WZW typu C – co to za choroba? Objawy i metody leczenia

09.10.2023

Pod skrótem WZW C kryje się wirusowe zapalenie wątroby typu C. To obok WZW B jedna z częstszych postaci wirusowych chorób wątroby. Infekcja ta może mieć różny przebieg, a niekiedy nawet nie dawać objawów. W niektórych przypadkach zakażenie ustępuje samoistnie, jednakże w zdecydowanej większości przechodzi w fazę przewlekłą.

WZW typu C.jpg

Spis treści

WZW typu C – co to za choroba?
Jakie są objawy WZW typu C?
Do jakiego lekarza się zgłosić?
Wirusowe zapalenie wątroby – badania
Czy WZW C można wyleczyć?

Sprawdź, w jakich sytuacjach można zarazić się wirusem WZW typu C. Przeczytaj, jakie objawy mogą się pojawić w przebiegu infekcji i na czym polega jej leczenie. Te i inne informacje znajdziesz w poradniku przygotowanym przez naszych ekspertów. Zapraszamy do lektury.

WZW typu C – co to za choroba?

WZW C to choroba zakaźna, którą wywołuje wirus zapalenia wątroby typu C (HCV). Patogen ten znajduje się we krwi i w innych tkankach osoby zakażonej. Do transmisji wirusa na inne osoby dojść może bezpośrednio przez kontakt ze skażoną krwią lub pośrednio przez korzystanie z przedmiotów nią zanieczyszczonych. Dodatkowo należy pamiętać, że materiałem zakaźnym jest także nasienie i inne płyny ustrojowe osoby zakażonej.

Potencjalne sytuacje grożące zakażeniem WZW typu C to:

  • zabiegi medyczne – używanie niejałowego sprzętu medycznego, transfuzja krwi,
  • przyjmowanie dożylnie narkotyków,
  • dzielenie środków higieny osobistej, np. szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, zestawy do manikiuru i pedikiuru,
  • zabiegi niemedyczne, np. piercing, tatuowanie.

Zakażeniu WZW C sprzyjają m.in.: obniżona odporność, nieprzestrzeganie zasad aseptyki, niedostateczna higiena, ryzykowne zachowania seksualne i problem z uzależnieniem od narkotyków. Do zakażeń dochodzi częściej podczas egzotycznych wyjazdów, gdzie panują gorsze warunki sanitarne. Medycyna podróży zaleca rozmaite szczepienia przed wyjazdem w odległe kraje, ale nie opracowano jak dotąd szczepienia przeciw WZW typu C.

Zobacz także: „Powiększona wątroba – o czym świadczy?”

Jakie są objawy WZW typu C?

Z uwagi na skąpe i mało charakterystyczne objawy WZW typu C przez długi czas może pozostawać nierozpoznane – chorzy są nieświadomi swojej choroby. Eksperci podają, że w około 15% przypadków zakażenie HCV daje objawy, a przebieg infekcji jest łagodny. Rozwija się faza ostra (tzw. ostre WZW C), której towarzyszą m.in.: pogorszenie się samopoczucia, brak apetytu, ogólne osłabienie, bóle mięśni i stawów, spadek masy ciała, zmęczenie, mdłości, żółtaczka.

W niewielkiej ilości przypadków faza ostra zakażenia ustępuje samoistnie, u innych niepodjęcie leczenia wiąże się z przejściem w fazę przewlekłą (tzw. przewlekłe WZW C). Towarzyszą jej niespecyficzne objawy lub całkowity ich brak. Mimo to obecność wirusa może doprowadzić do marskości wątroby. Polega ona na niszczeniu struktury wątroby – włóknieniu narządu, przez co przestaje on pełnić swoje funkcje. Marskość wątroby jest wymieniana przez ekspertów jako jeden z głównych czynników ryzyka raka wątroby. Co więcej, marskość wątroby w przebiegu WZW C wiąże się z ryzykiem innych powikłań, takich jak m.in.: wodobrzusze, nadciśnienie wrotne, żylaki przełyku, zaburzenia układu krzepnięcia, obniżenie poziomu płytek krwi.

Do jakiego lekarza się zgłosić?

Z jakimikolwiek dolegliwościami ze strony wątroby zgłoś się do gastroenterologa. To specjalista z zakresu chorób układu pokarmowego. Nazywany jest też gastrologiem. Z pomocy tego specjalisty możesz skorzystać w placówkach Grupy LUX MED. Oferują one również szeroką gamę badań diagnostycznych pozwalających rozpoznać wirusowe zapalenie typu C. Jest również specjalista dedykowany typowo schorzeniom wątroby – hepatolog. Jeżeli będą ku temu wskazania, na pewno zostaniesz skierowany na konsultację właśnie do tego specjalisty.

Wirusowe zapalenie wątroby – badania

Wirusowe zapalenie wątroby typu C często przebiega bezobjawowo i bywa wykryte zupełnie przypadkowo. Rozpoznanie tego schorzenia rozpoczyna się od dokładnie przeprowadzonego wywiadu medycznego. Następnie lekarz przechodzi do badania przedmiotowego, czyli fizykalnego, i zleca badania  laboratoryjne.

Rozpoznanie stawia się głównie na podstawie wykrycia swoistych przeciwciał anty-HCV we krwi. Badaniem potwierdzającym jest obecność materiału genetycznego HCV-RNA oceniana za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR) w surowicy krwi. Jednocześnie lekarz zleca podstawowe badania krwi, aby ocenić ogólny stan zdrowia i aktywność enzymów wątrobowych. Zlecone może być również USG, aby ocenić wielkość i strukturę wątroby. W przypadku trudności diagnostycznych specjalista może zadecydować o biopsji wątroby.

Czy WZW C można wyleczyć?

Dzięki postępowi medycyny wirusowe zapalenie wątroby typu C jest wyleczalne. Terapia trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu tygodni i hamuje w sposób trwały replikację wirusa. W farmakoterapii wykorzystuje się m.in.: peginterferon, rybawirynę, boceprewir czy telaprewir. Leki te znamiennie redukują ryzyko rozwoju późnych powikłań zakażenia. Plan leczenia dobiera indywidualnie specjalista. W przypadkach o cięższym przebiegu lub z powikłaniami może być konieczna hospitalizacja. Osoby, u których doszło do ich powstania, mogą wymagać transplantacji narządu. Jednocześnie osoby zakażone wirusem HCV powinny:

  • zaszczepić się przeciwko innym postaciom wirusowego zapalenia wątroby – WZW A i WZW B;
  • stosować odpowiedni sposób żywienia opracowany razem z dietetykiem, aby nie obciążać dodatkowo wątroby i wspomóc jej regenerację;
  • unikać czynników drażniących wątrobę, takich jak alkohol, leki hepatotoksyczne, palenie papierosów;
  • przestrzegać zasad higieny i nie dzielić z nikim stosowanych w niej akcesoriów;
  • kontrolować pracę wątroby zgodnie z ustaleniami lekarza.
Źródła
  1. A. Boroń-Kaczmarska, A. Wiercińska-Drapało, Choroby zakaźne i pasożytnicze, PZWL, Warszawa 2017.
  2. M. Hartleb, P. Milkiewicz, T. Mach i wsp., Zakażenie HCV – epidemiologia, wyzwania diagnostyczne i szanse stworzone przez nowe terapie, „Gastroenterologia Kliniczna” 2016, t. 8, nr 3, s. 75–84.
  3. J. Klamann, T. Smiatacz, Diagnostyka wirusowych zapaleń wątroby w praktyce lekarza pierwszego kontaktu, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2016, t. 10, nr 2, s. 66–72.

Zobacz także

Czerwonka.jpeg
Zdrowie na co dzieńGastrologia

Jakie są objawy czerwonki? Jak ją leczyć?

Czerwonka bakteryjna, nazywana również szigelozą, jest zakaźną chorobą układu pokarmowego wywoływaną przez bakterie z rodzaju Shigella. Charakteryzuje się ostrym przebiegiem oraz występowaniem nasilonych dolegliwości chorobowych. Dowiedz się więcej z naszego poradnika.

Gorzki smak w ustach.jpg
Zdrowie na co dzieńGastrologia

Gorzki smak w ustach – jakie schorzenia wywołują takie objawy?

Gorzki smak w ustach to zarówno nieprzyjemny, jak i krępujący problem. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny goryczy w ustach i w jaki sposób łagodzić je domowymi sposobami, zanim lekarz ustali, co może być jego przyczyną.

Dysfagia.jpg
Zdrowie na co dzieńGastrologia

Dysfagia – objawy i leczenie trudności w połykaniu

Trudności w połykaniu mogą prowadzić do groźnych powikłań, dlatego nie wolno ich bagatelizować. Dysfagia zwiększa ryzyko zachłystowego zapalenia płuc, które objawia się gorączką, bólem w klatce piersiowej, dusznością i świszczącym oddechem. Stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Zaburzenia w połykaniu przyczyniają się do niedożywienia i odwodnienia. Sprawdź, jak je rozpoznać i leczyć!