Powiększ czcionkę:

Drukuj

Artroskopia

Artroskopia

Zadaj pytanie

22 469 12 29

szpital@luxmed.pl

Artroskopia to popularna, małoinwazyjna metoda leczenia stawów. Blizny po zabiegu są mniej widoczne, niż w przypadki tradycyjnej operacji a ryzyko infekcji jest mniejsze, jest to również metoda mniej obciążająca stawy i wymagająca krótszej rekonwalescencji. Zabieg, trwający od 45 minut do półtorej godziny, jest wykonywany w warunkach szpitalnych (operacyjnych), w znieczuleniu dolędźwiowym lub rzadziej, ogólnym. Metoda ta pozwala na chirurgiczne zajrzenie do wnętrza stawu kolanowego (najczęściej wykonywane badania), barkowego, biodrowego, skokowego ale także do łokcia, nadgarstków, jak i do stawów rąk. Zabieg służy do znalezienia przyczyny problemów takich, jak ból, obrzęk, zapalenie, a także wykonuje się go w przypadku uszkodzeń więzadeł lub chrząstki.

Artroskopia kolana polega na wprowadzaniu urządzenia zwanego artroskopem (jest to kamera wysokiej rozdzielczości z własnym źródłem światła) poprzez dwa niewielkie nacięcia w okolicy stawu. Chirurg na monitorze śledzi obraz wysyłany z urządzenia. Za pomocą specjalnych, miniaturowych narzędzi, możliwa jest naprawa uszkodzonych obszarów. Czasem, w celu złagodzenia objawów choroby, stosuje się płukanie stawów.

Po zabiegu pacjent zwykle wraca do domu w ciągu tego samego dnia lub w dniu następnym. Same nacięcia i zabieg artroskopii kolana (lub innego stawu) są bezbolesne, natomiast w obrębie stawu przez parę tygodni może występować obrzęk i dyskomfort. Po zabiegu lekarz zaleci pacjentowi odpowiednie postępowanie. W zależności od operowanego stawu, może być też niezbędne krótkotrwałe unieruchomienie stawu.

Zalety metody artroskopowej:

  • mała inwazyjność,
  • niewielkie nacięcia - niewielkie blizny,
  • krótki czas pobytu w szpitalu
  • szybki powrót do aktywności,
  • duża dokładność dzięki temu, że obraz oglądany przez chirurga jest powiększony
  • mozliwość oceny funkvjonowania stawu podczas ruchu.

Jak wykonuje się artroskopię kolana - zobacz film

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności