Powiększ czcionkę:

Drukuj

Pobieranie krwi - jak przygotować dziecko

Poniżej przedstawiamy kilka porad naszego specjalisty na temat przygotowania dziecka do pobierania krwi.

1. Pobranie najlepiej wykonywać w godzinach porannych przed przyjęciem posiłków i płynów (szczególnie słodkich) - najczęściej personel przekazuje informację, że należy być na czczo. Ważne, aby w miarę możliwości dziecko nie jadło na 12 godzin przed planowanym pobraniem materiału do badania laboratoryjnych. W przypadku niemowląt i małych dzieci dopuszczalne jest podanie lekkiego śniadania, nie wpływa ono istotnie na większość podstawowych badań laboratoryjnych. Wyjątek stanowi badanie poziomu glukozy. W tym przypadku dziecko powinno otrzymać przed badaniem około 200 ml niesłodzonego płynu.Jak przygotować dziecko do pobierania krwi

2. Wszystkie procedury medyczne mogą wywoływać lęk u dziecka. Niepokój i rozdrażnienie może utrudnić prawidłowe pobranie oraz wywołać u dziecka uraz. Ważne, aby poinformować wcześniej dziecko o poszczególnych etapach zabiegu. Nie należy natomiast wmawiać, że będzie on zupełnie bezbolesny, ponieważ jeśli w jego trakcie dziecko odczuje ból, poczuje się oszukane. Po takim doświadczeniu nie uwierzy w kolejne nasze wyjaśnienia czy zapewnienia.
Aby ograniczyć lęk dziecka, dobrze powiedzieć, że będzie to tylko bardzo krótkie i małe ukłucie i że mama/tata będą z nim przez cały czas. Można zabrać ze sobą ulubioną zabawkę. Ważne jest przygotowanie dziecka do współpracy z pielęgniarkami punktu pobrań. Warto powiedzieć, że należy słuchać Pań pobierających krew.
Dzieci poniżej 2. roku życia wymagają przede wszystkim wsparcia psychicznego, przytulania i uspokajania w trakcie wykonania pobrania. Już sama obecność, a zwłaszcza bliskość rodzica, działa na dziecko uspokajająco.
Maluch jest doskonałym obserwatorem, dlatego powinniśmy sami dać dobry przykład i nie okazywać zdenerwowania - taki zabieg jest dla niego wystarczająco stresujący.

3. Krew do badania pobiera się zwykle z żyły w zgięciu łokcia, czasem z żyły na przedniej powierzchni dłoni, ale także z palca. Ze względu na budowę anatomiczną w miejscu wkłucia może pojawić się wybroczyna lub zasinienie. Tego rodzaju powikłania nie są patologią, nie wynikają także z niekompetencji zespołu. Aby im przeciwdziałać, należy uciskać miejsce ukłucia przez ok. 5 minut (nie zginać rączki), by nie pojawił się krwiak.

Porada Pediatry:

Przygotowując dziecko do pobrania krwi, radzę skorzystać z bajki „Igiełka Tusia" autorstwa Mirosławy Lis w interpretacji Marii Seweryn. Historia pomaga oswoić i pokonać strach przed leczeniem, zabiegami, igłą.


Powyższe wskazówki dotyczące wsparcia psychicznego mogą być przydatne także przed wykonaniem szczepień dla dzieci.

Powiązane kategorie


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności