W placówce
null

Gastroskopia to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego (przełyku i żołądka). Jest jednym z najlepszych sposobów na zlokalizowanie zmian chorobowych (m.in. wrzodów żołądka, przełyku Baretta) i pobranie fragmentu błony śluzowej do dalszych analiz.

Szczegóły

Wskazaniami do wykonania gastroskopii są także krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego (objawiające się wymiotami z krwią i smolistymi stolcami), anemia i niedobór żelaza. Badanie to może mieć również zastosowanie terapeutyczne (np. w przypadku zamykania żylaków, a także usuwania polipów czy zmian przednowotworowych).


Jak przebiega badanie?

Przed zabiegiem wykonuje się znieczulenie gardła, które łagodzi odczucia bólowe i odruch wymiotny (pojawiający się w trakcie badania). Pacjent kładzie się na lewym boku. Lekarz lub pielęgniarka zakłada następnie ustnik zapobiegający zamykaniu ust i uszkodzeniu przewodu, a przez ustnik wprowadza endoskop – giętki przewód z kamerką i światłem rozjaśniającym obraz wewnętrznych ścian przewodu pokarmowego.


Badanie trwa zwykle od 5 do 30 minut; w tym czasie należy zgłaszać Osobie przeprowadzającej badanie nagłe dolegliwości.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Dokumenty do pobrania

Dokumenty do pobrania


Podobne usługi:

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat gastrologii i chorób układu pokarmowego

Czerwonka.jpeg
Zdrowie na co dzieńGastrologia

Jakie są objawy czerwonki? Jak ją leczyć?

Czerwonka bakteryjna, nazywana również szigelozą, jest zakaźną chorobą układu pokarmowego wywoływaną przez bakterie z rodzaju Shigella. Charakteryzuje się ostrym przebiegiem oraz występowaniem nasilonych dolegliwości chorobowych. Dowiedz się więcej z naszego poradnika.

WZW typu C.jpg
GastrologiaHepatologia

WZW typu C – co to za choroba? Objawy i metody leczenia

Pod skrótem WZW C kryje się wirusowe zapalenie wątroby typu C. To obok WZW B jedna z częstszych postaci wirusowych chorób wątroby. Infekcja ta może mieć różny przebieg, a niekiedy nawet nie dawać objawów. W niektórych przypadkach zakażenie ustępuje samoistnie, jednakże w zdecydowanej większości przechodzi w fazę przewlekłą.

Gorzki smak w ustach.jpg
Zdrowie na co dzieńGastrologia

Gorzki smak w ustach – jakie schorzenia wywołują takie objawy?

Gorzki smak w ustach to zarówno nieprzyjemny, jak i krępujący problem. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny goryczy w ustach i w jaki sposób łagodzić je domowymi sposobami, zanim lekarz ustali, co może być jego przyczyną.