Ruchy płodu

28.02.2023

Matczyna ocena ruchów płodu jest ważną metodą w ocenie dobrostanu płodu. W ciąży o prawidłowym przebiegu zaleca się obserwację ruchów dziecka od 32 tygodnia ciąży, natomiast u ciężarnych z grupy wysokiego ryzyka (np. z cukrzycą) od 24 tygodnia.

img (2).jpg

Pierwsze ruchy płodu kobieta będąca pierwszy raz w ciąży zaczyna odczuwać ok. 20 tygodnia ciąży, natomiast w przypadku kolejnych ciąży nawet od 17 tygodnia. Odczuwanie ruchów płodu zależy od subiektywnej percepcji kobiety. Początkowo aktywność ruchowa dziecka może być odczuwana jako delikatne muśnięcia, przelewanie, głaskanie. Jest bardzo nieregularna, co czasem bywa powodem niepokoju kobiety w ciąży. Należy pamiętać, że pierwsze ruchy dziecka są trudno odczuwane w czasie aktywności kobiety - najlepiej na początku obserwować je w spokoju, w pozycji leżącej.

Koordynacja i złożoność ruchów płodu wzrasta wraz z jego rozwojem. Ruchy płodu wykazują okresy aktywności i odpoczynku. Aktywność płodu jest również cechą osobniczą i charakteryzuje się indywidualnym dobowym rytmem. Reakcje dziecka w dużym stopniu uzależnione są również od zachowania się kobiety. Mocniejsze ruchy przeważnie występują w trakcie spokojnego leżenia, gdy są łatwiej wyczuwalne, a także po spożyciu posiłku, jako reakcja na zwiększony poziom glukozy lub też w wyniku zdenerwowania jako reakcja na adrenalinę matki.

Po 36 tygodniu ciąży aktywność ruchowa płodu maleje. Jest to objaw fizjologiczny, gdyż dziecko ma coraz mniej miejsca, również jego ruchy stają się ograniczone.


Metody obserwacji aktywności ruchowej płodu przez ciężarną:

• Ocena charakteru odczuwanych ruchów płodu w różnych porach dnia – silne, słabe.

• Liczenie odczuwanych ruchów płodu w określonym czasie:

  1. ciężarna leżąc na boku liczy wyraźnie oddzielone od siebie ruchy - 10 takich ruchów w ciągu 2 godzin oznacza prawidłowy stan;
  2. ciężarna liczy ruchy płodu 3-krotnie w ciągu godziny w określonych porach dnia – odczucie 4 i więcej ruchów w ciągu godziny oznacza prawidłowy wynik, jeśli jest mniejsza, należy kontynuować liczenie przez kolejną godzinę;
  3. ciężarna liczy ruchy płodu codziennie w godzinach 9.00 – 21.00 do 10 ruchów, odczucie przynajmniej 10 ruchów w ciągu 12 godzin uznaje się za prawidłowy wynik (metoda Cardiff ), jeśli jest ich mniej następnego dnia należy zwrócić szczególną uwagę na ruchy dziecka.


W przypadku zbyt gwałtownych, bardzo słabych ruchów dziecka lub ich braku ciężarna powinna zgłosić się do szpitala.



Zobacz także

harmonogram_badań.jpg
Badania w ciążyCiąża

Harmonogram badań diagnostycznych w ciąży

W trakcie ciąży zachodzą istotne zmiany w funkcjonowaniu całego organizmu. Wiele tych zmian znajduje swoje odzwierciedlenie w wynikach badań, które stanowią podstawę współczesnej diagnostyki kobiety ciężarnej. Ułatwiają ocenę przebiegu ciąży i są pomocne w ocenie stanu zdrowia matki i dziecka.

badania laboratoryjne i bakteriologiczne w ciąży.jpg
Badania w ciążyCiąża

Badania laboratoryjne i bakteriologiczne w ciąży

Badania laboratoryjne stanowią podstawę współczesnej diagnostyki kobiety ciężarnej. Ułatwiają ocenę przebiegu ciąży i są pomocne w ocenie stanu zdrowia matki i dziecka. Poniżej opisujemy najważniejsze badania laboratoryjne i bakteriologiczne przeprowadzane u ciężarnych.

badania ultrasonograficzne.jpg
Badania w ciążyCiąża

Badania ultrasonograficzne w ciąży

Badanie ultrasonograficzne jest podstawowym badaniem diagnostycznym w przebiegu ciąży. trosce o wysoką jakość badań, USG należy wykonywać ze ściśle określonych wskazań, w określonych tygodniach ciąży i przy pomocy specjalnych aparatów usg. W ciąży o przebiegu fizjologicznym każda ciężarna powinna mieć wykonane USG co najmniej trzy razy. Zakres badania jest różny w zależności od tygodnia ciąży, w którym jest ono wykonywane.