Powiększ czcionkę:

Drukuj

Zabieg usunięcia migdałków

Migdałki znajdują się po obu stronach gardła przy przejściu z jamy nosowej do gardła, za podniebieniem, tak zwany trzeci migdałek znajduje się w głębi jamy nosowej i jest niewidoczny w czasie zwykłego badania gardła - jego stan podczas specjalnego badania może ocenić otolaryngolog. Migdałki są częścią układu ochronnego dziecka, mają więc za zadanie walkę z zarazkami poprzez wyłapywanie ich i wytwarzanie przeciwciał. Jednak kiedy dziecko dorasta, produkują ich coraz mniej, ich rola w budowaniu odporności traci na znaczeniu. Chociaż więc same chronią nas przed czynnikami chorobotwórczymi, czasem dochodzi do zapalenia samych migdałków, powszechnie znanego jako angina.

W przypadku często powracających infekcji może tez nastąpić przerost migdałków, co utrudnia normalne oddychanie. Dziecko wtedy może oddychać tylko przez usta, mieć zatkany nos i problemy ze słuchem, a także może wystąpić chrapanie z niebezpiecznym dla zdrowia bezdechem. Otolaryngolog może zasugerować operacyjny zabieg usunięcia migdałków. Operacyjnie można też przyciąć migdałki, kiedy wystarczy ich zmniejszenie,najczęściej w przypadku problemów z przełykaniem. O usunięciu migdałków należy też pomyśleć w przypadku powtarzających się angin i związanej z nimi groźbą niebezpiecznych powikłań.

Operacyjnie usuwanie migdałków przeprowadza się w pełnym znieczuleniu. Zabieg trwa pół godziny. Rehabilitacja po zabiegu trwa około 3 tygodnie, trzeba wtedy przestrzegać ścisłej diety. W celu zmniejszeniu migdałków można również zamiast „tradycyjnej" operacji zastosować kriochirurgię i chirurgię radiofalową.

Operacje usunięcia migdałków w Szpitalu LUX MED wykonują lekarze z wieloletnim stażem. Laryngologiem dziecięcym jest lek. med. Maciej Wrona.

Więcej informacji 22 469 12 29 lub szpital@luxmed.pl

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności