Zadbaj o zdrowy uśmiech swojego dziecka

04.12.2022

Porady dla naszych najmłodszych pacjentów i ich rodziców

W czasie trwającej epidemii koronawirusa powinniśmy pozostać w swoich domach i kontrolne wizyty stomatologiczne odłożyć nieco w czasie. To jednak nie znaczy, że nie możemy zadbać o zdrowy uśmiech swojego dziecka. Przygotowaliśmy kilka praktycznych porad dotyczących codziennej profilaktyki i niecodziennych przypadków.

Zadbaj o zdrowy uśmiech swojego dziecka.jpg

Spis treści

6 zasad profilaktyki
Pomoc w nagłych sytuacjach
Stomatologia dziecięca

6 zasad profilaktyki

  • Pilnuj, aby każdy używał wyłącznie własnych sztućców. Nie można np. oblizywać łyżeczki dziecka podczas karmienia. W ten sposób bardzo łatwo przekazać dziecku wirusy, bakterie i grzyby. Pamiętaj, że próchnica również jest chorobą zakaźną. 
  • Unikaj słodkich przekąsek, a do picia podawaj wyłącznie wodę (niegazowaną, bezsmakową). Jeżeli Twoja pociecha nie możne obejść się bez soku, podawaj tylko świeżo wyciśnięty, bez dodatku cukru, 1 raz w ciągu dnia, najlepiej zaraz po głównym posiłku.
  • Koniecznie dopilnuj mycia zębów dwa razy dziennie (po śniadaniu i przed pójściem spać) pastą z fluorem, odpowiednią do wieku dziecka. To konieczne już od pojawienia się pierwszego ząbka. Nadzoruj prawidłowe szczotkowanie zębów do 8 roku życia. 
  • Używaj nici dentystycznych czyszcząc zęby dziecka już od 3 roku życia, przynajmniej 2 razy w tygodniu. Możesz używać zwykłej nici dentystycznej lub tzw. flossers (nitka na wykałaczce). 
  • Około 6 roku życia, z tyłu za ostatnimi zębami mlecznymi (piątkami), zaczynają pojawiać się pierwsze stałe zęby trzonowe (szóstki). Dopilnuj ich dokładnego wyszczotkowania, nawet jeśli nie wyrżnęły się jeszcze w całości.
  • Nie zapominaj o podstawowej higienie zapobiegającej zakażeniom – często (co 2 godziny) razem z dzieckiem myj ręce wodą z mydłem.

Pomoc w nagłych sytuacjach

Stomatologia dziecięca

Bolesne ząbkowanie
Wmasuj w dziąsło żel na ząbkowanie, dostępny w aptece bez recepty (np. Calgel, Bobodent, Anaftin Baby). W przypadku znacznego obrzęku dziąsła, kataru i podwyższonej temperatury ciała podawaj dziecku dwa razy dziennie Paracetamol lub Ibuprofen (rano i wieczorem przed snem).

Ruszający się ząb mleczny (i wychodzący obok ząb stały)
Spokojnie – najczęściej nie jest to powód do niepokoju. Taki stan może utrzymać się 4-6 tygodni lub dłużej. Utratę zęba mlecznego można przyspieszyć poprzez mocniejsze ruszanie nim (językiem lub czystymi palcami). 

Ubytki i próchnica
Jeżeli zęby nie bolą, to należy odczekać z ich leczeniem do czasu opanowania epidemii koronawirusa. Bardzo ważne jest czyszczenie przestrzeni między zębami nitką dentystyczną, aby zalegające jedzenie nie powodowało ucisku lub bólu dziąsła u dziecka.

Nadwrażliwość zęba z próchnicą, utrata plomby
Aby zabezpieczyć ząb przed dostępem bakterii i zmniejszyć wrażliwość na zimno w aptece można kupić wygodne w użyciu tymczasowe wypełnienie (np. Plomb-R).

Afty u dzieci
Aby nie podrażniać afty należy unikać kwaśnych pokarmów i uważać podczas mycia zębów. Można stosować środki łagodzące dostępne w aptece (np. Anaftin lub Dentosept). Afty goją się około 10 dni.

Jeżeli problem utrzymuje się pomimo stosowania naszych rad, zalecamy telefoniczny kontakt z LUX MED Stomatologia pod numerem 224 600 700.

Zobacz także

Lekarz dentysta i asystentka podczas leczenia stomatologicznego pacjentki
Stomatologia

Brak zębów – konsekwencje i sposoby uzupełnienia

Najczęstsze powody utraty zębów to zaawansowana próchnica, choroby przyzębia, urazy mechaniczne, choroba okluzyjna i bruksizm. Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby uzupełnić braki zębowe? Z pomocą przychodzi współczesna stomatologia, która dysponuje skutecznymi metodami uzupełniania braków w uzębieniu. Dowiedz się więcej.

Uśmiechnięta higienistka stomatologiczna podczas leczenia pacjenta
Stomatologia

Fluoryzacja – co to za zabieg? Wskazania i przebieg

Fluoryzacja jest jednym z głównych zabiegów higienizacyjnych. Polega na aplikowaniu na oczyszczoną powierzchnię zęba preparatów z fluorem. W skutek tego dochodzi do wzmocnienia szkliwa i uodpornienia zębów na próchnicę. Dowiedz się więcej na ten temat.

Lekarz stomatolog w gabinecie obok siedzącej na fotelu pacjentki
Stomatologia

Dowiedz się więcej na temat diagnostyki w ortodoncji

Ortodoncja to intensywnie rozwijająca się dziedzina stomatologii. Współcześnie Pacjentom możemy zaproponować różne rodzaje aparatów ortodontycznych. Dla jak najlepszego opracowania procesu leczenia konieczna jest szczegółowa diagnostyka ortodontyczna. Sprawdź, jakie elementy obejmuje.