Infekcja górnych dróg oddechowych u dzieci
Porady w razie chorobyLaryngologiaPediatria

Ból ucha

Ból ucha u dziecka jest częstą dolegliwością - może się pojawić zarówno u niemowląt, jak i u starszych dzieci. Zwykle występuje nagle i jest stosunkowo silny. Dolegliwości najczęściej pojawiają się w sezonie jesienno-zimowym, gdyż wówczas występuje szczyt zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych.

bol-kregoslupa-szyjnego.jpg
RehabilitacjaPierwsze objawyUroda i sportPorady w razie choroby

Ból kręgosłupa - samoopieka

Ból kręgosłupa pojawia się przynajmniej raz w życiu u nawet 80% osób na całym świecie i jest jedną z najczęstszych przyczyn zwolnienia lekarskiego.

bol-brzucha-samoopieka -luxmed.jpg
Pierwsze objawyPorady w razie choroby

Samoopieka – postępowanie w infekcji przewodu pokarmowego

Biegunka najczęściej ma charakter wodnisty i pojawia się wielokrotnie w ciągu doby. Pamiętaj o izolacji i higienie osobistej, by nie narazić osób bliskich na zakażenie.

objawy przeziebienia.jpg
PediatriaPierwsze objawyPorady w razie choroby

Samoopieka – postępowanie w przeziębieniu

Przeziębienie to jedna z bardziej powszechnych chorób zakaźnych. Z uwagi na lekki przebieg z powodzeniem może być leczone w warunkach domowych. Sprawdź, jak poradzić sobie z objawami przeziębienia.

Brodawki (kurzajki) – czym są i skąd się biorą?
DermatologiaPorady w razie choroby

Brodawki (kurzajki) – czym są i skąd się biorą?

Brodawka, potocznie zwana kurzajką, to choroba wirusowa skóry i błony śluzowej, wywołana przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV (ang. Human Papilloma Virus). Występuje głównie u młodych ludzi i dzieci, ale może się także pojawić u osób dorosłych, w tym u seniorów powyżej 60 roku życia. Brodawkami można zarazić się poprzez kontakt z osobą chorą bądź styczność z materiałem zakaźnym wirusa.

Trądzik – czym jest i skąd się bierze?
DermatologiaPorady w razie choroby

Trądzik – czym jest i skąd się bierze?

Trądzik pospolity (acne vulgaris) to najczęściej występująca choroba skóry. Charakteryzuje ją występowanie zaskórników otwartych i zamkniętych, grudek, krost, guzków, oraz torbieli ropnych z reguły umiejscowionych w okolicach twarzy i pleców. Zmiany trądzikowe mogą się jednak pojawić również w okolicy dekoltu, ramion i pośladków. Na trądzik choruje 80% osób w okresie dojrzewania oraz około 8% dorosłych. Zmiany trądzikowe mogą występować nawet u noworodka i utrzymywać się do 2-3 roku życia.

Infekcja górnych dróg oddechowych u dzieci
PediatriaPorady w razie choroby

Infekcja górnych dróg oddechowych u dzieci – wszystko, co musisz wiedzieć

U dzieci, które chodzą do żłobka i przedszkola lub mają starsze rodzeństwo w wieku przedszkolnym, rozpoznaje się średnio 8-10 infekcji dróg oddechowych w ciągu roku. Oznacza to możliwość wystąpienia infekcji praktycznie w każdym miesiącu roku oprócz wakacji, kiedy infekcje są rzadsze. Większość infekcji ma łagodny, samoograniczający przebieg.

Gorączka i stan podgorączkowy u dzieci
PediatriaPierwsze objawyPorady w razie choroby

Gorączka i stan podgorączkowy u dzieci – wszystko, co musisz wiedzieć

Jeżeli przy temperaturze niższej niż 38,0 stopnia dziecko jest marudne, apatyczne, odmawia jedzenia i picia lub temperatura przekracza 38,0 stopnia należy podać lek przeciwgorączkowy. U gorączkującego dziecka bez towarzyszących innych objawów należy wykonać badanie ogólne moczu, ponieważ gorączka może być jedynym objawem towarzyszącym infekcji układu moczowego.

Biegunka i wymioty u dzieci i niemowląt
PediatriaPierwsze objawyPorady w razie choroby

Biegunka i wymioty u dzieci i niemowląt

Najczęstszą przyczyną wymiotów u dzieci i niemowląt jest infekcja wirusowa. Objawy są nieprzyjemne dla dziecka, ale zwykle samoistnie ustępują po kilku dniach. Ostrą biegunkę rozpoznajemy natomiast, gdy dziecko oddaje znacznie większą niż zwykle liczbę stolców dziennie, zazwyczaj więcej niż 3 w ciągu 24 godzin, a charakter stolców zmienia się na wodniste, półpłynne, czasem z zawartością śluzu.

bol-gardla-kobieta.jpg
GastrologiaZdrowie na co dzieńPorady w razie choroby

Choroba refluksowa przełyku (GERD) - objawy, leczenie i powikłania

Choroba refluksowa przełyku, zwana także GERD, jest schorzeniem powodowanym przez zarzucanie kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku, co powoduje jego podrażnienie. Najczęstszą przyczyną tego zjawiska jest nieprawidłowe funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku - pierścienia mięśniowego, który rozszerzając się pozwala na przejście pokarmu z przełyku do żołądka, a kurcząc się zapobiega cofnięciu się soku żołądkowego i treści, utrzymując tym samym prawidłowy kierunek pasażu pożywienia w przewodzie pokarmowym.

bol-brzucha-dyspepsja.jpg
GastrologiaPorady w razie choroby

Co to jest dyspepsja? Rozpoznanie, objawy i metody leczenia

Dyspepsja, zwana potocznie niestrawnością, to utrzymujący się przez co najmniej cztery tygodnie ból nadbrzusza, któremu mogą towarzyszyć nudności, wymioty, pieczenie przełyku. Często pojawia się także uczucie pełności i dyskomfort po posiłku. Ocenia się, że nawet do 30% osób doświadcza lub doświadczała problemów dyspeptycznych, przy czym częściej problem dotyka kobiet niż mężczyzn oraz palaczy papierosów. Niestrawność często dotyczy również pacjentów nadużywających niektórych grup leków, między innymi niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen.

bol-brzucha.jpg
GastrologiaPorady w razie choroby

Co to jest zespół SIBO? - objawy, rozpoznanie, leczenie

Zespół SIBO (ang. small intestinal bacterial overgrowth syndrome) to schorzenie, w którym dochodzi do zaburzeń mikroflory bakteryjnej jelita cienkiego. Mogą mieć one charakter zarówno ilościowy czyli rozrost bakterii, jak i jakościowy, czyli zmiana naturalnych proporcji występujących pomiędzy różnymi gatunkami bakterii oraz pojawienie się w jelicie cienkim bakterii kolonizujących fizjologicznie jelito grube.