Zespół Sjogrena.jpeg
PulmonologiaOkulistyka

Zespół Sjögrena – czym jest zespół suchości? Objawy i leczenie

Zespół Sjögrena to rzadka choroba autoimmunologiczna, która charakteryzuje się przewlekłym zapaleniem gruczołów łzowych i ślinowych, prowadzącym do suchości błon śluzowych. Nazwa choroby pochodzi od szwedzkiego okulisty Henryka Sjögrena, który jako pierwszy opisał przypadki pacjentów z objawami suchości. Poznaj przyczyny i objawy zespołu Sjögrena.

Okulistka przeprowadza badanie okulistyczne kobiecie
Zdrowie na co dzieńOkulistyka

Ciśnienie w oku – rola diety i stylu życia

Ciśnienie w oku zwane jest również śródgałkowym i wewnątrzgałkowym. To ciśnienie, jakie gałka oczna wywiera na rogówkę i twardówkę. Sprawdź, jak objawia się zbyt wysokie ciśnienie w oku. Poznaj skuteczne metody obniżania jego poziomu.

Refrakcyjna wymiana soczewki.jpeg
Okulistyka

Czym jest refrakcyjna wymiana soczewki? Jakie daje efekty?

Wraz z rozwojem nowych technologii, zwłaszcza mikrochirurgii ukierunkowanej na przeprowadzanie operacji na bardzo małych obszarach, takich jak oko, istnieje możliwość poprawy ostrości wzroku poprzez wykonanie zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki. Dowiedz się więcej o zabiegu. Sprawdź, na czym polega, kiedy można go wykonać i jakie przynosi korzyści.

Mężczyzna siedzi przed komputerem i przeciera oczy
Zdrowie na co dzieńOkulistyka

Zespół suchego oka – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Zespół suchego oka jest jedną z najczęstszych przypadłości spotykanych w codziennej praktyce okulistycznej. Jego powstaniu sprzyjają m.in. niestabilność filmu łzowego, stan zapalny, uszkodzenie struktur powierzchni oka. Poznaj inne przyczyny zespołu suchego oka.

Oczopląs-blog-post.jpg
Okulistyka

Oczopląs i jego rodzaje. Diagnostyka i leczenie dolegliwości

Oczopląs, chociaż dotyczy oczu, nie zawsze jest przejawem choroby narządu wzroku. Jest on objawem, do którego pojawienia mogą przyczyniać się dysfunkcje różnych struktur i układów organizmu człowieka. O oczopląsie mówimy, kiedy zaobserwować można mimowolne, rytmiczne ruchy oczu w różnych kierunkach. Poznaj rodzaje oczopląsu i dowiedz się, jak postępować w przypadku jego pojawienia się.

Zaburzenia widzenia.jpg
OkulistykaZdrowie na co dzień

Zaburzenia wzroku – o czym świadczą?

Zaburzenia widzenia występują stosunkowo często. Zazwyczaj ich pojawienie się podyktowane jest występującą u pacjenta wadą wzroku lub schorzeniem okulistycznym. Niekiedy przyczyną problemów ze wzrokiem okazują się choroby ogólnoustrojowe.

Pęknięte naczynko w oku.jpg
OkulistykaZdrowie na co dzień

Dlaczego pękają naczynka w oku? Leczenie wylewów do oka

Pęknięte naczynko w oku to bardzo często występujący objaw. W przeważającej większości przypadków wylew w oku nie wzbudza niepokoju i dość szybko ustępuje bez leczenia. Przypadłość ta towarzyszy jednak również licznym zaburzeniom.

Wady wzroku u dzieci.jpg
Zdrowie na co dzieńOkulistyka

Wady wzroku u dzieci – najważniejsze informacje o głównych rodzajach

Wady wzroku u dzieci są stosunkowo często spotykane. Należą do nich krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Najczęściej leczone są zaopatrzeniem okulistycznym – soczewkami lub okularami.

Zwyrodnienie plamki żółtej.jpg
Zdrowie na co dzieńOkulistyka

Zwyrodnienie plamki żółtej – co to jest i jak się leczy?

Zwyrodnienie plamki żółtej stanowi duży problem okulistyczny. Choroba ta dotyczy głównie osób starszych. Powoduje stopniową utratę wzroku, poczynając od punktu centralnego oka. Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej zależy od postaci choroby.

Jaskra.jpg
Zdrowie na co dzieńOkulistyka

Co to jest jaskra? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia jaskry

Jaskra to obok zaćmy najczęściej występująca choroba oczu. Stanowi jedną z głównych przyczyn ślepoty. Zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia na jaskrę choruje około 80 milionów osób z grupy wiekowej 40–80 lat. Główną przyczyną jej powstania jest nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej.

Zaćma.jpg
Zdrowie na co dzieńOkulistyka

Co to jest zaćma? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia katarakty

Zaćma to choroba oczu, która jest w stanie doprowadzić do ślepoty. Najogólniej można powiedzieć, że jest to zmętnienie soczewki oka. Specjaliści szacują, że zmaga się z nią około 20 milionów ludzi na świecie. Ta choroba może się rozwinąć w każdym wieku, lecz najczęściej jest obserwowana u osób starszych.

Okulista a optometrysta.jpg
Zdrowie na co dzieńOkulistyka

Kiedy należy udać się do okulisty, a kiedy do optometrysty?

Wady wzroku to problem, z którym zmaga się większość ludzi. Specjalistami od zdrowia oczu są optometrysta i okulista. Zawody te nierzadko są ze sobą mylone lub utożsamiane. Sprawdź, czym się różnią.