie.

Na omówienie wyników badań należy umówić się na wizytę do lekarza. Opis najczęściej jest wykonywany w ciągu kilku dni roboczych. Jeśli lekarz zlecił również inne badania, należy zabrać ich wyniki ze sobą.

Wyniki badania holterem mogą pomóc w diagnostyce nadciśnienia tętniczego, niedociśnienia czy skoków tętna. Pamiętaj, że nadciśnienie jest chorobą, którą należy leczyć. Początkowo nie daje żadnych objawów, dlatego wykonywanie profilaktycznych badań jest bardzo ważne, aby wykryć chorobę we wczesnym stadium. Dbanie o serce pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia ostrego niedokrwienia mięśnia sercowego, wysokiego ciśnienia tętniczego czy zaburzeń rytmu serca. Problemy kardiologiczne są powszechne w obecnych czasach, w szczególności u osób zestresowanych, z otyłością czy z wysokim cholesterolem.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Informacje przydatne przed wizytą

Informacje przydatne przed wizytą


Podobne usługi:

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Krtań – istotna część układu oddechowego człowieka – odgrywa ważną rolę w procesie mowy i ochrony dolnych dróg oddechowych. Niestety, ten delikatny narząd może zostać dotknięty stanem zapalnym, określanym jako zapalenie krtani. Ta dolegliwość – choć często postrzegana jako niegroźna – może prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza u dzieci, jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i skutecznie leczona. Sprawdź, jakie są przyczyny, najważniejsze objawy i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie
DermatologiaZdrowie na co dzień

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie mieszków włosowych to częsta dolegliwość dermatologiczna, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W przebiegu tego schorzenia na skórze pojawiają się czerwone grudki, a towarzyszy im świąd i pieczenie. Choć w wielu przypadkach ma ono łagodny przebieg, niekiedy może prowadzić do groźniejszych powikłań, takich jak bolesne zmiany ropne. Sprawdź, jakie są przyczyny zapalenia mieszków włosowych i poznaj skuteczne metody jego leczenia oraz profilaktyki!

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?
Pierwsze objawyZdrowie na co dzieńLaryngologia

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?

Dolegliwość określana jako ból przy przełykaniu (odynofagia) to problem, który może mieć swoje źródło w stanach zapalnych, infekcjach, chorobach przełyku, a nawet nowotworach. Właściwa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla zdrowia i poprawy komfortu codziennego życia. Sprawdź, jakie badania zrobić, do jakiego lekarza się udać i jak leczyć ból gardła przy przełykaniu.