Powiększ czcionkę:

Drukuj

Septoplastyka nosa


Zadaj pytanie

22 469 12 29

szpital@luxmed.pl

Znaczna część populacji ma w większym lub mniejszym stopniu skrzywioną przegrodę nosa. Wiele osób nie wie nawet o tej zmianie, ponieważ nie występują u nich dolegliwości.

Zaburzenia drożności nosa są głównym objawem schorzenia, powodują zmianę toru oddechowego, upośledzając wentylację zatok ze wszystkimi tego konsekwencjami. Leczeniem z wyboru jest septoplastyka, czyli zabieg korygujący deformacje przegrody i poprawiający drożność nosa. Zdarza się, że skrzywienia są tak usytuowane, że po operacji przegroda w dalszym ciągu jest krzywa, ale pacjent dużo lepiej oddycha, co jest najważniejsze.

W naszym szpitalu septoplastykę wykonujemy w znieczuleniu ogólnym, sporadycznie w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa ok 40 min. Polega na nacięciu błony śluzowej przegrody w przedsionku nosa, następnie odwarstwia się błonę śluzową wraz z ochrzęstną od chrząstki, odwarstwienie wykonuje się obustronnie. Chrząstkę przegrody usuwa się, koryguje albo usuwa deformacje części kostnej przegrody. Wyjętą chrząstkę modeluje się tak, aby była prosta. Wyprostowaną chrząstkę wstawia się w poprzednim miejscu pomiędzy odwarstwioną błoną śluzową wraz z ochrzęstną, ustawia w linii pośrodkowej, a następnie zaszywa miejsce cięcia (szwy są rozpuszczalne).

Stabilizacja następuje poprzez płytki teflonowe i tampony (tampony usuwa się po 24-48 godzinach, płytki po ok 7 dniach; w części przypadków nie stosuje się płytek).

W wybranych przypadkach można wykonać septoplastykę endoskopową-selektywną. Można to robić w przypadkach, gdy przegroda w dużej części jest prosta, ale jej zdeformowane fragmenty w postaci kolców, grzebieni, progów kostnych upośledzają drożność. Usuwamy wtedy tylko wybrane fragmenty, nie naruszając większości przegrody. Po zabiegu część pacjentów po obserwacji wychodzi tego samego dnia do domu, część zostaje wypisana następnego dnia. Główną dolegliwością po po zabiegu nie jest ból, ale uczucie blokady nosa. Dolegliwości ustępują po usunięciu tamponów z nosa.

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności