W placówce
Konsultacja telefoniczna
Kardiolog
Masz problemy z sercem?

Kardiolog to lekarz specjalizujący się w profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu chorób układu krążenia, czyli mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych. Jednymi z częściej zgłaszanych na konsultacji kardiologicznej dolegliwości są objawy arytmii, choroby wieńcowej, miażdżycy. Sprawdź, z jakimi symptomami zgłosić się na wizytę do kardiologa oraz jakie badania może zlecić ten lekarz.

Szczegóły

Konsultacja kardiologiczna – dla kogo?

Kardiolog to lekarz, który zajmuje się układem sercowo-naczyniowym. Na regularne wizyty u tego specjalisty zgłaszają się osoby zmagające się z wadami wrodzonymi lub przewlekłymi chorobami układu krążenia. W ten sposób możliwe jest ograniczenie skutków choroby i zmniejszenie ryzyka powikłań.

Do konsultacji kardiologicznej powinny skłonić takie symptomy jak m.in. duszność, szybka męczliwość, zadyszka przy niewielkim wysiłku fizycznym, omdlenia, utraty przytomności, zasłabnięcia, zawroty głowy.

Z jakimi jeszcze objawami zgłosić się do kardiologa? Należy zwrócić uwagę na uczucie kołatania lub nierównego bicia serca, podwyższone lub obniżone ciśnienie tętnicze krwi, przyspieszone (tachykardia) lub spowolnione bicie serca (bradykardia), zimne dłonie, opuchnięte kostki, obrzęk twarzy czy uczucie ściskania w klatce piersiowej.

Do kardiologa warto zgłosić się także profilaktycznie, jeśli występują choroby układu krążenia w rodzinie, podejmujemy decyzję o uprawianiu sportów wyczynowych lub przygotowujemy się do dużej operacji. Niektóre zdiagnozowane u bliskiej osoby kardiomiopatie czy kanałopatie mają podłoże genetyczne, mogą więc być dziedziczone z pokolenia na pokolenie. Osoby po 50. roku życia powinny zgłosić się na konsultację kardiologiczną raz do roku, w celach profilaktycznych.

Zakres porad kardiologicznych

Zastanawiasz się, czym zajmuje się kardiolog? Podczas konsultacji kardiologicznej realizowany jest szeroki zakres świadczeń, wśród których można wymienić takie jak m.in.:

  • wczesne rozpoznanie chorób układu krążenia;
  • zaplanowanie i umówienie leczenia kardiologicznego;
  • wystawienie e-zwolnienia;
  • wypisanie e-recepty;
  • badanie fizykalne pacjenta (m.in. pomiar ciśnienia tętniczego krwi, osłuchanie płuc i serca);
  • przeprowadzanie wywiadu z pacjentem;
  • wystawienie skierowania na badania, a później interpretacja wyników badań, np. RTG klatki piersiowej, EKG, ECHO serca;
  • edukacja i profilaktyka zdrowotna z zakresu układu krążenia;
  • rutynowa kontrola przebiegu przewlekłych chorób układu krążenia;
  • wystawienie skierowania na rehabilitację kardiologiczną;
  • skierowanie pacjenta na leczenie szpitalne.

W zależności od zakresu porady może być przeprowadzona konsultacja kardiologiczna online lub stacjonarnie.

Sprawdź też: Kardiolog


Przebieg porady kardiologicznej

Wizyta u kardiologa, tak samo jak u każdego innego specjalisty, rozpoczyna się wywiadu medycznego. O co pyta kardiolog na pierwszej wizycie? Lekarz zadaje pytania dotyczące  doświadczanych objawów (ich rodzaju, intensywności, czynników zmieniających ich natężenie), historii medycznej (przebytych i trwających schorzeniach, przebytych zabiegach), obciążonego wywiadu rodzinnego w kierunku chorób układu krążenia, przyjmowanych leków, prowadzonego stylu życia.

Jeśli były wykonywane w ostatnim czasie jakieś badania, pacjent powinien zabrać ze sobą ich wyniki. Dobrze, jeśli prowadzi dzienniczek domowych pomiarów ciśnienia krwi, który przedstawi na konsultacji kardiologicznej. Następnie lekarz wykonuje badania – od podstawowych, do których należy pomiar ciśnienia tętniczego krwi, pomiar pulsu, osłuchanie klatki piersiowej, aż po bardziej specjalistyczne. Podczas konsultacji kardiologicznej lekarz może zlecić przeprowadzenie takich badań jak m.in.:

  • ECHO serca (echokardiografia) – badanie ultrasonograficzne mięśnia sercowego, które pozwala na obserwację jam i zastawek, oraz daje wgląd w to, jak pracuje serce;
  • EKG (elektrokardiografia) – ocena pracy serca, czyli sprawdzenie, czy nie występują jakieś zaburzenia w jego funkcjonowaniu, na podstawie rejestracji elektrycznej czynności mięśnia sercowego;
  • holter EKG – dobowe monitorowanie pracy serca podczas codziennego funkcjonowania oraz w czasie snu;
  • EKG wysiłkowe (elektrokardiograficzna próba wysiłkowa) – służy do oceny wydolności układu krążenia oraz kontroli ciśnienia krwi u osoby obciążonej wysiłkiem;
  • RTG klatki piersiowej – podstawowe badanie obrazowe uwidoczniające drogi oddechowe, płuca, fragment kręgosłupa, serce i kości klatki piersiowej;
  • holter ciśnieniowy – całodobowa rejestracja ciśnienia tętniczego (minimalnego, maksymalnego i średniego) oraz częstości tętna;
  • USG Doppler – umożliwia ocenę kierunku i prędkości przepływu krwi, a więc stanu i funkcjonalności naczyń;
  • badania laboratoryjne – od najbardziej podstawowego, jakim jest morfologia krwi, kreatynina, glukoza na czczo, lipidogram, oznaczenie poziomu sodu i potasu po specjalistyczne badania, w zależności od objawów i podejrzewanej choroby;
  • inne badania, takie jak koronarografia, scyntygrafia, tomografia komputerowa klatki piersiowej, rezonans magnetyczny klatki piersiowej i serca, pozytronowa tomografia emisyjna (PET) serca oraz nieinwazyjne badanie hemodynamiczne tętnic obwodowych.

Po wykonaniu koniecznych badań i analizie wyników specjalista planuje drogę leczenia. W zależności od przypadku leczenie może polegać na zmianie stylu życia i farmakoterapii albo (w cięższych przypadkach) wiązać się z koniecznością wykonania zabiegu chirurgicznego, np. wstawienia rozrusznika serca, bajpasów lub zastawki aortalnej.

Jakie choroby leczy kardiolog?

Kardiolog zajmuje się leczeniem chorób mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych. Wśród jednych z częściej leczonych schorzeń w gabinecie kardiologicznym znajdują się:

  • choroba niedokrwienna serca, nazywana również chorobą wieńcową;
  • nadciśnienie tętnicze krwi (specjalizuje się tym hipertensjolog, jednak to rzadko spotykany specjalista);
  • niewydolność serca;
  • zaburzenia rytmu serca;
  • miażdżyca naczyń krwionośnych;
  • zapalenie mięśnia sercowego;
  • nabyte i wrodzone wady serca;
  • zaburzenia pracy zastawek;
  • zawał mięśnia sercowego (tzw. atak serca), zwłaszcza w aspekcie kontrolowania pacjentów po leczeniu szpitalnym;
  • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa;
  • kardiomiopatie – choroby kardiologiczne związane z zaburzeniami w budowie mięśnia sercowego oraz jego nieprawidłowym funkcjonowaniem.


Przeczytaj również: Kardiolog dziecięcy

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Informacje przydatne przed wizytą i badaniami

Informacje przydatne przed wizytą i badaniami





Artykuły i poradniki na temat kardiologii i chorób układu sercowo-naczyniowego

Kobieta trzyma rękę na klatce piersiowej
Kardiologia

Czym jest tachykardia? Do czego może doprowadzić?

Tachykardia to jedno z bardziej rozpowszechnionych rodzajów zaburzeń rytmu pracy serca. Mówi się o niej w przypadku przyspieszonego tempa pracy tego narządu, wynoszącym więcej niż 100 uderzeń na minutę. Dowiedz się więcej na temat tachykardii z naszego poradnika.

Migotanie przedsionków.jpg
Zdrowie na co dzieńKardiologia

Co oznacza migotanie przedsionków? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Migotanie przedsionków to jedno z najczęstszych zaburzeń rytmu serca. Do jego powstania doprowadzić mogą zarówno czynniki sercowe, np. choroba niedokrwienna serca, wady zastawek, jak i czynniki pozasercowe, np. obturacyjny bezdech senny lub choroby płuc.

Zawała serca.jpg
Kardiologia

Zawał serca – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Zawał serca to stan zagrożenia życia. Rozwija się na skutek niedokrwienia tego organu. Charakterystycznym objawem jest piekący, dławiący ból w klatce piersiowej, który promieniuje w kierunku żuchwy i lewego ramienia. Leczenie zawału serca obejmuje przeważnie postępowanie zabiegowe wspomagane farmakoterapią i rehabilitacją.