Powiększ czcionkę:

Drukuj

Ginekomastia

Większy biust kojarzy się przede wszystkim z kobietami. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, w których rośnie on także mężczyznom. To ginekomastia, czyli przerost piersi u panów. Jest to wstydliwy problemem, z którym można jednak skutecznie walczyć.

Skąd się bierze ginekomastia?

Ginekomastia to przypadłość natury hormonalnej. Niegroźne powiększenie piersi może pojawić się już u noworodków (jednak zanika często między 3. a 5. dniem po urodzeniu) albo w okresie pokwitania (może być to związane z podawaniem androgenów lub preparatów zawierających witaminę D).

Ginekomastia u dojrzałych mężczyzn ma różne podłoże. Może wynikać m.in. z:

 • zaburzeń równowagi między estrogenami a androgenami,
 • powikłań po przebyciu chorób, np. schyłkowej niewydolności nerek, nowotworu wątroby, marskości wątroby,
 • przyjmowania estrogenów,
 • przyjmowania leków hamujących syntezę testosteronu.

Ginekomastia a lipomastia

Przerost piersi u mężczyzn nie zawsze związany jest z ginekomastią. Przyczyną może być lipomastia, czyli zjawisko uwarunkowane zwiększonym otłuszczeniem ciała w okolicy klatki piersiowej. W przeciwieństwie do ginekomastii, lipomastia nie ma charakteru patologicznego - problem można wyeliminować poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej, a w przypadkach kiedy te metody nie zadziałają, można rozważyć liposukcję tego obszaru.

Na czym polega leczenie ginekomastii?

Przed podjęciem leczenia ginekomastii, należy znaleźć przyczyny leżące u podłoża problemu. Wywiad lekarski oraz wykonanie prostych badań może dać odpowiedź na pytanie o to, jakie jest źródło przypadłości. Lekarz na pewno zapyta o wszystkie przebyte choroby oraz przyjmowanie leków. Jeśli chodzi o badania, zleci oznaczenie poziomu testosteronu we krwi, estradiolu, hormonów tarczycy, enzymów wątrobowych. Niekiedy będzie zachodzić konieczność wykonania USG lub biopsji - jeżeli istnieje podejrzenie nowotworu.

Mężczyzna cierpiący z powodu ginekomastii lub lipomastii może zdecydować się na zabiegi:

 • liposukcji - to zabieg pozwalający pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicy klatki piersiowej zarówno w przypadku ginekomastii, jak i lipomastii;
 • resekcji gruczołu piersiowego u mężczyzny - celem zabiegu jest niemal całkowite wycięcie tkanki gruczołu piersiowego wraz z nadmiarem tkanki tłuszczowej; jeśli mężczyzna ma duże gruczoły, może zachodzić konieczność redukcji skóry; zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Decydując się na inwazyjne zabiegi redukujące ginekomastię, warto wybrać sprawdzoną placówkę medyczną. Tylko profesjonalnie wykonana liposukcja czy resekcja gruczołu piersiowego u mężczyzny pozwala osiągnąć zadowalające efekty i jest w 100% bezpieczna. Zapraszamy na konsultacje z chirurgami plastykami w Szpitalu LUX MED.

Zadaj pytanie

22 469 12 29

szpital@luxmed.pl

Najważniejsze informacje:

 • zabieg trwa 90- 240 minut w zależności od zakresu,
 • po zabiegu pacjent spędza w szpitalu maksymalnie dwie dobry,
 • przed wykonaniem zabiegu należy wykonać badania laboratoryjne zlecone przez lekarza i USG piersi,
 • stosowane jest znieczulenie ogólne,
 • po zabiegu zalecane jest noszenie ubranka uciskowego,
 • po zabiegu ginekomastii rzekomej zalecane jest wykonanie serii masaży.

Występowanie ginekomastii może to być spowodowane stosowaniem sterydów lub zmianami hormonalnymii. Ginekomastia może  występować również bez przyczyny.

Ginekomastia tłuszczowa wiąże się z występowaniem nadmiernej tkanki tłuszczowej na klatce piersiowej. Leczeniem z wyboru jest usunięcie tkanki tłuszczowej poprzez wykonanie zabiegu liposukcji. Ginekomastia gruczołowa jest stanem chorobowym, przednowotworowym, wymagającym leczenia chirurgicznego polegającego na wycięciu gruczołu. Zabieg ginekomastii jest operacją wykonywaną w celu usunięcia tych zmian i odtworzenia prawidłowego wyglądu klatki piersiowej.


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności