Powiększ czcionkę:

Drukuj

Leczenie chrapania

Leczenie chrapania

Zadaj pytanie

22 469 12 29

szpital@luxmed.pl

Chrapanie jest często bagatelizowaną przypadłością, ale współczesna medycyna, posiłkując się najnowszą technologią, nie składa broni w walce z tym uciążliwym problemem. Nową nadzieję osobom dotkniętym tym schorzeniem, jak i nawet bardziej poszkodowanym przez nie, ich partnerom, przyniosła radiochirurgia. Technologia ta wykorzystuje energię o wysokiej częstotliwości i niskiej temperaturze do zmiany kształtu podniebienia lub języczka w celu ograniczenia chrapania lub jego całkowitego wyeliminowania. Co najważniejsze, delikatne nacięcia goją się szybko, a towarzyszący im ból jest niewiele silniejszy od uczucia mrowienia. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a nieinwazyjne wykorzystanie fal radiowych pozwala zminimalizować powikłania oraz czas potrzebny na rekonwalescencję. Ta delikatna technika jest jednocześnie skuteczną metodą na pozbycie się problemu, regularnie spędzającego sen z powiek osobom najbliższym dla chrapiących nałogowo.

Teraz możesz szybko i łatwo pozbyć się chrapania lub je ograniczyć. Zapytaj swojego lekarza o zastosowanie chirurgii radiofalowej w skutecznym leczeniu chrapania. Już teraz poznaj odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące tego typu zabiegów.

Na czym polega chirurgia radiofalowa?
Chirurgia radiofalowa wykorzystuje efekt przepływu fal radiowych o bardzo wysokiej częstotliwości i niskiej temperaturze przez ściśle określony obszar w obrębie podniebienia miękkiego i języczka. Przedrostek „radio" użyty został dlatego, że wykorzystywana częstotliwość jest wyższa niż w przypadku radioodbiorników odbierających fale długie, ale niższa od częstotliwości wykorzystywanej w telewizji.
Chirurgia radiofalowa umożliwia wykonywanie bardzo drobnych, precyzyjnych i delikatnych nacięć. Cienki, upleciony z mikrowłókien, izolowany drucik przewodzący fale radiowe wprowadzany jest delikatnie do podniebienia miękkiego. Działaniu fal poddawane są wyłącznie komórki i tkanki przylegające bezpośrednio do tej elektrody.

Czym chirurgia radiofalowa różni się od innych zabiegów niwelujących chrapanie, np. z wykorzystaniem lasera?
Zabiegi chirurgiczne z wykorzystaniem lasera wiążą się z zastosowaniem o wiele wyższych temperatur i są mniej delikatne w porównaniu z chirurgią radiofalową. Mogą się one wiązać z nadmiernym oparzeniem tkanki co opóźnia gojenie i wiąże się z silnym bólem pooperacyjnym.

Jakie są przyczyny chrapania?
Chrapanie pojawia się wówczas, gdy miękkie tkanki w obrębie dróg oddechowych rozluźniają się podczas snu i zaczynają drżeć pod wpływem przepływu powietrza. Najczęściej chrapanie wywoływane jest przez drżenie podniebienia miękkiego i języczka w tylnej części jamy ustnej. Do występowania chrapania mogą się przyczyniać także język, migdałki podniebienne, wyrośla adenoidalne i obrzęk błony śluzowej nosa.

Czy wykonanie zabiegu radiochirurgicznego wiąże się z koniecznością pobytu w szpitalu?
Nie. Cały zabieg trwa tylko kilka minut. Wykonuje się go jedynie w znieczuleniu miejscowym w pokoju zabiegowym.

Jakie korzyści dla Pacjenta wiążą się ze stosowaniem tej metody?
Chirurgia radiofalowa daje doskonałe i trwałe wyniki, których osiągnięciu towarzyszą jedynie minimalne, lub nawet żadne, uszkodzenia tkanki, obrzęk, bliznowacenie lub inne powikłania. Dodatkowo, chirurgia radiofalowa jest techniką bezpieczną, delikatną. Wiąże się z bardzo krótkim czasem rekonwalescencji po zabiegu.

Skąd mogę wiedzieć, czy chirurgia radiofalowa jest metodą dla mnie odpowiednią?
Jeśli chrapiesz głośno i często i nie cierpisz na choroby związane ze zwężeniem dróg oddechowych, jesteś potencjalnym kandydatem do zabiegu. Zapytaj się o to swojego lekarza. Po zbadaniu i wykonaniu odpowiednich badań, lekarz będzie w stanie określić, czy chirurgia radiofalowa jest właściwą metodą leczenia.

Ilu zabiegów będę wymagał(-a)?
To zależy od indywidualnych predyspozycji. Każdy zabieg zmniejsza chrapanie. Zabiegi powtarzane są aż do chwili osiągnięcia pożądanego efektu lub do momentu, gdy kolejne sesje nie przynoszą już żadnej poprawy.

Zalety chirurgii radiofalowej w leczeniu chrapania:

  • zabieg jest krótki i nie wymaga pozostania w szpitalu,
  • nie pozostawia widocznych blizn,
  • duża precyzja,
  • krótka rekonwalescencja.

Leczenie chrapania metodą chirurgii radiofalowej


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności