W placówce
null

Zaburzenia ze spektrum autyzmu należą do problemów neurorozwojowych i zwykle diagnozowane są u dzieci, chociaż nie zawsze. Dowiedz się więcej o tym, jak zdiagnozować takie zaburzenia u osób dorosłych. Sprawdź także, czym jest test ADOS-2 I jak przyczynia sie do postawienia specjalistycznej diagnozy.

Szczegóły

Jak zachowuje się dorosła osoba z autyzmem?

Autyzm to schorzenie rozwojowe, ale nie jest pediatryczne. Oznacza to, że zaburzenia ze spektrum autyzmu diagnozowane są nie tylko u dzieci i młodzieży, lecz także u osób dorosłych. W większości przypadków u takich pacjentów nie występuje niepełnosprawność intelektualna, ponieważ nie pojawiły się znaczne problemy z nauką w czasie szkolnym. Niektóre osoby dorosłe nie zostały zdiagnozowane pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu, ponieważ ich schorzenie ma niewielkie nasilenie lub też nie było wystarczającego zainteresowania taką diagnozą (np. ze strony rodziców lub nauczycieli).

Przeczytaj również: Budowanie odporności psychicznej – o wewnętrznej sile słów kilka

Do najważniejszych symptomów i zachowań osoby dorosłej z autyzmem można zakwalifikować:

  • Zaburzone kontakty międzyludzkie – osoba dorosła preferuje działanie w samotności, przejawia tendencję do izolowania się. Ma trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi oraz w budowaniu relacji.
  • Trudności komunikacyjne, które dotyczą m.in. problemów w nawiązywaniu i podtrzymywaniu konwersacji, utrzymywaniu kontaktu wzrokowego, odczytywaniu komunikatów z mowy ciała oraz korzystaniu z umiejętności miękkich – dorosły nadmiernie przywiązuje się do znaczenia słów. Stosuje język encyklopedyczny i jest pedantyczny w swoich wypowiedziach. Często dosłownie rozumie żarty i ma specyficzne poczucie humoru.
  • Nadmierne przywiązanie do rutyny i schematów – u dorosłego występuje znajomość encyklopedyczna w danej, często wąskiej dziedzinie. Wyróżnia go doskonała pamięć do szczegółów przy jednoczesnej trudności w dostrzeganiu całości oraz wysoko rozwinięte myślenie logiczne.
  • Problemy sensoryczne – to np. obniżona reakcja na ból, nadwrażliwość na dotyk, unikanie przytulania, tolerowanie tylko wybranych ubrań lub potraw, nietypowa reakcja na dźwięki (dotycząca zarówno hałasu, jak i szeptu).
  • Trudność w rozumieniu emocji i przejawianie braku empatii – dorosły odczuwa trudności w wyrażaniu emocji i uczuć oraz identyfikacji własnych potrzeb, choć często ma wysoką wrażliwość emocjonalną.

Przeczytaj również: Terapia psychodynamiczna – na czym polega, na jakie trudności pomaga i kiedy się na nią zgłosić?

Jak diagnozuje się autyzm i zespół Aspergera u dorosłych?

Autyzm u dzieci najczęściej diagnozowany jest w poradni psychologicznej, po zaleceniu ze strony psychologa szkolnego lub pedagoga. Osoby dorosłe z kolei zwykle same decydują się na wizytę u odpowiedniego specjalisty. Psycholog może wykonać odpowiednie testy, przeprowadzić wywiad i dokonać diagnozy, a następnie zalecić psychoterapię. Polecanym specjalistą jest też neuropsycholog, który stosuje wiele innowacyjnych technik leczenia autyzmu, w tym biofeedback.

Przeczytaj również: Inteligencja emocjonalna – czym jest i jak ją rozwijać?

Diagnoza w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu – narzędzie ADOS-2

Specjaliści w Harmonii pomogą w diagnozie zaburzeń ze spektrum autyzmu u osób dorosłych, a także zalecą odpowiednie leczenie. W odpowiedzi na problemy społeczno-rozwojowe przygotowaliśmy Pakiet Diagnostyki Psychologiczno-Psychiatrycznej w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu przy wykorzystaniu narzędzia ADOS-2. To dokładne i najbardziej wiarygodne narzędzie do mierzenia nasilenia cech spektrum. Stanowi „złoty standard” w diagnostyce na całym świecie. Jego zakres obejmuje skuteczne metody diagnozowania, które są kluczowe dla podjęcia właściwej decyzji dotyczącej leczenia. ADOS-2 stosowany jest do diagnozy dzieci od 12. miesiąca życia, młodzieży i osób dorosłych.

Test ten został przygotowany w taki sposób, aby dokładnie ocenić zachowanie danego pacjenta. Takie Badanie trwa około godziny i w przypadku osób dorosłych zwykle opiera się na rozmowie, chociaż mogą pojawić się dodatkowe zadania. Specjalista wykonujący badanie musi przejść specjalne szkolenie, aby móc je przeprowadzić. Dodatkowo Test jest ustruktualizowany, wystandardyzowany I opiera się na instrukcji, dzięki czemu test jest rzetelny i trafny. Badanie przy pomocy ADOS-2 można powtórzyć, np. po 6 lub 12 miesiącach od postawienia diagnozy, aby sprawdzić postępy leczenia.

Diagnozowanie spektrum autyzmu to proces wieloetapowy. Po postawieniu diagnozy, w ramach stałej oferty Poradni, gwarantujemy pacjentowi ukierunkowane wsparcie terapeutyczne. Nasi specjaliści przeprowadzą diagnozowanie pod kątem zaburzeń rozwojowych oraz udzielą cennych porad.

Zakres pakietu obejmuje:

  • konsultację psychologa lub neurologopedy – 2 wizyty;
  • konsultację psychiatry – 1 wizyta;
  • test psychologiczny przy zastosowaniu narzędzia ADOS-2.


Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Harmonii i wybrania odpowiedniej usługi dopasowanej do indywidualnych potrzeb.

* Na każdym etapie procesu, z uwagi na indywidualne wskazania medyczne może pojawić się potrzeba odbycia dodatkowych konsultacji, spotkań obserwacyjnych, wykonania badań diagnostycznych lub testów specjalistycznych w celu sporządzenia diagnozy. Usługi te nie wchodzą w zakres Produktu i są dodatkowo płatne zgodnie z cennikiem placówki wykonującej. Brak wykonania tych usług może uniemożliwić prawidłowe wykonanie Produktu.

Przeczytaj również: Samoukojenie – jak dawać sobie wsparcie?

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Podobne usługi:

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat psychologii i psychiatrii

GettyImages-1186802283.jpg
Psychologia

Stalking - jak się przed nim chronić? Kim jest przeciętny stalker?

W ostatnim czasie zjawisko stalkingu może wydawać się tematem zainteresowania wielu dziedzin, np. sztuki filmowej czy literatury. Jego „popularność” rośnie, co pomimo podzielonych zdań w temacie rzetelności przedstawianych informacji w treściach wyrazu artystycznego, wydaje się być dobrym zjawiskiem. Dobrem, jakie płynie ze zwiększonej uwagi w tym temacie, jest zwiększenie świadomości ludzi. Przykładając się do poszerzania wiedzy w zakresie tego zjawiska, chciałabym przybliżyć kilka zagadnień z nim związanych. Dowiedz się więcej!

GettyImages-1209903127.jpg
Psychologia

Czym jest sharenting? Jakie stwarza zagrożenia?

Termin sharenting powstał w wyniku połączenia dwóch angielskich słów: share (udostępniać, dzielić się) oraz parenting (rodzicielstwo). Rodzice praktykujący sharenting regularnie publikują w internecie (szczególnie w mediach społecznościowych) zdjęcia, filmy oraz inne treści dotyczące ich dzieci (np. informacje o ocenach szkolnych, hobby, ulubionych posiłkach, danych osobistych, miejscach pobytu).

Uzależnienie od hazardu.jpeg
Psychologia

Uzależnienie od hazardu – objawy, skutki i pomoc

W Polsce objawy uzależnienia od hazardu dotyczą około 5% społeczeństwa. Niestety gry hazardowe są czasami uznawane za niewinną rozrywkę, w rzeczywistości jednak są one niezwykle niebezpieczne i mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Jakie są objawy i skutki uzależnienia od hazardu? W jaki sposób leczyć ten problem i pomóc w trudnych przypadkach? Dowiedz się więcej na ten temat.