Powiększ czcionkę:

Drukuj

Proktologia

Proktologia

Zadaj pytanie

22 469 12 29

szpital@luxmed.pl

Proktologia jest wydzieloną specjalnością medyczną, która zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego, tzn.:

  • odbytnicy,
  • kanału odbytu,
  • odbytu.

Są to ściśle zdefiniowane struktury anatomiczne: jelito grube składa się z okrężnicy i odbytnicy, okrężnica kończy się na esicy, potem jest połączenie esiczo-odbytnicze, na wysokości promontorium (połączenia kości krzyżowej z lędźwiową), od promontorium w dół zaczyna się już odbytnica, której długość mierzona jest od 12-15 cm. Końcowy odcinek odbytnicy to kanał odbytu, który ma 4-6 cm. Sam otwór to anus, czyli odbyt. Wokół kanału odbytu jest układ mięśni i zwieraczy - wewnętrzny, gładki, niezależny od naszej woli, poprzecznie prążkowany, zewnętrzny, zależny od naszej woli i puborectalis, niezależny od naszej woli, najważniejszy zwieracz w mechanizmie trzymania gazów i stolca. Na tym odcinku - 15 cm łącznie z odbytem występują różne stany chorobowe i tym zajmuje się proktologia.

W ramach Centrum Proktologii w Szpitalu LUX MED oferujemy profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego, (kanału odbytu i odbytnicy), obejmującą wczesne wykrywanie nowotworów jelita grubego.

Proktologia zajmuje się leczeniem takich obszarów jak:

  • odbytnica
  • kanał odbytu
  • odbyt.

Specjaliści

W Szpitalu LUX MED, w zakresie proktologii przyjmują doświadczeni specjaliści.

 

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności