Powiększ czcionkę:

Drukuj

Przepuklina

Przepuklina

Zadaj pytanie

22 469 12 29

szpital@luxmed.pl

Przepuklina to nieprawidłowe przemieszczenie się narządów lub ich części poza jamę, w której normalnie się znajdują. W przypadku jamy brzusznej jest to przemieszczenie się fragmentu jelita poza obręb mięśni tworzących powłoki brzuszne. Przepukliny możemy podzielić na wrodzone (rozpoznawane nawet w życiu płodowym) i nabyte. Przepuklina brzuszna powstaje najczęściej w miejscach tzw. obniżonej oporności, czyli tam, gdzie mięśnie łączą się ze sobą, z kośćmi, a także tam, gdzie przechodzą duże naczynia krwionośne lub nerwy.

Miejsca, w których najczęściej dochodzi do powstania ubytku powięziowo-mięśniowego i w konsekwencji - przepukliny należą: kanał pachwinowy (mężczyźni), kanał udowy (kobiety), pępek, linia pośrodkowa brzucha i każda blizna pooperacyjna/pourazowa brzucha. Dzieje się tak, dlatego, że kanał pachwinowy jest naturalnie poszerzony u mężczyzn przez obecność powrózka nasiennego (nasieniowód, nerwy, naczynia krwionośne i mięsień - dźwigacz jądra) i istnieją większe możliwości przemieszczania się tam zawartości jamy brzusznej. U kobiet częściej spotyka się za to przepuklinę udową, w kanale ulegającym poszerzeniu, co najczęściej zdarza się po porodach.

Objawy przepukliny są zróżnicowane. Od niewielkiego uwypuklenia, aż po szpecące, powodujące dyskomfort lub ból, trwałe obrzmienie okolicy zmienionej chorobowo. Najpoważniejszym zagrożeniem tego schorzenia jest uwięźnięcie jelit w worku przepukliny. W tym wypadku brak szybkiej interwencji chirurgicznej może doprowadzić do martwicy ściany jelita z wyciekiem treści jelitowej i zapalenia otrzewnej, a w efekcie nawet do śmierci pacjenta.

W ramach Centrum Leczenia Przepuklin lekarze Szpitala LUX MED przeprowadzają operacje z wykorzystaniem najnowszych metod beznapięciowych.

Rodzaje przepuklin:

  • brzuszna
  • pachwinowa
  • pępkowa
  • udowa
  • kresy białej
  • pooperacyjna
  • przepuklina rozworu przełykowego

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności