Powiększ czcionkę:

Drukuj

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka

Zadaj pytanie

22 469 12 29

szpital@luxmed.pl

Zespół cieśni nadgarstka powstaje na skutek intensywnego i długiego ucisku nerwu pośrodkowego, który biegnie kanałem w nadgarstku. Jego przyczyną jest obrzęk zapalny nerwów oraz tkanek otaczających, jak również pourazowe lub zwyrodnieniowe zacieśnienia ograniczonej przestrzeni kanału nadgarstka. Objawy schorzenia to początkowo uczucie mrowienia w nadgarstku i w palcach (oprócz palca małego, którego mrowienie nigdy nie dotyczy), w miarę rozwoju choroby postępuje zanik mięśni kłębu, osłabienie chwytu i brak możliwości zaciśnięcia ręki w pięść, brak precyzji oraz wypadanie przedmiotów trzymanych w ręku. Początkowo objawy występują najczęściej w nocy, nasilając się przy podniesionej kończynie, a zmniejszając po jej opuszczeniu. Często chory po przebudzeniu, odczuwając mrowienie w ręku, ignoruje je, tłumacząc to nieprawidłowym ułożeniem podczas snu. Kiedy choroba się nasila, mrowienie i ból mogą budzić chorego w nocy Objawy nasilają się również przy czynnościach wykonywanych przy zgięciu nadgarstka - jak kierowanie samochodem lub mycie naczyń. Choroba ta może być wynikiem reumatoidalnego zapalenia stawów, może mieć ona również charakter zawodowy - powodować ją może wtedy np. długotrwałe używanie myszki komputerowej. Wywołują ją również anatomiczne anomalie rozwojowe, jak dodatkowe ścięgna czy mięśnie.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka należy przeprowadzić jak najszybciej, gdyż początkowo zaburzenia w funkcjonowaniu nerwu są odwracalne, jeśli jednak neuropatia ta utrzymuje się, może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu. Schorzenie te występuje u ok. 1% populacji. Leczenie nieoperacyjne przeprowadza się nakładając na dłoń specjalną gipsową łuskę, jednak najczęściej stosowaną metodą jest zabieg chirurgiczny. Przeprowadza się go w znieczuleniu regionalnym (znieczulenie kończyny) -wykonując nacięcie w okolicy nerwu. Jest to tzw. operacja otwarta, zabieg można jednak wykonać techniką endoskopową lub otwartą małoinwazyjną. Im szybciej przeprowadzi się zabieg, tym lepsze są wyniki leczenia operacyjnego, a co za tym idzie, ustąpienie dolegliwości.

Zespół cieśni nadgarstka


Specjaliści

Zabiegi z zakresu chirurgii ręki w Szpitalu LUX MED wykonuje:

 

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności