Babeszjoza.jpeg
Zdrowie na co dzieńSzczepienie i profilaktyka

Babeszjoza – jak ją rozpoznać i dlaczego jest niebezpieczna?

Babeszjoza to choroba odzwierzęca wywołana przez pierwotniaki z rodzaju Babesia. Chociaż jest rzadka u ludzi, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie są kluczowe dla skutecznej walki z tą chorobą. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy, diagnostykę i leczenie choroby.

Dur brzuszny.jpeg
Szczepienie i profilaktyka

Czym jest dur brzuszny? Objawy i przyczyny

Objawy tyfusu brzusznego mogą być różne i obejmują wysoką gorączkę, bóle brzucha, osłabienie i wysypkę skórną. Choroba jest przenoszona drogą pokarmową i może prowadzić do poważnych powikłań. Leczenie tyfusu brzusznego opiera się na antybiotykach, a profilaktyka obejmuje szczepienia i przestrzeganie zasad higieny. W tym artykule dowiesz się więcej o objawach, przyczynach, leczeniu, szczepieniach i profilaktyce tyfusu brzusznego

Gorączka reumatyczna.jpeg
Szczepienie i profilaktyka

Czym jest gorączka reumatyczna? Przyczyny, objawy i leczenie

Gorączka reumatyczna jest poważnym schorzeniem, które może prowadzić do powikłań sercowo-naczyniowych i innych uszkodzeń narządów. To choroba autoimmunologiczna, która występuje jako skutek infekcji wywołanej przez paciorkowce. Regularne kontrole u lekarza i odpowiednie leczenie mogą pomóc zapobiec poważnym powikłaniom i poprawić jakość życia osób z tym schorzeniem

Denga.jpeg
Zdrowie na co dzieńSzczepienie i profilaktyka

Denga – jak rozpoznać tropikalną gorączkę i dlaczego jest groźna?

Gorączka denga to wirusowa choroba tropikalna przenoszona przez komary z gatunku Aedes. Jest jedną z częstszych, przenoszonych przez komary, chorób wirusowych, występującą głównie w rejonach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym, takich jak Azja Południowo-Wschodnia, Ameryka Południowa i Środkowa, Afryka Subsaharyjska oraz wyspy Pacyfiku.

Kobiecie jest pobierany wymaz z nosa
Szczepienie i profilaktykaZdrowie na co dzień

COVID Kraken, czyli nowy wariant zakażenia SARS-CoV-2 – jak się objawia?

Kraken to najnowsza odmiana wirusa SARS-CoV-2. Polacy mają już dostęp do szczepionki przeciw COVID-19 zaktualizowanej o ten wariant. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zakażeniu wywołanym przez Krakena i jak zmniejszyć ryzyko infekcji

Lekarz podaje lek dziecku
Szczepienie i profilaktykaZdrowie na co dzień

Czym jest polio? Jak objawia się ta choroba zakaźna?

Polio – choroba Heinego-Medina – to zwyczajowe nazwy ostrego nagminnego porażenia dziecięcego. Poznaj objawy towarzyszące tej zakaźnej chorobie i dowiedz się, czy istnieją skuteczne sposoby przeciwdziałania jej.

Kobieta siedzi na kanapie i przytula dziecko
Szczepienie i profilaktykaPulmonologia

Wirus RSV – jak ochronić noworodki i niemowlęta?

Wirus RSV to skrót dla syncytialnego wirusa oddechowego. Patogen ten odpowiada za liczne przypadki ostrej choroby układu oddechowego u osób w każdym wieku. Grupą szczególnie narażoną na zakażenie wirusem RSV są dzieci. Sprawdź, jak ograniczyć ryzyko zakażenia wśród najmłodszych.

Pielęgniarka podaje kobiecie szczepionkę
Szczepienie i profilaktykaZdrowie na co dzień

Wścieklizna u ludzi – jak postąpić po ugryzieniu pupila?

W Polsce dzięki szczepieniom zwierząt notuje się pojedyncze przypadki wścieklizny. W związku z tym ryzyko tej choroby odzwierzęcej u ludzi jest niewielkie. Przeczytaj informacje na temat pierwszej pomocy po ugryzieniu przez psa, aby jeszcze bardziej ograniczyć ryzyko przeniesienia wirusa wścieklizny.

różyczka.jpg
PediatriaZdrowie na co dzieńSzczepienie i profilaktyka

Różyczka – co to za choroba? Objawy i przyczyny powstania

Różyczka to choroba rozpowszechniona na całym świecie. Dzięki szczepieniom ochronnym możliwe jest znaczne zredukowanie ryzyka zachorowania na różyczkę. Najczęściej choroba ta dotyczy dzieci. Towarzyszą jej m.in. wysypka, ból gardła, powiększone węzły chłonne.

szczepienie na ospę.jpg
Szczepienie i profilaktyka

Szczepienie na ospę – czy jest obowiązkowe? Kto powinien się zaszczepić?

Ospa wietrzna jest jedną z najczęstszych i najbardziej zakaźnych chorób wieku dziecięcego. Wywołuje ją pierwotne zakażenie wirusem ospy wietrznej i półpaśca. Ospa wietrzna łatwo szerzy się drogą kropelkową. Na szczęście istnieje skuteczna profilaktyka tej choroby. Szczepienie znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania.

Szczeopionka.jpg
Szczepienie i profilaktyka

Szczepionka na pneumokoki dla dorosłych – dla kogo, jaka i w jaki sposób jest podawana?

Szczepionka na pneumokoki dla dorosłych to najlepsza forma profilaktyki wywoływanych przez tę bakterię chorób typu zapalenie płuc, osierdzia, opłucnej. Pozwala podnieść ogólną odporność na patogen, który bardzo łatwo się szerzy drogą powietrzno-kropelkową przez kontakt bezpośredni lub pośrednio przez zanieczyszczone nim przedmioty.

Objawy i sposoby leczenia półpaśca
Szczepienie i profilaktyka

Objawy i sposoby leczenia półpaśca

Półpasiec, który stanowi 1% wszystkich chorób infekcyjnych skóry, to wtórne zakażenie wirusem VZV. Dotyczy głównie osób dorosłych. Daje charakterystyczne objawy – zmiany skórne oraz dolegliwości bólowe, które mogą pojawić się przed rozwojem i pozostać po ustąpieniu zmian skórnych.