Deklaracja wyboru lekarza, pielęgniarki, położnej podstawowej opieki zdrowotnej w LUX MED

19.10.2022

Zmieniłeś miejsce zamieszkania, placówka, w której korzystałeś dotychczas ze świadczeń Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) została zamknięta, a może powiększy Ci się rodzina? Wybierz LUX MED i znajdź się pod opieką wykwalifikowanego zespołu podstawowej opieki zdrowotnej – lekarza, pielęgniarki i położnej.

Deklaracja POZ.jpg

Spis treści

Co to jest POZ?
Czy można skorzystać z POZ w LUX MED?
Dlaczego warto korzystać z POZ w LUX MED?
Jakie są kompetencje położnej POZ?
Jakie są kompetencje pielęgniarki POZ?
Jakie są kompetencje lekarza POZ?

Podstawowa opieka zdrowotna to część systemu opieki zdrowotnej, która zapewnia wszystkim uprawnionym kompleksowe i skoordynowane świadczenia opieki zdrowotnej w miejscu zamieszkania. LUX MED to dobry wybór na realizację świadczeń POZ. Sprawdź, jakie korzyści są z tym związane oraz jakie kompetencje mają lekarz, pielęgniarka, położna POZ.


Co to jest POZ?

Podstawowa Opieka Zdrowotna, (w skrócie POZ) to część opieki medycznej, która przysługuje każdemu pacjentowi ubezpieczonemu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) w swoim miejscu zamieszkania. W ramach POZ pacjent może skorzystać z usług lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ. Należy pamiętać, że zakres świadczeń, jakie pacjent może otrzymać w ramach POZ, jest jasno określony. Przeczytaj, jak zapewnić sobie i członkom rodziny opiekę w ramach POZ w LUX MED.


Czy można skorzystać z POZ w LUX MED?

Każdy ubezpieczony pacjent, który chce być objęty podstawową opieką zdrowotną, powinien dokonać wyboru lekarza, pielęgniarki oraz położnej POZ. Z pomocy tych specjalistów możesz skorzystać w placówkach LUX MED. Wystarczy złożyć deklarację przystąpienia do podstawowej opieki zdrowotnej. Można zrobić to stacjonarnie w wybranej przez siebie przychodni lub bez wychodzenia z domu poprzez formularz online, dostępny po założeniu konta na Portalu Pacjenta. Deklarację POZ znajdziesz po kliknięciu zakładki „Twoje konto”, a następnie wybraniu z listy „Podstawowej opieki zdrowotnej”. Możesz też złożyć deklarację, korzystając z aplikacji mobilnej na telefon. Pamiętaj, że złożenie deklaracji jest bezpłatne i wymaga założenia indywidualnego konta na Portalu Pacjenta z pełnym dostępem osobno dla każdego członka rodziny (m.in. małżonka, dzieci).


Dlaczego warto korzystać z POZ w LUX MED?

LUX MED to doskonały wybór na realizację świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Dlaczego? Oto główne korzyści związane z korzystaniem z POZ w LUX MED:

  • szeroki wybór lekarzy, pielęgniarek, położnych POZ z bogatym doświadczeniem i wysokimi kompetencjami,
  • szeroki wybór placówek LUX MED w całym kraju – łatwy wybór przychodni w niedalekiej odległości od domu,
  • realizacja wielu świadczeń w jednym miejscu – pacjent może otrzymać skierowanie na badania czy dalsze leczenie w ramach NFZ u lekarzy innej specjalizacji (np. alergologa, neurologa),
  • cała dokumentacja medyczna specjalistów w jednym systemie medycznym łatwo dostępnym dla pacjenta;
  • wygodne umawianie się na wizytę – rejestracja osobista, telefoniczna, online – potwierdzenie umówionej wizyty pacjent otrzymuje automatycznie na podane w deklaracji dane kontaktowe w wybranym terminie konsultacji i u wybranego lekarza,
  • świadczenia udzielane w warunkach ambulatoryjnych, a w przypadkach uzasadnionych także w domu pacjenta – dotyczy to również pielęgniarskich wizyt domowych,
  • możliwość skorzystania z transportu sanitarnego,
  • bezpłatna opieka położnej dla kobiet w ciąży, w okresie połogu, dla noworodków.

A to nie wszystko… Decydując się na POZ w LUX MED, pacjent może otrzymać skierowanie na bezpłatne testy w kierunku zakażenia COVID-19. Dodatkowo czeka na niego aż 10% rabatu, jeśli chciałby skorzystać z komercyjnych usług, realizowanych w placówkach LUX MED.


Jakie są kompetencje położnej POZ?

Dla pacjentek w ciąży i świeżo upieczonych mam dużym komfortem jest możliwość konsultacji z położną. Omówienie zdrowia swojego i swoich pociech jest możliwe w ramach POZ w placówkach LUX MED. Świadczenia położnej POZ obejmują przede wszystkim:

  • kompleksową pielęgnacyjną opiekę położniczo-neonatologiczno-ginekologiczną,
  • opiekę nad kobietą w każdym okresie życia,
  • edukację na temat planowania rodziny,
  • opiekę w czasie ciąży, porodu i połogu, przygotowanie do porodu, połogu, karmienia piersią i rodzicielstwa,
  • edukację przedporodową, trwającą od 21. tygodnia ciąży do rozwiązania,
  • opiekę nad kobietą i dzieckiem do ukończenia 2. miesiąca życia, która wykonywana jest podczas wizyt patronażowych,
  • opiekę w chorobach ginekologicznych, po operacji ginekologicznej lub onkologiczno-ginekologicznej,
  • wykonywanie iniekcji i zabiegów na podstawie zleceń lekarskich,
  • pobieranie materiału z szyjki macicy do badania cytologicznego w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy.

Jakie są kompetencje pielęgniarki POZ?

Świadczenia pielęgniarki POZ obejmują przede wszystkim:

  • świadczenia profilaktyczne, skierowane do dzieci do 6 lat, w tym wizyty patronażowe w 3.–4. miesiącu życia, a w przypadku stwierdzonych nieprawidłowości również w 9. miesiącu życia, testy przesiewowe w 12. miesiącu życia, 2., 4. i 5. roku życia,
  • świadczenia pielęgnacyjne i rehabilitacyjne, zwłaszcza dla osób z ograniczeniem sprawności psychofizycznej,
  • świadczenia profilaktyki gruźlicy,
  • świadczenia diagnostyczne, np. pobieranie w domu pacjenta materiałów do testów diagnostycznych na podstawie zlecenia lekarza POZ,
  • świadczenia lecznicze, np. wykonywanie iniekcji i zabiegów na podstawie zleceń lekarzy POZ, m.in.: płukanie pęcherza, zdejmowanie szwów, wykonywanie inhalacji.

Jakie są kompetencje lekarza POZ?

W ramach POZ możliwa jest również konsultacja z lekarzem rodzinnym w wybranych placówkach LUX MED. Świadczenia lekarza POZ (tzw. lekarza pierwszego kontaktu / lekarza rodzinnego) obejmują przede wszystkim:

  • orzekanie o stanie zdrowia,
  • profilaktykę chorób – badania, porady, szczepienia ochronne,
  • udzielanie porad w leczeniu schorzeń,
  • zapewnienie diagnostyki laboratoryjnej, obrazowej i nieobrazowej na podstawie obowiązującego wykazu,
  • wykonywanie zabiegów w gabinecie zabiegowym, a w razie potrzeby w domu pacjenta,
  • inne świadczenia, w tym m.in.: wystawianie zaświadczeń dotyczących stanu zdrowia, kierowanie do poradni specjalistycznych, na leczenie szpitalne, rehabilitację, leczenie uzdrowiskowe, kwalifikowanie do świadczeń transportu sanitarnego.


Korzystanie z opieki medycznej w ramach POZ w placówkach LUX MED zapewnia komfort i ciągłość opieki medycznej dla całej rodziny. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Podstawowej Opieki Medycznej w placówkach LUX MED.

Źródła
  1. Co oferuje podstawowa opieka zdrowotna?, „Magazyn ze Zdrowiem”. Online: https://www.nfz.gov.pl/gfx/nfz/userfiles/_public/dla_pacjenta/magazyn_ze_zdrowiem/nfz_nr1_strony_low.pdf [dostęp: 24.09.2022].
  2. B. Latkowski, W. Lukas, M. Godycki-Ćwirko, Medycyna rodzinna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  3. Lekarz rodzinny NFZ. Online: https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/lekarz-rodzinny-na-nfz [dostęp: 24.09.2022].

Zobacz także

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?
Pierwsze objawyZdrowie na co dzieńLaryngologia

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?

Dolegliwość określana jako ból przy przełykaniu (odynofagia) to problem, który może mieć swoje źródło w stanach zapalnych, infekcjach, chorobach przełyku, a nawet nowotworach. Właściwa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla zdrowia i poprawy komfortu codziennego życia. Sprawdź, jakie badania zrobić, do jakiego lekarza się udać i jak leczyć ból gardła przy przełykaniu.

Zaparcia – co warto o nich wiedzieć? Przyczyny, dieta, leczenie
GastrologiaDietetykaZdrowie na co dzień

Zaparcia – co warto o nich wiedzieć? Przyczyny, dieta, leczenie

Zaparcia to dokuczliwy problem, z którym boryka się wiele osób. Choć często postrzega się je jako niegroźne, mogą one znacząco wpływać na jakość życia i ogólne samopoczucie.  Istnieje wiele skutecznych sposobów radzenia sobie z tą dolegliwością. Sprawdź, jakie są przyczyny zaparć, poznaj sprawdzone metody łagodzenia nieprzyjemnych objawów, a także główne zasady diety przy tej dolegliwości.

Jęczmień na oku – przyczyny, objawy, leczenie
OkulistykaZdrowie na co dzień

Jęczmień na oku – przyczyny, objawy, leczenie

Jęczmień na oku to dość powszechna i nieprzyjemna dolegliwość. Choć w większości przypadków nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, warto wiedzieć, skąd się bierze i jak sobie z nim radzić. Sprawdź, jakie są przyczyny i główne symptomy tej przypadłości i poznaj skuteczne metody leczenia jęczmienia na oku, zarówno te domowe, jak i wymagające konsultacji lekarskiej.