Przeziębienie a grypa – poznaj ich objawy, sposoby leczenia i profilaktykę

Jednym z głównych czynników różniących te dwie jednostki chorobowe jest ich przebieg. Grypa to ostra choroba, często rozpoczynająca się wysoką gorączką dochodzącą nawet do 40°C, bólem głowy i mięśni, czasem kaszlem. W grypie rzadko występuje katar. Przeziębienie zwykle poprzedza 1-2 dni gorszego samopoczucia, potem często dołącza ból gardła, kichanie i katar. Temperatura może być podwyższona, ale zwykle nie przekracza 38°C.

przeziebienie-grypa.jpg

Spis treści

Przeziębienie a grypa – przyczyny
Jakie są objawy grypy?
Objawy przeziębienia
Objawy grypy a przeziębienia
Jak należy leczyć grypę i przeziębienie?
Profilaktyka grypy i przeziębienia

Przeziębienie i grypa to bardzo powszechne choroby zakaźne. Za ich powstanie odpowiadają wirusy. Chorzy doświadczają w ich przebiegu szeregu objawów, w tym m.in.: podwyższenia temperatury, bólu mięśni, zmęczenia, bólu gardła, kaszlu, kichania. Dowiedz się więcej na temat symptomów grypy i przeziębienia, ich leczenia i zapobiegania im.

Przeziębienie a grypa – przyczyny

Grypę wywołują trzy rodzaje wirusa grypy A, B i C. Wirus grypy typu A występuje u ludzi i zwierząt, głównie u ptaków i świń. Wirus grypy typu B atakuje ludzi. Oba są zdolne do wywołania epidemii. Trzeci to wirus grypy typu C, który atakuje ludzi i świnie. W jego przypadku ryzyko powstania epidemii jest bardzo małe. Sezon zachorowania na grypę trwa około 2 miesięcy każdego roku i zazwyczaj przypada na koniec stycznia lub początek lutego.

Za przeziębienie odpowiada natomiast ponad 200 różnych wirusów, lecz główną rolę odgrywają rinowirusy. Sezon na przeziębienia rozpoczyna się w połowie września, kiedy dzieci wracają do szkół i trwa do końca marca. Na przeziębienie chorujemy praktycznie wszyscy – 2-3 razy w roku dorośli i od 6 nawet do 8 razy dzieci.

Wirusy odpowiedzialne za przeziębienie i grypę rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Przenoszone są głównie w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym – podczas mówienia, kasłania, kichania. Możliwa jest też pośrednia droga zakażenia poprzez dotykanie przestrzeni zanieczyszczonych wydzielinami chorego.

Jakie są objawy grypy?

Grypa rozwija się szybciej od przeziębienia. Już od samego początku obserwuje się gorączkę i bardzo złe samopoczucie. W sposób szczególny na znaczny wzrost temperatury narażeni są najmłodsi pacjenci. W ich przypadku możliwa jest nawet czterdziestostopniowa gorączka. Warto w tym miejscu wspomnieć, że stanowi ona reakcję obronną organizmu i wspomaga walkę z chorobą. Niemniej w przypadku, gdy temperatura ciała przekracza 38oC z uwagi na szkodliwość gorączki należy ją obniżać. Częstymi objawami grypy są: ból głowy i mięśni, zmęczenie, dreszcze, suchy kaszel. Ile trwa grypa? Objawy utrzymują się zazwyczaj przez 7 dni, lecz aby odzyskać pełnię sił niekiedy potrzeba nawet 14 dni. Należy zaznaczyć, że grypa grozi ciężkimi powikłaniami, m.in. zapaleniem mięśnia sercowego, zapaleniem opon mózgowych, niewydolnością nerek.

Objawy przeziębienia

W przeciwieństwie do grypy objawy przeziębienia pojawiają się stopniowo, a choroba ma łagodniejszy przebieg. Jako jedne z pierwszych występują chrypka, ból i drapanie w gardle. Następnie pojawia się katar, który tylko czasami towarzyszy grypie. Chorym może dokuczać uczucie zatkanego nosa, a przez to kłopoty z oddychaniem. Poza tym występuje kichanie. Za objawy te odpowiada nadmierne wytwarzanie wydzieliny i obrzęk błon śluzowych górnych dróg oddechowych.

W przebiegu przeziębienia chorzy mogą czuć się zmęczeni, odczuwać bóle mięśni, trudności z koncentracją i spadek apetytu. Pierwsze objawy przeziębienia pojawiają się w ciągu 16 godzin od ekspozycji na czynnik infekcyjny. Najsilniejsze dolegliwości występują w 2–3 dobie. Objawy ustępują całkowicie zazwyczaj po 7 dniach.

Objawy grypy a przeziębienia

Tabela prezentuje zbiorcze zestawienie objawów grypy i przeziębienia wraz z intensywnością ich występowania.

Porównanie objawów grypy oraz przeziębienia

Jak należy leczyć grypę i przeziębienie?

W przypadku podwyższonej temperatury ciała wskazane jest przyjmowanie leków przeciwgorączkowych. Warto wybierać leki, które poza działaniem przeciwgorączkowym wykazują jednocześnie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Podczas choroby konieczny jest odpoczynek. Na katar i zatkany nos wskazane są środki obkurczające błonę śluzową nosa. Na kaszel suchy poleca się środki o działaniu przeciwkaszlowym, które łagodzą drapanie i odruch kaszlowy. W przypadku przemiany w kaszel mokry stosuje się środki o działaniu wykrztuśnym.

Na problemy z gardłem pomogą też domowe sposoby, np. płukanie naparem z szałwii czy roztworem siemienia lnianego. Medycyna naturalna obfituje też w wiele innych rozwiązań pomocnych w walce z przeziębieniem i grypą. Wymienia się np. picie herbaty z miodem i cytryną czy syropu z cebuli. Leczenie grypy i przeziębienia nieznacznie się różni. W przypadku grypy mogą być stosowane również leki przeciwwirusowe, które należy przyjmować już od samego początku choroby.

Profilaktyka grypy i przeziębienia

Zalecaną formą profilaktyki grypy są coroczne szczepienia. Zarówno w przypadku przeziębienia, jak i grypy, aby uchronić się przed zakażeniem należy przestrzegać zasad DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka – zachowywać dystans, często i starannie myć ręce, stosować środki odkażające oraz nosić maseczki. Ważne jest, by w okresie wzmożonych zachorowań unikać zatłoczonych miejsc i kontaktu z osobami z objawami chorobowymi. Osoba przeziębiona powinna zostać w domu i nie iść do pracy, aby nie zarażać innych. Poza tym należy wzmacniać układ odpornościowy poprzez stosowanie zdrowej diety, regeneracyjny sen i dużo ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu.


Źródła
  1. S. Kałucka, Grypa – etiologia, epidemiologia, prewencja i leczenie w 2020 roku, „Geriatria” 2020, nr 14, s. 107–117.
  2. M. Makowiec‑Dyrda i in., Zapobieganie, rozpoznawanie i leczenie grypy. Wytyczne Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019.
  3. A. Nowicka-Zuchowska, A. Zuchowski, Leczenie przeziębienia i grypy u dzieci, „Lek w Polsce” 2019, t. 29, nr 11, s. 23–27.

Zobacz także

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?
Pierwsze objawyZdrowie na co dzieńLaryngologia

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?

Dolegliwość określana jako ból przy przełykaniu (odynofagia) to problem, który może mieć swoje źródło w stanach zapalnych, infekcjach, chorobach przełyku, a nawet nowotworach. Właściwa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla zdrowia i poprawy komfortu codziennego życia. Sprawdź, jakie badania zrobić, do jakiego lekarza się udać i jak leczyć ból gardła przy przełykaniu.

Zaparcia – co warto o nich wiedzieć? Przyczyny, dieta, leczenie
GastrologiaDietetykaZdrowie na co dzień

Zaparcia – co warto o nich wiedzieć? Przyczyny, dieta, leczenie

Zaparcia to dokuczliwy problem, z którym boryka się wiele osób. Choć często postrzega się je jako niegroźne, mogą one znacząco wpływać na jakość życia i ogólne samopoczucie.  Istnieje wiele skutecznych sposobów radzenia sobie z tą dolegliwością. Sprawdź, jakie są przyczyny zaparć, poznaj sprawdzone metody łagodzenia nieprzyjemnych objawów, a także główne zasady diety przy tej dolegliwości.

Jęczmień na oku – przyczyny, objawy, leczenie
OkulistykaZdrowie na co dzień

Jęczmień na oku – przyczyny, objawy, leczenie

Jęczmień na oku to dość powszechna i nieprzyjemna dolegliwość. Choć w większości przypadków nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, warto wiedzieć, skąd się bierze i jak sobie z nim radzić. Sprawdź, jakie są przyczyny i główne symptomy tej przypadłości i poznaj skuteczne metody leczenia jęczmienia na oku, zarówno te domowe, jak i wymagające konsultacji lekarskiej.