Ból biodra – możliwe przyczyny i sposoby leczenia

12.09.2022

Ból biodra jest dość powszechną przypadłością. Sprzyja powstaniu zaburzeń wzorca chodu i wadom postawy. Za jego powstanie odpowiada wiele schorzeń, w tym złamanie, zapalenie, zwyrodnienie stawów. Leczeniem bólu biodra zajmuje się ortopeda.

Ból biodra.jpg

Spis treści

Jakie mogą być przyczyny bólu biodra?
Skonsultuj swoje problemy z ortopedą
Objawy towarzyszące bólowi biodra
Rehabilitacja
Ból biodra – leczenie i ćwiczenia
Podobne usługi:

Staw biodrowy to jeden z największych stawów w ludzkim ciele. Jego głównym zadaniem jest przenoszenie ciężaru ciała z tułowia na nogi. Ból biodra to przypadłość kojarzona przede wszystkim z osobami starszymi, lecz narażone są na nią osoby w każdym wieku. Sprawdź, jakie są przyczyny bólu biodra oraz w jaki sposób go łagodzić.


Jakie mogą być przyczyny bólu biodra?

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn bólu biodra. Jednym z częściej występujących jest stan zapalny stawu biodrowego. Inne to przebyty uraz i infekcje (zakażenie wirusowe lub bakteryjne), infekcja górnych dróg oddechowych (grypa czy angina). Czynnikami ryzyka są również podeszły wiek, nadwaga i otyłość, cukrzyca, złe odżywianie i choroby immunosupresyjne.

Skonsultuj swoje problemy z ortopedą

Kolejną możliwą przyczyną bólu biodra jest choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego. Nie zawsze udaje się ustalić przyczyny zwyrodnienia stawu biodrowego. Jego powstanie mogą powodować czynniki mechaniczne (nierówna długość kończyn dolnych, nadmierna masa ciała, skolioza, koślawość, szpotawość). Choroba może być wywołana czynnikami wrodzonymi/rozwojowymi (chorobą Perthesa, dysplazją stawów biodrowych) lub czynnikami nabytymi (urazami, złamaniami, martwicą jałową, stawem Charcota, chorobą Pageta). W wyniku choroby zwyrodnieniowej dochodzi do uszkodzenia struktury stawu, a tym samym zaburzenia jego funkcjonowania i bólu, który odczuwany jest początkowo w czasie ruchu, a wraz z zaawansowaniem również podczas spoczynku.

Ból biodra, pachwiny i pośladka towarzyszy złamaniu szyjki kości udowej. W większości przypadków zdarza się osobom w podeszłym wieku. W sposób szczególny narażone są na nie osoby zmagające się z osteoporozą. Złamanie szyjki kości udowej wymaga zabiegu operacyjnego oraz unieruchomienia.

Za ból biodra mogą odpowiadać też jego przeciążenia. Dochodzi do nich w wyniku intensywnego uprawiania sportu, uprawiania sportu bez odpowiedniego przygotowania, czy przebywania przez długi czas w pozycji mocno obciążającej. Przyczyną bólu biodra może być także uraz mechaniczny powstały na skutek upadku. Na dolegliwości w stawie biodrowym narażone są osoby z nadmierną masą ciała. Należy też zaznaczyć, że ból biodra nie musi być związany z patologią toczącą się w stawie biodrowym. Może promieniować z innych części ciała. Przykładowo bywa spowodowany przez atak rwy kulszowej, przepuklinę udową, schorzenia kręgosłupa, a zwłaszcza zmiany w odcinku lędźwiowym i krzyżowym.


Objawy towarzyszące bólowi biodra

Ból biodra nie jest z reguły jedynym objawem, jaki towarzyszy powodującym go przypadłościom. Chorzy mogą doświadczać również wielu innych dolegliwości, w zależności od charakteru przyczyny bólu. Jednymi z częściej występujących są:

  • bolesność w pachwinie, czasem w kolanie,
  • ograniczenie zakresu ruchu w biodrze,
  • mimowolne skurcze mięśni,
  • objawy uogólnione, jak np. podwyższona temperatura ciała,
  • zaczerwienienie, zwiększenie ciepłoty i obrzęk stawu,
  • utykanie,
  • bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Ból biodra sprawia czasem, że chory unika obciążania bolesnej kończyny, co sprzyja wykształceniu nieprawidłowego wzorca chodu. W konsekwencji może dojść do zaburzeń postawy ciała.

Rehabilitacja

Ból biodra – leczenie i ćwiczenia

Sposób leczenia bólu biodra zależy od wywołującej go przyczyny i stopnia nasilenia dolegliwości. W łagodniejszych przypadkach prowadzone jest leczenie zachowawcze z wykorzystaniem farmakoterapii. Zazwyczaj rekomendowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Istnieje możliwość aplikowania substancji leczniczych bezpośrednio do chorego stawu. Ważna jest też redukcja masy ciała, unikanie przebywania w jednej pozycji, zapobieganie przeciążeniom i dieta bogata w składniki poprawiające kondycję stawu.

Dużą rolę w łagodzeniu bólu biodra odgrywają ćwiczenia i inne formy rehabilitacji. Pomocne są zwłaszcza:

  • ćwiczenia mobility, rozciągające, wzmacniające mięśnie kończyn dolnych i stawy biodrowe, pogłębiające zakres ruchów;
  • fizykoterapia – na ból w stawie stosowane są m.in. pole magnetyczne, krioterapia, czyli leczenie zimnem, laseroterapia, ultradźwięki, zabiegi z użyciem borowiny czy wód siarczkowo–siarkowodorowych;
  • kinesiotaping wykorzystujący specjalne plastry, którymi można odciążyć poszczególne partie mięśni;
  • zaopatrzenie ortopedyczne, w tym m.in. wkładki, które niwelują napięcie, pozwalają na prawidłowe układanie kończyny i umożliwiają przywrócenie prawidłowej postawy ciała, kule, laski czy balkoniki, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie i odciążają chore biodro.

W przypadku niepowodzenia leczenia zachowawczego konieczne jest leczenie zabiegowe. W ciężkich przypadkach zwyrodnienia stawu biodrowego chorym rekomenduje się zabieg endoprotezoplastyki.  Po resekcji zniszczonej głowy kości udowej wprowadza się endoprotezę, czyli zastępujący ją implant. W niektórych przypadkach konieczna bywa artroskopia, czyli operacja stawu biodrowego od wewnątrz.

Podobne usługi:

Źródła
  1. K. Briggs, M. Philippon, C. Ho i wsp., Prevalence of acetabular labral tears in asymptomatic young athletes, „British Journal of Sports Medicine” 2017, nr 5, s. 303.
  2. P. Kościelna, A.M. Pogorzała, Badanie funkcjonalne stawu biodrowego w przypadku zmian zwyrodnieniowych, „Innowacyjność i tradycja w fizjoterapii” 2020, nr 6, s. 51–70.
  3. A. Nalazek, E. Kamińska, U. Kaźmierczak i wsp., Leczenie, diagnostyka i profilaktyka stawu biodrowego w chorobie zwyrodnieniowej, „Journal of Health Sciences” 2014, t. 4, nr 1, s. 333–338.

Zobacz także

Włośnica.jpeg
Zdrowie na co dzień

Czym jest włośnica? Jak można się zarazić?

Włośnica, znana również jako trychinoza, jest chorobą pasożytniczą wywoływaną przez włośnia krętego. To niebezpieczny pasożyt o długości zaledwie kilku milimetrów, który atakuje organizm człowieka. W tym artykule dowiesz się, czym jest włośnica, jak można się nią zarazić, jakie są jej objawy, jak zapobiegać tej chorobie oraz jak jest leczona.

Babeszjoza.jpeg
Zdrowie na co dzieńSzczepienie i profilaktyka

Babeszjoza – jak ją rozpoznać i dlaczego jest niebezpieczna?

Babeszjoza to choroba odzwierzęca wywołana przez pierwotniaki z rodzaju Babesia. Chociaż jest rzadka u ludzi, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie są kluczowe dla skutecznej walki z tą chorobą. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy, diagnostykę i leczenie choroby.

Czerwonka.jpeg
Zdrowie na co dzieńGastrologia

Jakie są objawy czerwonki? Jak ją leczyć?

Czerwonka bakteryjna, nazywana również szigelozą, jest zakaźną chorobą układu pokarmowego wywoływaną przez bakterie z rodzaju Shigella. Charakteryzuje się ostrym przebiegiem oraz występowaniem nasilonych dolegliwości chorobowych. Dowiedz się więcej z naszego poradnika.