Na czym polega stomatologia estetyczna? Najbardziej znane zabiegi

14.07.2022

Stomatologia estetyczna stanowi harmonijne połączenie fizjologii z poprawą stanu pierwotnego uzębienia przez odtworzenie koloru, kształtu i funkcji zębów. Jest zarówno stomatologią prewencyjną, jak i korekcyjną. Do częściej wykonywanych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej należą: wybielanie zębów, rekonstruowanie braków uzębienia, zakładanie licówek.

Stomatologia estetyczna.jpg

Spis treści

Stomatologia estetyczna – co to jest?
Jakie zabiegi można wykonać w gabinecie stomatologii estetycznej?
Przykładowe zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej
Stomatologia estetyczna – przeciwwskazania

Stomatologia jest obecnie prężną dziedziną medycyny. W ostatnich latach na rynku usług stomatologicznych zauważalny jest wzrost zainteresowania zabiegami estetycznymi. Piękne zęby to podstawa pięknego uśmiechu. Dlatego każdy chciałby móc się nimi pochwalić. Sprawdź, na czym polegają wybrane usługi stomatologii estetycznej.

Stomatologia estetyczna – co to jest?

Piękny uśmiech jest nieodłącznym elementem kanonu piękna. Dzięki szeroko rozwiniętej stomatologii estetycznej osiągnięcie go staje się możliwe nawet w bardzo trudnych przypadkach. Określana zwyczajowo stomatologia kosmetyczna to dziedzina, która obejmuje szereg zabiegów pozwalających na poprawę wyglądu i kondycji zębów. Lekarz dąży do odtworzenia należytej funkcjonalności zębów, zwracając przy tym ogromną uwagę na rezultat estetyczny.

Jakie zabiegi można wykonać w gabinecie stomatologii estetycznej?

Profilaktyka stomatologiczna i higienizacja

Wybór zabiegów oferowanych w ramach stomatologii estetycznej jest bardzo duży. Poszczególne rozwiązania dostosowuje się przede wszystkim do potrzeb pacjenta, oczekiwanych rezultatów, stanu uzębienia. Stomatologia estetyczna obejmuje bowiem zabiegi z zakresu:

  • ortodoncji,
  • leczenia zachowawczego,
  • leczenia protetycznego,
  • wybielania.

Przykładowe zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej

Lekarze specjalizujący się w stomatologii estetycznej wykonują rozmaite zabiegi. Poniżej omawiamy niektóre z nich.

Skaling zębów

Skaling to zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego z powierzchni zębów. W największej ilości zbiera się on w okolicy szyjek zębowych. Nie tylko wygląda nieestetycznie, ale z uwagi na nagromadzenie w nim bakterii może powodować próchnicę czy choroby przyzębia. Kamień nazębny można usunąć różnymi sposobami, w tym np. konwencjonalnie – skalerem ręcznym, ultradźwiękowo – skalerem ultradźwiękowym

Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów to zabieg będący uzupełnieniem uprzednio przeprowadzonego skalingu. Jego zadaniem jest usunięcie pozostałości kamienia nazębnego oraz nieestetycznych osadów I przebarwień. Przeprowadza się go za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem, z dodatkiem różnego rodzaju środków czyszczących, np. Cząsteczek erytrytolu, wodorowęglanu sodu, glicyny.

Wybielanie zębów

Śnieżnobiały uśmiech można uzyskać dzięki wybielaniu zębów specjalną lampą. Lekarz aplikuje na zęby żel wybielający, który następnie podświetla lampą. Zabieg pozwala rozjaśnić zęby nawet o kilka tonów i utrzymać efekt przez długi czas. To gwarancja wysokiej skuteczności i bezpieczeństwa. Alternatywą jest nakładkowe wybielanie zębów. Można je przeprowadzić samodzielnie w domu po uprzedniej konsultacji stomatologicznej. Dentysta na podstawie wycisku lub skanu uzębienia przygotowuje idealnie pasujące nakładki. Na nie aplikuje się żel i nosi się je przez ustalony ze specjalistą czas. Wybielanie zębów możliwe jest wówczas, gdy pacjent nie ma żadnych ubytków próchnicowych, a jego uzębienie jest w dobrej kondycji.

Licówki

Kolejnym znanym zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej są licówki. To rodzaj uzupełnienia w postaci cienkich płatków porcelany, które są nakładane na zęby i mocowane do nich za pomocą specjalnego kleju. Dzięki nim można cieszyć się pięknym uśmiechem. Pozwalają one na zmianę kształtu, koloru, a niekiedy nawet na ustawienie zęba w łuku. Licówki to dobre rozwiązanie m.in. w przypadku mechanicznych uszkodzeń (np. odłamanie szkliwa na brzegu siecznym), przy trwałych przebarwieniach, obecności przerw między zębami.

Odbudowa protetyczna zębów

Braki zębowe stanowią nie tylko problem natury estetycznej, ale mogą powodować szereg zaburzeń fizjologicznych, takich jak zmiana rysów twarzy, przesuwanie zębów. Sposobem na rekonstruowanie zębów są m.in. mosty protetyczne i korony. Korona protetyczna to uzupełnienie mocowane do odpowiednio przygotowanego (oszlifowanego) zęba, odtwarzające kształtem i kolorem naturalny ząb. Doskonale odwzorowują wygląd zęba i nie ulegają przebarwieniom. Korony polecane są zwłaszcza do odbudowy zniszczonych lub przebarwionych zębów. Z kolei most protetyczny służy do odbudowy braku zębowego. Składa się z koron mocowanych na tzw. zębach filarowych, czyli własnych zębach pacjenta otaczających lukę po utraconym zębie. Pomiędzy nimi umieszczone jest tzw. przęsło mostu, które odbudowuje utracony ząb. Obie odbudowy protetyczne są na stałe osadzone (zacementowane) w jamie ustnej pacjenta.

Stomatologia estetyczna – przeciwwskazania

Bardziej zaawansowane zabiegi stomatologii estetycznej mają pewne ograniczenia do ich przeprowadzenia. Przeciwwskazaniami są: ciąża, karmienie piersią, wiek poniżej 16 lat, zły ogólny stan zdrowia, nadwrażliwość na poszczególne składniki stosowanych preparatów.

Źródła
  1. A. Banerjee, B.J. Millar, D. Borczyk, Stomatologia estetyczna. Zabiegi minimalnie inwazyjne, Edra Urban & Partner, Wrocław 2016.
  2. J. Ciesielski, Stomatologia estetyczna. Licówki porcelanowe na zęby żuchwy i szczęki, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.

Zobacz także

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.