Babeszjoza.jpeg
Zdrowie na co dzieńSzczepienie i profilaktyka

Babeszjoza – jak ją rozpoznać i dlaczego jest niebezpieczna?

Babeszjoza to choroba odzwierzęca wywołana przez pierwotniaki z rodzaju Babesia. Chociaż jest rzadka u ludzi, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie są kluczowe dla skutecznej walki z tą chorobą. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy, diagnostykę i leczenie choroby.

Włośnica.jpeg
Zdrowie na co dzień

Czym jest włośnica? Jak można się zarazić?

Włośnica, znana również jako trychinoza, jest chorobą pasożytniczą wywoływaną przez włośnia krętego. To niebezpieczny pasożyt o długości zaledwie kilku milimetrów, który atakuje organizm człowieka. W tym artykule dowiesz się, czym jest włośnica, jak można się nią zarazić, jakie są jej objawy, jak zapobiegać tej chorobie oraz jak jest leczona.

Denga.jpeg
Zdrowie na co dzieńSzczepienie i profilaktyka

Denga – jak rozpoznać tropikalną gorączkę i dlaczego jest groźna?

Gorączka denga to wirusowa choroba tropikalna przenoszona przez komary z gatunku Aedes. Jest jedną z częstszych, przenoszonych przez komary, chorób wirusowych, występującą głównie w rejonach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym, takich jak Azja Południowo-Wschodnia, Ameryka Południowa i Środkowa, Afryka Subsaharyjska oraz wyspy Pacyfiku.

Czerwonka.jpeg
Zdrowie na co dzieńGastrologia

Jakie są objawy czerwonki? Jak ją leczyć?

Czerwonka bakteryjna, nazywana również szigelozą, jest zakaźną chorobą układu pokarmowego wywoływaną przez bakterie z rodzaju Shigella. Charakteryzuje się ostrym przebiegiem oraz występowaniem nasilonych dolegliwości chorobowych. Dowiedz się więcej z naszego poradnika.

Kobieta sprowadza sobie temperaturę
Zdrowie na co dzień

Bruceloza – jakie są objawy? Rozpoznanie i leczenie

Bruceloza to przewlekła bakteryjna choroba, która należy do zoonoz, czyli chorób odzwierzęcych. Sprawdź, w jaki sposób można się nią zarazić i jakie objawy jej towarzyszą. Dowiedz się również, jakie badania pozwalają na rozpoznanie brucelozy i na czym polega jej leczenie.

Lekarka uśmiecha się do pacjentki
Zdrowie na co dzień

Czerwienica prawdziwa – opis, objawy i leczenie

Czerwienica prawdziwa jest chorobą nowotworową szpiku kostnego, w której dochodzi do nadmiernego wytwarzania czerwonych krwinek. Sprawdź, co przyczynia się do rozwoju tego schorzenia oraz jakie objawy mu towarzyszą. Dowiedz się więcej na temat leczenia czerwienicy prawdziwej.

Lekarz uśmiecha się do kobiety
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Pelagra – co to jest? Objawy i leczenie

Pelagra to choroba niedoborowa, związana ze zbyt niskim poziomem witaminy B3. Nazwa tego schorzenia pochodzi się od łacińskich słów pella agra, co oznacza „szorstką skórę”. Zmiany skórne to bowiem jeden z głównych objawów pelagry. Sprawdź, jakie jeszcze dolegliwości jej towarzyszą.

Kobieta rozmawia z lekarzem w gabinecie
Zdrowie na co dzień

Sinica – przyczyny, objawy i rodzaje

Mianem sinicy określa się niebieskawe zabarwienie skóry i błon śluzowych. Objaw ten pojawia się w sytuacji zbyt niskiego wysycenia hemoglobiny tlenem. Sprawdź, jakie są przyczyny sinicy oraz jakie dolegliwości mogą jej towarzyszyć.

Skąpomocz.jpeg
UrologiaZdrowie na co dzień

Skąpomocz – co to jest? Przyczyny i diagnostyka

Skąpomocz nie jest chorobą, tylko objawem, który może towarzyszyć rozmaitym schorzeniom i stanom chorobowym. Poznaj możliwe przyczyny skąpomoczu. Dowiedz się, na podstawie jakich badań lekarz stwierdza zbyt rzadkie oddawanie moczu.

Kobieta rozmawia z lekarzem w gabinecie
Zdrowie na co dzień

Świąd odbytu – o czym może świadczyć?

Świąd odbytu to objaw dość mało charakterystyczny. Towarzyszyć może wielu chorobom. Mimo że to krępująca dolegliwość, nie powinno się jej lekceważyć. Sprawdź, do jakiego lekarza zgłosić się ze świądem odbytu i sprawdź, jakie choroby mogą do niego doprowadzić.

Lekarz ogląda paznokcie u pacjenta
Zdrowie na co dzień

Wrastające paznokcie – kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty?

Wrastające paznokcie to częsta przypadłość, której mogą towarzyszyć różne objawy w zależności od stopnia nasilenia problemu. Najczęściej dochodzi do wrośnięcia paznokcia palucha, czyli dużego palca u stopy. Dowiedz się, do czego może doprowadzić wrastający paznokieć i jak się go leczy.

Okulistka przeprowadza badanie okulistyczne kobiecie
Zdrowie na co dzieńOkulistyka

Ciśnienie w oku – rola diety i stylu życia

Ciśnienie w oku zwane jest również śródgałkowym i wewnątrzgałkowym. To ciśnienie, jakie gałka oczna wywiera na rogówkę i twardówkę. Sprawdź, jak objawia się zbyt wysokie ciśnienie w oku. Poznaj skuteczne metody obniżania jego poziomu.