W placówce
Konsultacja telefoniczna
null

Jeśli na Twojej skórze lub paznokciach pojawiają się nietypowe zmiany albo nadmiernie wypadają Ci włosy, warto udać się po poradę do dermatologa. Dowiedz się, na czym polega i jak przebiega wizyta u dermatologa.

Szczegóły

Czym zajmuje się dermatolog?

Dermatolog zajmuje się schorzeniami dotyczącymi skóry, włosów i paznokci. Zmiany skórne, wypadające włosy lub zmiany na paznokciach mogą nie tylko stanowić problem natury estetycznej i wywoływać dyskomfort psychiczny, lecz także być początkiem poważnych chorób. Dlatego lepiej nie lekceważyć żadnych objawów. Konsultacja dermatologiczna to klucz do prawidłowej diagnozy.

Kiedy udać się do dermatologa?

Konsultacji dermatologicznej podlegają wszelkie zmiany skórne takie jak trądzik, zaskórniki, brodawki, nadmiernie wysuszona i wrażliwa skóra. Do dermatologa powinny udać się osoby, które zaobserwują niepokojące i nietypowe zmiany na swoim ciele. Mogą to być zarówno reakcje alergiczne czy atopowe, jak i zmiany naciekowe lub barwnikowe. Ważne, by w przypadku pojawienia się nietypowych krost, wysypki lub plam bacznie je obserwować i jeśli nie znikną, koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Do dermatologa powinny udać także osoby, którym dokucza m.in.:

  • łupież;
  • łysienie lub nadmierne wypadanie włosów;
  • zmiany na paznokciach np. wgłębienia, rozwarstwienia, zażółcenia;
  • kurzajki;
  • opryszczka;
  • wrastające paznokcie.

Co ważne, konsultacja dermatologiczna jest zalecana raz na rok osobom, które mają różnego rodzaju znamiona na skórze, w tym pieprzyki. Regularne kontrole mogą zapobiec poważnym chorobom.

Jak przebiega konsultacja dermatologiczna?

Konsultacja dermatologiczna ma na celu zaobserwowanie i zbadanie zmian oraz postawienie diagnozy i zaproponowanie leczenia. Pierwsza wizyta polega na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarskiego. Specjalista będzie zadawał pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jak i schorzeń czy dolegliwości, z którymi przychodzi do dermatologa. Może również zapytać o choroby w rodzinie i przyjmowane leki. Lekarz zada pytanie o to, od kiedy i jakie są dolegliwości oraz o ich nasilenie.

Podczas konsultacji dermatologicznej lekarz dokładnie obejrzy skórę i miejsca, w których występują zmiany. Jeśli to konieczne, zleci także dodatkowe badania lub skieruje do odpowiednich specjalistów.

Zakres porad dermatologicznych

Wśród elementów porady dermatologicznej można wymienić:

  • testy skórne;
  • wymaz ze zmian skórnych;
  • badanie poziomu hormonów;
  • badanie mikrobiologiczne;
  • skierowanie do innych specjalistów, np. alergologa, endokrynologa;

Ponadto lekarz może wykonać dermatoskopię lub wideodermatoskopię, czyli  badanie, dzięki któremu możliwe jest obserwowanie zmian w wielokrotnym powiększeniu. Badaniu dermatoskopowemu poddawane są różnego rodzaju znamiona, m.in. pieprzyki lub przebarwienia. Badanie to pozwala obejrzeć zmiany w dużym powiększeniu i umożliwia zobaczenie głębszych warstw skóry. Dzięki temu lekarz może dokładnie ocenić stan skóry i co najważniejsze – wcześnie wykryć potencjalnie groźne znamiona. W trakcie badania lekarz sprawdzi wszystkie znamiona, w tym te, znajdujące się np. na stopach, plecach, między palcami, a nawet na skórze głowy.

Co ważne, dermatoskopie powinno się wykonywać nie tylko wtedy, gdy zauważy się niepokojącą zmianę, ale także profilaktycznie, przynajmniej raz w roku (zaleca się to robić zimą i jesienią, gdy znamiona nie są narażone na promieniowanie słoneczne). Badanie dermatoskopowe jest bezbolesne i trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut.

Jakie choroby leczy dermatolog?

Podczas konsultacji dermatolog pomoże Ci ocenić ogólną kondycję skóry i jej przydatków (włosy, paznokcie) oraz zdiagnozuje niepokojące nas schorzenia. Konsultacje i zabiegi dermatologiczne są przeprowadzane przez lekarzy specjalizujących się m.in. w dermatologii ogólnej, wenerologii i medycynie estetycznej. Pozwalają wykryć takie choroby jak m.in.:

  • łuszczyca;
  • grzybica skóry i paznokci;
  • wypadanie włosów;
  • łupież;
  • atopowe zapalenie skóry;
  • trądzik;
  • wszelkie zmiany skórne;
  • łojotokowe zapalenie skóry;
  • bielactwo;
  • egzema;
  • kurzajki.
Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Chirurg dziecięcy – konsultacja
Dermatolog dziecięcy

od 204 zł

Zespol polanda.jpg
Angiolog
Trycholog.png
Trycholog

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat dermatologii

Lekarz uśmiecha się do kobiety
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Pelagra – co to jest? Objawy i leczenie

Pelagra to choroba niedoborowa, związana ze zbyt niskim poziomem witaminy B3. Nazwa tego schorzenia pochodzi się od łacińskich słów pella agra, co oznacza „szorstką skórę”. Zmiany skórne to bowiem jeden z głównych objawów pelagry. Sprawdź, jakie jeszcze dolegliwości jej towarzyszą.

Zamknięta powłoka z objawami choroby
DermatologiaZdrowie na co dzień

Nużeniec ludzki – jak uniknąć infekcji w codziennym życiu?

Nużeniec ludzki to gatunek roztoczy, należących do pajęczaków. Jego obecność stwierdza się u znacznej części społeczeństwa, zwłaszcza u osób starszych. Uważany jest za element naturalnej mikroflory skóry, jednak w pewnych okolicznościach wywołuje objawy zakażenia. Dowiedz się więcej na temat tzw. nużycy ludzkiej.

Lekarz ogląda skórę głowy mężczyzny
DermatologiaZdrowie na co dzień

Łysienie plackowate – przyczyny, objawy i diagnostyka

Choroby dermatologiczne stanowią problem nie tylko natury estetycznej. Towarzyszące im objawy mogą znacząco obniżyć jakość życia. Jednym z takich schorzeń jest łysienie plackowate. Sprawdź, co je wywołuje i jak się je leczy.