Jaki jest prawidłowy puls? Jakie mogą być przyczyny jego zaburzeń?
Zdrowie na co dzieńKardiologia

Jaki jest prawidłowy puls? Jakie mogą być przyczyny jego zaburzeń?

Puls – inaczej nazywany tętnem – jest jednym z podstawowych wskaźników funkcjonowania organizmu ludzkiego. Jego wartości dostarczają informacji o kondycji układu krążenia, a wszelkie odchylenia od normy mogą być symptomem różnorodnych schorzeń. Sprawdź, ile powinien wynosić prawidłowy puls dla różnych grup wiekowych, jak go prawidłowo mierzyć i interpretować wyniki.

Nerwoból w klatce piersiowej – jak odróżnić go od zawału serca? Co może oznaczać?
Zdrowie na co dzieńKardiologia

Nerwoból w klatce piersiowej – jak odróżnić go od zawału serca? Co może oznaczać?

Ból w klatce piersiowej to niepokojący objaw, który może mieć różne przyczyny – od nerwobólu po poważne schorzenia sercowo-naczyniowe. Rozróżnienie tych dwóch stanów to ważna umiejętność, która może uratować życie. Sprawdź, jak odróżnić nerwoból w klatce piersiowej od zawału serca, na jakie objawy zwrócić szczególną uwagę oraz jakie badania warto wykonać.

Zespół Marfana – czym jest i jakie daje objawy? Diagnostyka i leczenie
KardiologiaOrtopediaRehabilitacja

Zespół Marfana – czym jest i jakie daje objawy? Diagnostyka i leczenie

Zespół Marfana to rzadka, niezwykle złożona choroba genetyczna, która dotyczy tkanki łącznej w organizmie człowieka. Charakteryzuje się różnorodnością objawów – od nieproporcjonalnej budowy ciała po poważne problemy z układem sercowo-naczyniowym i narządem wzroku. Ponieważ jest schorzeniem dziedzicznym, jego wczesne zdiagnozowanie oraz kompleksowe podejście do leczenia odgrywają kluczową rolę w poprawie jakości i długości życia pacjentów. Sprawdź, jak przebiega diagnostyka i na czym polega leczenie zespołu Marfana.

0738-guz-serca.jpg
DiagnostykaKardiologiaOnkologia

Guz serca – co to? Przyczyny, objawy, badania

Guz serca to zmiana nowotworowa, która może mieć charakter pierwotny lub wtórny, złośliwy lub łagodny. Serce jest rzadko spotykaną lokalizacją procesu nowotworowego. Choroba ta miewa podłoże genetyczne, a w jej rozpoznaniu kluczową rolę odgrywają badania obrazowe.

Amyloidoza – jakie są objawy i przyczyny
Zdrowie na co dzieńKardiologiaNeurologia

Amyloidoza – jakie są objawy i przyczyny

Amyloidoza to schorzenie polegające na zaburzeniu przemiany i odkładaniu się białek. Za jej powstanie odpowiadać mogą m.in. uwarunkowania genetyczne, stany zapalne bądź inne toczące się schorzenia przewlekłe. Poznaj więcej informacji o amyloidozie.

Kobieta trzyma rękę na klatce piersiowej
Kardiologia

Czym jest tachykardia? Do czego może doprowadzić?

Tachykardia to jedno z bardziej rozpowszechnionych rodzajów zaburzeń rytmu pracy serca. Mówi się o niej w przypadku przyspieszonego tempa pracy tego narządu, wynoszącym więcej niż 100 uderzeń na minutę. Dowiedz się więcej na temat tachykardii z naszego poradnika.

Migotanie przedsionków.jpg
Zdrowie na co dzieńKardiologia

Co oznacza migotanie przedsionków? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Migotanie przedsionków to jedno z najczęstszych zaburzeń rytmu serca. Do jego powstania doprowadzić mogą zarówno czynniki sercowe, np. choroba niedokrwienna serca, wady zastawek, jak i czynniki pozasercowe, np. obturacyjny bezdech senny lub choroby płuc.

Zawała serca.jpg
Kardiologia

Zawał serca – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Zawał serca to stan zagrożenia życia. Rozwija się na skutek niedokrwienia tego organu. Charakterystycznym objawem jest piekący, dławiący ból w klatce piersiowej, który promieniuje w kierunku żuchwy i lewego ramienia. Leczenie zawału serca obejmuje przeważnie postępowanie zabiegowe wspomagane farmakoterapią i rehabilitacją.

Miażdżyca.jpg
Zdrowie na co dzieńKardiologia

Co to jest miażdżyca i jak ją leczyć?

Miażdżyca jest jedną z najczęściej występujących chorób układu krążenia. Pojawia się głównie u mieszkańców krajów wysokorozwiniętych. Do jej powstania predysponuje wiele czynników, takich jak m.in. otyłość, palenie tytoniu i dieta bogata w tłuszcze.

Zaburzenie rytmu serca (arytmia)
Zdrowie na co dzieńKardiologia

Zaburzenia rytmu serca – przyczyny, objawy i leczenie arytmii

Zaburzenia rytmu serca pojawiają się, gdy występują nieprawidłowości w przesyłaniu impulsów elektrycznych z przedsionków do komór. Wtedy serce zaczyna bić zbyt wolno, za szybko lub w nieregularny sposób. Najczęściej występująca arytmia to migotanie przedsionków, a liczba pacjentów z tą przypadłością wzrasta z roku na rok. Jakie mogą być przyczyny arytmii, jak się objawia i w jaki sposób ją leczyć?

Nagła śmierć sercowa.jpg
Zdrowie na co dzieńKardiologia

Co to jest nagła śmierć sercowa? Jakie są objawy i przyczyny nagłego zgonu sercowego?

Nagły zgon sercowy objawia się nagłą utratą przytomności oraz śmiercią w ciągu godziny od wystąpienia dolegliwości. Przyczyny nagłej śmierci sercowej to m.in.: zaburzenia rytmu serca, kardiomiopatie (nieprawidłowości w budowie mięśnia sercowego), stany zapalne naczyń lub serca, nieprawidłowości rozwojowe tętnic wieńcowych, wrodzone wady serca.

Echokardiografia – wskazania, przygotowanie, przebieg badania
DiagnostykaZdrowie na co dzieńKardiologia

Echokardiografia – wskazania, przygotowanie, przebieg badania

Echokardiografia to obok EKG jedno z kluczowych badań w kardiologii. Ma szerokie zastosowanie. Pomaga w wykryciu przebytego zawału mięśnia sercowego, pozwala na stwierdzenie obecności skrzeplin, płynu w osierdziu, wad zastawek serca i innych patologii tego narządu.