Powiększ czcionkę:

Drukuj

Operacja stulejki

Operacja stulejki

Zadaj pytanie

22 469 12 29

szpital@luxmed.pl

Stulejka to wrodzone lub nabyte zwężenie ujścia napletka utrudniające lub uniemożliwiające jego ściąganie. Mniej zaawansowane przypadki stulejki mogą być leczone zachowawczo. Leczenie operacyjne stulejki stosuje się u chłopców po ukończeniu drugiego roku życia. Zabiegi wykonuje się najczęściej w trybie ambulatoryjnym.

Zabiegi wykonywane podczas leczenia stulejki w zależności od kwalifikacji medycznych można podzielić na dwie kategorie: operację plastyczną napletka lub obrzezanie. Najczęściej zabieg polega na wykonaniu operacji plastycznej poszerzającej napletek za pomocą specjalnych nacięć. Jest to metoda mniej inwazyjna, ale nie gwarantująca, że problem nie powróci (może dojść do zbiegu blizn pooperacyjnych i kolejnego zwężenia się napletka).

Rzadziej stulejka kwalifikuje się do całego lub częściowego usunięcia napletka poprzez zabieg obrzezania. Wykonuje się je w przypadkach bardzo dużego bliznowacenia napletka lub też na życzenie rodziców pacjenta. Metoda ta gwarantuje za to całkowite rozwiązanie problemu.
W najłagodniejszych przypadkach schorzenia stosowane są maści sterydowe likwidujące stan zapalny i przywracające funkcjonalność napletka. O metodzie leczenia stulejki w każdym konkretnym przypadku decyduje lekarz. Jeśli jest taka możliwość, urolog, sugerując najlepszą metodę leczenia, proponuje również alternatywę .
Obydwie metody zabiegu u dzieci wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Po operacji na prąciu niezbędny jest opatrunek, który umożliwia oddawanie moczu, przez pewien czas utrzymuje się również opuchlizna. Rehabilitacja trwa około dwa tygodnie.

Główne powody powstawania stulejki:

  • niewłaściwa pielęgnacja niemowlęcia,
  • złe nawyki higieniczne,
  • stany zapalne cewki moczowej, żołędzi i napletka.

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności